Първо класиране в столицата: Елитните гимназии с по-високи балове (обзор)

Технологиите и езиците са най-желаните от учениците в София

Има една закрита паралелка

С по-високи баловете се влиза тази година в най-добрите 10 гимназии в София, като най-голям остава интересът към технологичните и езиковите паралелки. Това съобщи началникът на образователния инспекторат в столицата Ваня Кастрева, която отчете резултатите след първо класиране.

„Балът се покачва, което означава изключителна мотивираност на учениците и родителите. Софийските ученици нямат спад на резултатите от НВО, отговорното бе и отношението на родителите в условията онлайн обучението. Добрите професионални училища с актуални професии вървят напред, обучението по езици също, както и СТЕМ направлението”, обясни Кастрева по-високите точки за влизане в гимназии.

Тази година рейтингът на елитните училища в столицата се води отново от СМГ „П. Хилендарски”, където балът на последното класирано дете е  487.750 при 479.500 през 2019 г. Следва 91 НЕГ „Проф. Константин Гълъбов” - с бал 464 точки, при минимум за 2019-а от 458.500 точки. На трето място се изкачва ТУЕС към ТУ - София, което измества 73. СУ „Владислав Граматик”. Технологичната гимназия е с резултати 448.500 точки, докато миналата година балът е бил 440 за последното класирано дете. Минималният бал за 73. СУ е 437 точки, като е бил 442.

След това до девето място размествания в рейтинга няма (виж таблицата). Изненадата идва от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов”, което се изкачва от 11-а на 10-а и реално сменя мястото си с 35 ОЕУ „Добри Войников”, което затваряше топ 10 през 2019 г.

Сега балът на последното класирано дете в 31 СУЧЕМ е 396.500, докато миналата ученикът с най-нисък бал в 35 ОЕУ е имал 384 точки.

Относно паралелките най-желаната профилирана е в 22 СЕУ „Г. С. Раковски” - профил „Чужди езици”, следвана от Първа английска езикова гимназия с профил „Чужди езици”, Втора английски езикова гимназия „Томас Джеферсън” с профил „Чужди езици” и Испанската гимназия с профил „Чужди езици”.

В същото време най-желаните професионални паралелки са в Националната търговско-банкова гимназия, ТУЕС и Софийска професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов”.

Паралелката с най-нисък бал е в Професионална гимназия по подемна, строителна и транспортна техника.
И докато миналата година се наложи закриването на 15 паралелки след първо класиране, тази година има само една. Тя е в профил „Хуманитарни науки” в 156 ОБУ, която е била спомената в заявленията само на 2 деца.

След първия етап на класирането некласираните са 1206 кандидати. Свободните места обаче са 914. Предстои малка част от учениците да изберат частни училища или такива на Министерството на културата, така че места ще има за всички кандидати, успокои експертът в столичния инспекторат Ваня Станчева.

Четирима са учениците с най-високи резултати - по 499.500 точки. Трима са от София, а един от Варна и са класирани в СМГ.

Ваня Кастрева, началник на РУО - София-град: Не чакайте трето класиране

От днес се подават заявления за втори етап

„Учениците, които са класирани на първото им желание, нямат избор - трябва да се запишат или загубват мястото си. Всички останали могат отново да направят избор на второ класиране. Записването за него е от вторник, с оригиналите на документите - свидетелството за основно образование, а ако говорим за професионално училище - и с медицинско удостоверение”, обясни Ваня Кастрева.

По думите й за участие на втори етап се подава заявление, чийто формуляр е качен на сайт на РУО - София- град. „Съответно ученикът трябва да се разпише и родителят да занесе заявлението в училището, където детето му е класирано на първи етап. Това дава шанс ученикът да се придвижи към по-предно желание. Ако не се случи това, той ще остане в паралелката, където вече е бил класиран. Във втория етап е препоръчително да се запишат децата, защото иначе ще останат да участват в трето класиране, където борбата е само за свободните места”, уточни тя и допълни, че заявленията не се подават онлайн.

Тази година децата могат да избират от общо 388 паралелки, обявени в план приема - 219 от тях са профилирани, а 169 - професионални.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование