Радев подписа указа за освобождаване на Гешев (обзор)

На 9 юли 2020 г. спецпрокурори нахлуха в президентството, а Румен Радев излезе с вдигнат юмрук и призова: Мутри вън!

Така президентът изпълни заповедта на Кирил Петков, който му даде срок до петък

На третия ден след като ВСС махна главния прокурор 

КС отхвърля искането за мандата на ВСС

Президентът Румен Радев подписа указа за предсрочното прекратяване на мандата на Иван Гешев като главен прокурор. Това стана на третия ден след като в понеделник Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие това решение с 16 гласа “за” и 4 “против”.

Така държавният глава изпълни разпореждането на единия от лидерите на управляващата коалиция Кирил Петков, който в телевизионно интервю даде срок на Радев да подпише указа до петък - 16 юни.

“Огромна грешка ще е президентът да не подпише бързо указа за освобождаване на главния прокурор. Никъде в конституцията времето на този указ не е дадено на президента като власт, с която той да си играе. Според мен трябва да издаде указа до края на седмицата, ако не се опитва да излезе от реалните си конституционни правомощия”, обяви Петков.
След като се публикува указът за освобождаване на Гешев, това означава, че Конституционният съд ще отхвърли искането за тълкуване на конституцията във връзка с изтеклия мандат на ВСС, коментираха пред “Труд news” конституционалисти. Те обясниха, че КС би направил това, като се позове на това, че вече се е произнасял по въпроса за изтеклия мандат на Инспектората към ВСС (конституционно дело №12 от 2022 г.).

Юристите подчертаха, че решенията на КС не могат да бъдат прилагани по аналогия и предложиха също по аналогия да се върнат в КС двамата конституционни съдии Гроздан Илиев и Анастас Анастасов, за да се попълни съставът.

И върховни съдии поставиха под въпрос мандата на ВСС

Освен Гешев, и магистрати питат Конституционния съд 

Законни ли са решенията на кадровия орган

Прекратяват ли се функциите на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат, когато не са избрани нови членове от парламентарната квота, а вече има избрани нови членове от съдебната квота? При изтекъл мандат и осъществен нов избор само на част от изборните членове на ВСС допустимо ли е и при какви условия избраната част да започне изпълнението на функциите си? Това са част от въпросите в питане до Конституционния съд, внесено от тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС).

Те почти се припокриват с въпросите, поставени с искането на главния прокурор Иван Гешев за тълкувателно решение за функциите на ВСС с изтекъл мандат от октомври м. г. и възможността им да вземат решения по отношение на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд, както и за главния прокурор.

Съставът на ВКС е поставил въпросите си на КС по повод разглеждането на казус от съдия, получил отказ за повишение от Съдийската колегия на ВСС. Магистратът твърди, че решението е нищожно, защото е взето от незаконен състав, уточни правният сайт “Лекс”.

Все още КС не е произнесъл по допустимост както на питането на Гешев за изтеклия мандат на ВСС, така и на второто - дали влезлите в сила т. нар. Крумови закони противоречат на Конституцията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право