Радев от Брюксел: Недопустимо е да прихващаш самолет и да го накараш да кацне заради политически противник (ВИДЕО)

"Снощи всички лидери категорично осъдихме действията на Беларус по отвличането и принудителното кацане на самолета в Минск, което е абсолютно нарушение на международното право, на правилата за гражданско въздухоплаване и застрашава безопасността на полетите. Именно това действие беше причина да намери отражение в декларацията, която всички приехме единодушно. Там е мястото, където трябваше да взема отношение". Тази позиция изрази от Брюксел президентът Румен Радев във връзка с приземения самолет в Беларус.

"Не може да прихващаш самолет, за да го накараш да кацне, защото имаш някакъв политически противник на борда. Това е недопустимо", посочи Радев.

"Солидарността е основният принцип в ЕС и когато някоя държава се чувства застрашена, нормално е и трябва всички да застанат зад нея. Снощи до късно дискутирахме отношенията с Русия и това беше дебат за гласа на разума и трезвата преценка. „Знаете какво стана с Чехия. Тя беше включена в списък с неприятелските държави. Бяха изгонени близо 20 чешки дипломати от Русия, така че тук принципът за солидарност е абсолютно задължителен“, посочи държавният глава.
 
По думите на президента, разговорите са се базирали на „балансиран доклад на върховния представител по въпросите на външната политика Жозеп Борел“, като много европейски лидери са изявили тревогата си от състоянието на отношенията с Русия. Изводът е, че растящото напрежение, разделението в Европа не е изобщо от полза на ЕС и затова и в самата декларация изрично се позовава, че политиката към Русия трябва да продължи на основата на петте принципа за политика на ЕС спрямо Русия, съставна част от които е и диалогът. „Затова беше възложено и на върховния представител на Европейската комисия да подготвят доклад за необходимата политика спрямо Русия, така че да се отчитат и всички тревожни моменти, но да се отчита и необходимостта от диалог“, посочи държавният глава.

В отговор на въпрос дали страната ни също се чувства заплашена от Русия, президентът призова въпросът да бъде отправен към тези, които са докладвали пред партньорите с какво е застрашена България. „Знаете кой е докладвал в НАТО, в Брюксел. Аз специално този доклад не съм го получил“, припомни Румен Радев.

Държавният глава призова и за използване на всички механизми за сътрудничество с Русия в областта на сигурността, климатичните промени, справянето с ковид, което дава възможност да се търси баланс и съхраняване на диалога.

„Трябва да търсим нови инструменти за работа с Русия. Виждате, че сме в санкционен режим от 2014 г. Това променя ли поведението към по-добро? Изчерпваме ли всички инструменти, така че да постигаме своите цели спрямо Русия? Ето това споделих и с това се съгласиха, мога да кажа и другите лидери, че ние трябва да търсим пътища, да прилагаме нови методи, нови инструменти, с които да постигаме напредък в това, което ние искаме да видим накрая“, заяви още президентът Румен Радев по повод провелия се дебат в Европейския съвет за отношенията на ЕС с Руската федерация.

"Очакванията за спора между София и Скопие са съсредоточени върху България. Няма да казвам "натиск", но очаква се на Съвета във втората половина на месец юни да има придвижване по въпроса за европейския път и започване на преговори с РС Македония. Много ясно съм изразил българското становище в няколко аспекта. Първо България е най-силният поддръжник за европейската перспектива на РС Македония и на Албания. България е най-големият приятел на РС Македония и никой повече от нас не иска те да имат тази перпесктива. В същото време пътят за нейното постигане минава през София, трябва да бъде ясно, че ръководството на РС Македония трябва да търси диалог с България. Най-важна е подкрепата от София. Искаме да видим устойчив необратим процес, а не само декларации", каза Радев.

"Трябва спокойно и откровено да седнем на масата и да уточним всички проблеми между нас. Искаме да видим устойчив и необратим процес, а не само декларации", допълни Румен Радев. Той припомни, че през октомври 2019 г. българският парламент е приел национална рамкова позиция, в която има определени условия.

"Чакаме в момента каква пътна карта ще приложат от Скопие, която има амбицията да бъде включена в преговорната рамка, но и това съм обяснил. Трябва да я сравним с изискванията, приети от българския парламент. Ако има различия, а нямаме парламент, ще бъде много трудно да се осъществи един път напред. Важно е час по-скоро да възстановим диалога със Северна Македония", допълни държавният глава. 

"Поздравявам президента Пендаровски , който прие моята покана да отидем до Рим, за да почетем светите братя Кирил и Меотдий и да обсъдим въпроса между РС Македония и България", каза Радев.

Във връзка с идеята за климатично неутрална икономика, президентът коментира: " Тази идея е изключително красива, но има и своите опасности за страни като България. Ако нямаме никакви допълнителни мерки, това означава богатите страни да стават още по-богати, а бедните - още по-бедни и да губят своята конкурентоспособност", обясни Румен Радев.

"За да минимализираме негативните ефекти за България от този подход, той изисква изключително сериозни инвестиции. Ние нямаме ресурсите да го направим и изисква време. Ако следваме безропотно това, което вече е прието, това означава нашите базови мощности - говоря за въглищната енергетика, съвсем скоро ние сами да се откажем от тях, защото ще станат абсолютно непосилни", поясни държавният глава.

По думите му сме длъжни да защитим нашия интерес и да убедим европейките партньори да ни подкрепят изключително сериозно. "Иначе проблемите пред нас ще са огромни - ще се отвори една голяма енергийна дупка, която не можем да запълним. Има и риск да загубим автономността в нашата енергетика", каза Радев.  

https://www.facebook.com/btvnews/videos/481141039787938
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

  • Sto Do Sto

    Буахахахаа, осъдил той, да бе да!!! Само на думи, за пред европейците! Сигурно доста очи са се вперили в него, очаквайки мнението му... и той как да премълчи или да извърти. Видяхме го в България колко осъжда намесата на Рашков в работата на медиите!

Още от България