Бизнесът се съмнява в обещанията на кабинета

Отлагат протеста, обявен за 18 май, но остават в стачна готовност

Работодателските организации и бизнесът ще останат в стачна готовност, въпреки че засега отлагат планираният голям протест на 18 май за енергийна сигурност на достъпни цени. Преди два месеца също получихме обещания от страна на управляващите, че ще бъдат подписани двустранни дългосрочни договори за доставки на електроенергия, но това не се случи, обясни председателят на Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ) Кирил Домусчиев.

Затова от бизнеса ще запазят готовност да съберат над 30 000 протестиращи само в столицата, ако обещанията, които получиха вчера от кабинета не бъдат изпълнени. А именно да се компенсира без таван остатъка от цената за електроенергията за бизнеса над 200 лева с 80 на сто. Така фирмите реално ще плащат едва 20 на сто от цената на тока над 200 лева. Освен това цената на природния газ през май и юни ще бъде не по-висока от тази през април, като за разликата от пазарната цена бизнесът ще получи компенсации. Бизнесът получи и обещание да се намери дългосрочно решение за цените на тока и на природния газ и това да се случи до 1 юли.

Към момента исканията на работодателите относно цената на тока за май и юни, както и в средносрочен план и цената на природния газ, ги смятаме за изпълнени и затова един мащабен протест за цената на тока и природния газ не би бил основателен, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Все пак от бизнеса посочиха, че част от исканията на техните партньори не са изпълнени към момента. Четирите дружества, които обслужват градския транспорт в София обаче ще продължат с протеста си на 18 май в столицата и ще блокират софийските кръстовища. Причината е опасността близо 6000-те заети в тази дейност да останат без заплати в идните месеци.

На 18 май освен работодатели и фирмите от столичния градски транспорт планираха да протестират още превозвачи, строители, хотелиери и ресторантьори. Към момента няма договорка по исканията на превозвачите за временно намаляване на акциза за горивата и премахване на биодобавките в тях, както и за запазване на цените и обхвата на тол системата. За това дали цените ще се повишат от три до пет пъти и в тол системата ще се включат и пътищата втори клас, превозвачите ще преговарят на нова среща с премиера Кирил Петков днес от 15 часа в Министерски съвет.

Представителите на Камарата на строителите в България настояваха веднага да се актуализират цените на сключените вече договори за ремонти и строителство предвид драстичното поскъпване на строителните материали с до 60 на сто, на труда и горивата. Както „Труд“ писа вече е подготвена методология как това да се случи, но тя предвижда таван от 15 на сто на индексацията, а според бранша това е недостатъчна актуализация предвид ръста на инфлацията и на себестойността на строителната продукция. Те настояват цената за отделните дейности по договорите, извършвани след 30 юни 2021 г. , да се актуализира без максимален предел, тъй като инфлацията също няма такъв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес