Работодатели след срещата с Радев: Предложените компенсации за скъпия ток са недостатъчни

Снимка: Булфото

Предложеният от правителството таван на компенсациите за бизнеса заради високите цени на електроенергията, в размер на 30% от действителната пазарна цена, прави мярката неработеща. Това са заявили на срещата с президента Румен Радев представители на работодателските организации.

"Таванът от 30% от пазарната цена всъщност ще помогне на някои от предприятията да оцелеят още няколко дни, но няма да ги спаси", коментира председателят на УС на Българската стопанска камара Добри Митрев.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев припомни, че предложението на бизнеса е да се компенсират 75% от надвишението над прогнозната пазарна цена от 119 лева за мегаватчас, която е дала Комисията за енергийно и водно регулиране. От Министерството на енергетиката предлагат да се компенсират три четвърти, но от надвишението над 185 лева за мегаватчас, което е пазарната цена за месец юли. Освен това, да бъде въведено и ограничение на компенсацията до 30% от пазарната цена.

Работодателските организации са на позицията, че това ограничение се обезсмисля при цени над 300 лева за мегаватчас, защото се очаква стойностите да достигнат между 500 лева и 800 лева за мегаватчас. Според тях компромисното решение е да има компенсиране само над 185 лева за мегаватчас, но да няма ограничение в компенсацията.

"Това, което президентът всъщност изслуша - ние показахме нашите изчисления, нашите варианти за това, което би било справедливо обезщетение на практика за този иззет ресурс от българските предприятия, който в момента е в българската енергетика. Информирахме го за това, че дори не са необходими средства от републиканския бюджет за компенсиране на всички небитови потребители и че в края на краищата едно справедливо компенсиране, не просто няма да ни позволи да затънем като икономика, а може да ни даде огромен шанс за икономически растеж", поясни Добри Митрев. 
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика