Развихря се буря на пазара на компютърни специалисти

Уволнените компютърни специалисти вероятно бързо ще намерят работа в друга компания.

Редица компании освобождават персонал

Най-големите играчи се възползват от ситуацията

Инвеститори продават дялове

Битката за технологични таланти навлиза в нова фаза, а победители вероятно ще са най-големите технологични компании в света, пише “Уолстрийт Джърнъл”. Apple, Amazon, Microsoft, Google и Meta Platforms прекараха години в битка за инженери и други квалифицирани работници помежду си и с останалите играчи на технологичния пазар, включително с множеството стартъпи. Сега, когато технологичната индустрия е засегната от спадащите цени на акциите и по-слабите финансови прогнози, големи и малки компании забавят наемането на кадри и дори уволняват работници. Въпреки тези предизвикателства, гигантите се превръщат в безопасно място за служителите, търсещи спасение от набиращата сили буря.

Тази буря се дължи на няколко неща. На първо място, покачващите се лихвени проценти, които карат инвеститорите да изпадат в паника и да продават дяловете си в технологични компании, в които доскоро са виждали потенциал за растеж.

Подобните разпродажби на пазара на криптовалути също са фактор. Институционалните инвеститори замразяват инвестициите си в рискови стартъпи в по-късен етап на развитие, което кара мнозина да спрат да се опитват да наберат капитал или да приемат по-ниска оценка. Същевременно промените в правилата за поверителност на Apple и предизвикателствата пред световната икономика, предизвикани от блокадите заради Covid-19 в Китай и войната в Украйна, водят до забавяне на ръста на приходите на водещи компании като Meta и Snap. Това допълнително плаши инвеститорите.

Предвид засилването на тези бурни икономически ветрове, големите технологични компании имат редица предимства. Те са натрупали пари и използват тези ресурси за привличането на таланти. Това е един от начините, по които планират да се справят с настоящата ситуация. Преди дни „Уолстрийт Джърнъл“ писа, че Apple увеличава заплатите на своите служители и планира повече парични бонуси. През февруари Amazon обяви, че ще удвои горната граница на заплащането на служителите си. Преди това Alphabet представи програма, която ? позволява да раздава бонуси в почти всякакъв размер по почти всякакви причини.

Резултатът от всичко това може да е, че най-големите компании ще излязат от кризата по-силни. И това е така, защото в технологичната, повече от всяка друга индустрия, освен може би развлекателната, най-важен е човешкият капитал – знанията и уменията на работниците, които стоят зад кода и хардуера, върху които стъпва цялата индустрия.

Последните няколко седмици бяха трудни за служителите на част от технологичните компании. Klarna Bank, която е специализирана в услуги от типа „купи сега, плати по-късно“, не отдавна обяви, че ще съкрати 7000 души, или 10% от работната ? сила. Това се случи само няколко дни, след като „Уолстрийт Джърнъл“ писа, че финансираният от SoftBank стартъп търси допълнителен капитал при оценка, която е с една трета по-ниска от тази, която имаше година по-рано. Миналия месец финтех компанията Robinhood Markets каза, че ще съкрати същия дял от своите служители, работещи на пълно работно време.

Дори и технологичните гиганти, които обещаха да продължат да наемат хора, заявиха, че ще привличат персонал с по-бавен темп. Microsoft обяви, че ще забави наемането в своята софтуерна група. Като цяло това е внезапно охлаждане на до скоро горещия пазар за технологични таланти.

Но спадът не означава, че търсенето на служители изчезва. Търсенето на хора с подходящите умения е толкова голямо, че уволнените служители вероятно бързо ще намерят работа в друга компания. Всяко отслабване на търсенето на софтуерни инженери, продуктови мениджъри, дизайнери, маркетолози и търговци вероятно ще означава, че компаниите, които все още наемат, ще могат по-лесно да намерят служители, твърди Шона Суерланд, ветеран от технологичната индустрия и главен изпълнителен директор на Fuel Talent.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари