Пътищари си търсят чрез съда 900 млн. лв.

Пътищарите поискаха оставката на министъра на регионалното развитие Виолета Комитова. Снимка: Пламен Стоименов

Неадекватното поведение на Комитова застрашава живота на гражданите

Все още са готови на диалог, посочват в писмо до премиера

Браншът е обединен в исканията си

Пътно-строителните фирми ще си потърсят чрез съда всичките над 900 млн. лв., които им дължи държавната хазна за качествено свършена работа по подписани договори. “Ще си търсим правата през съда. Започнали сме процедурата, тя минава през няколко действия, които трябва да се извършат от всяка една от фирмите”, каза пред “Труд” Стефан Чайков, председател на Българска браншова камара “Пътища”.

Членовете на ББК “Пътища” ще предприемат всички законни мерки да направят изискуеми задълженията на Агенция “Пътна Инфраструктура” към тях, заедно със лихвите за забава и пропуснатите ползи, пише и в открито писмо на браншовата камара до служебния премиер Стефан Янев.

“Практиката на съда е ясна, лихвата за забава е основният лихвен процент на БНБ плюс 10%. Така че всяка година задълженията към пътно-строителните фирми ще се увеличават с 10% докато не се разплатят”, каза Стефан Чайков. Това много бързо ще натовари държавната хазна с допълнителни задължения. Според изчисления на ББК “Пътища” наказателната лихва и пропуснатите ползи само до края на настоящата година ще бъдат над 60 млн. лв.

“Опитвахме се да избегнем това, но липсата на диалог и протакането във времето за намиране на решение не ни дава повече възможности”, посочват от браншовата камара в писмото до служебния премиер.

Пътищарите в България обаче все още са готови на диалог в търсене на решение за развитието на сектора. Те апелират към премиера да упражни правомощията си и да организира спешна среща, за да избегне задаващия се колапс в пътната инфраструктура на страната. Но специално посочват, че “срещи с г-жа Комитова не желаем да провеждаме дори и под Ваша егида”.

Пътищарите поискаха оставката на министъра на регионалното развитие Виолета Комитова. В открито си писмо те се обръщат към премиера с настойчив апел да упражни правомощията си по отношение на неадекватното и застрашаващо живота и здравето на гражданите поведение на министър Комитова.

“Събитията от последните дни показват, че непознаването на ситуацията в пътния сектор и отказът за диалог от страна на г-жа Комитова са на път да разрушат транспортната система на страната и да направят невъзможно нормалното придвижване на хора и товари”, посочват от браншовата камара.

В ББК “Пътища” членуват 83 дружества. “Заедно с всички нас протестират и наши подизпълнители, доставчици на материали и механизация. От събота към нашият протест се присъедини и Камарата на Строителите в България с всички нейни членове. Г-жа Комитова постигна невиждан резултат за действащ министър на строежите: обедини всички строители срещу себе си”, пише в писмото до премиера.

Фирмите от ББК “Пътища” ценят своите работници и полагат всички усилия да осигурят препитание на тях и техните семейства. Но заради Комитова тази ситуация много скоро ще се наложи да се промени във вреда на нашите работници и социалната система на България, посочват от браншовата камара.

Позиция

Нищо не се е променило по договорите

Тезата на работната група е несъстоятелна

Пътно-строителните фирми искат да получат парите си за вече свършена работа. Снимка: Пламен Стоименов

От Българска браншова камара “Пътища” изразяват и категорична позиция по отношение на действащите договори за поддържане на пътищата и натрупаните по тях задължения от страна на държавата. “Тезата, че тези договори трябва да бъдат прекратени е категорично несъстоятелна”, заявяват от камарата в писмото да премиера.

Заедно с него са внесли в Министерски съвет и анализ от реномирана правна кантора, който отхвърля разсъжденията в доклада на създадената от кабинета работна група. Комитова твърди, че е заварила бюджета на АПИ изчерпан, и че по тези договори не могат да се възлагат дейности, защото са надхвърлили прогнозната си стойност. “В същото време настойчиво обяснява по медиите как на всички обекти се работи и тя нищо не е спирала.

Когато тогавашният председател на АПИ, инж. Апостол Минчев изпрати писма до всички дружества за спиране на ремонтите, тя го уволни. В края на юли всички дружества получиха писма от АПИ, с изрични указания за продължаване на ремонтните дейности. Какво по-ярко доказателство може да даде г-жа Комитова, че към онзи момент нашите договори са били валидни и по тях може да се възлага и да се плаща. От онзи момент нищо не се е променило”, посочват от ББК “Пътища”.

Искат оставката на министъра и парите си

Всеки ден протест пред Министерски съвет

130 камиона блокираха София

Протести пред Министерски съвет ще има всеки ден. Снимка: Пламен Стоименов

Всеки ден ще протестираме пред Министерски съвет, каза пред “Труд” председателят на ББК “Пътища” Стефан Чайков. Протестите ще продължат докато не бъде намерено решение на поставените от браншовата камара искания.

В понеделник около 130 тежки камиони и друга строителна техника протестираха пред Министерски съвет и президентството. Тежкотоварни камиони на пътностроителните фирми блокираха движението по булевардите “Дондуков” и “Цар Освободител”.

Протестиращите поискаха оставката на служебния министър на регионалното развитие Виолета Комитова, както и да бъдат изплатени на пътно-строителните фирми дължимите суми за вече свършена работа по действащите договори.

“Цари пълен хаос. Липсва организация по отношение на зимното поддържане на пътищата. Българските фирми за зимно почистване не са получили възлагане на работа за тази година. Така че, те няма да имат право да излязат на пътя, дори да извършват превантивни действия като опесъчаване”, каза инж. Лазар Лазаров, изпълнителен директор на ББК “Пътища”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес