Разликите между Евро 2020 и Евро 2021

Евро 2020 стана Евро 2021. Заради пандемията спортният свят се обърка, а с това и много планове. УЕФА предпочете да даде шанс на всички национални първенства да завършат до 30 юни и това беше най-безболезненият начин. Не че има гаранция, че коронавирусът ще изчезна след месец или два.

Евро 2021 ще бъде доста различно от Евро 2020. И не заради класиралите се отбори или страните домакин. Много обстоятелства могат да се променят в следващите 14 месеца.

На първо място УЕФА пропусна златен шанс за формата на турнира. Мишел Платини опита да си спечели гласове като шеф на централата и по случай нейния 60-ти юбилей направи шампионата в 12 държави. Още тогава звучеше странно. Сега е меко казано налудничево. Да вземем за пример само група А. Там са Италия, Турция, Уелс и Швейцария. Мачовете ще са в Рим и Баку. Нека си представим, че сме британски фенове, които не биха оставили и с цената на живота си Гарет Бейл и „драконите“ му. Колко полета и на каква цена трябва да платят запалянковците по оста Кардиф-Рим-Баку?! Дори да бъдат организирани чартърни полети. Това се отнася и за другите групи. А днес е абсурдно да се каже каква ще е „корона ситуацията“ в някой от тези градове. УЕФА можеше и сигурно щеше да получи подкрепа на видео конференцията във вторник, ако Евро 2021 бе преместено в една държава. На Стария континент има достатъчно готови да го приемат с удоволствие. Кандидат №1 е все пренебрегваната Англия, която за компенсация получи само полуфиналите и финала във формата на Платини. Но безгрижно могат да се справят също Германия и Франция – държави с нови стадиони и модерна инфраструктура. Разбира се и Русия, показала се като перфектен домакин на световното през 2018 година.

Промяната е добра за всички трайно контузени футболисти. Осман Дембеле от „Барселона“ игра в доста от мачовете на Франция при победния Мондиал 2018. Нападателят ще се възстановява поне до юли и беше ясно, че няма как да е на терена това лято. В подобна ситуация е италианецът Николо Дзаниоло. Атакуващият халф на „Рома“ впечатляваше цяла есен Апенините, но за ужас скъса връзки на коляното. И мечтата за европейско умря. До вторник. Същото се отнася и за Еден Азар, чиято първа година в „Реал“ е меко казано кошмарна. А благодарение най-вече на него Белгия в момента е трета в света. 29-годишният Азар няма много големи турнири пред себе си, а дори да се бе оправил за Евро 2020, със сигурност нямаше да е във форма.

Голям победител като отбор сега изглежда Англия. Основните нападатели Хари Кейн и Маркъс Рашфорд бяха най-малкото под въпрос за еврофиналите. Останалите опции в атака на Гарет Саутгейт са все големи таланти на възраст между 19 и 22 години. За първа европейска титла обаче трябва и опит.

Поне една година повече еврошампион ще е Кристиано Роналдо. Вече на 35 години рекордьорът по голове в националния отбор в страните от Стария континент не спира да вдъхновява с уникалната си физика. Има 99 попадения за Португалия и му трябват още 10, за да задмине иранецът Али Даеи като №1 в света. Само че ЕГН-то не прощава дори на машина като Кристиано. Скоро мач на националния отбор няма да има, а когато играе Евро 2021 той ще е на 36. Сигурно е, че ако е здрав, Роналдо няма да спре. А и няма как, който и да бъде селекционер на Португалия, да извади от състава си петкратният носител на „Златната топка“. И все пак - годините тежат дори на супермените.

Лятото вече събуди и треньорски драми. Роналд Куман се принуди да уведоми „Барселона“, че няма да е наличен през юли. Назначението на „Камп Ноу“ на „краваря“ Кике Сетиен видимо е временно. И явно се чакаше Куман да приключи ангажимента си с националния отбор на Холандия с края на Евро 2020. Опция да напусне преди 2021-а няма.

На мнозина негови колеги договорите изтичат през това лято. Аге Харейде класира Дания на европейското и обяви, че се оттегля след последния мач на „динамита“. Датската федерация вече обяви, че от 1 август национален селекционер ще бъде Каспер Хюлманд. Още тогава Харейда призна, че му е станало неприятно колко бързо са го сменили.

Подобна е ситуация и в Ейре. „Смелите сърца“ трябва да минат през баражите на Лига Европа, за да са на Евро 2020. Но и тук вече е обявено, че Мик Маккарти си тръгва, а Стивън Кени сяда на стола му. Отпадане на Ейре ще реши проблемът, но … класиране?

Поне засега ФИФА не показна признаци, че ще прави проблеми с новата си рожба – световното клубно първенство с 24 най-силни тима на планетата през 2021-а. Още при обявяването му УЕФА настръхна като таралеж срещу тази суперидея, заместваща Купата на конфедерациите. Ако този турнир, измислен като ударна алтернатива на Шампионската лига, остане в календара, то най-големите звезди на футбола реално няма да имат и ден почивка през следващата година. Изобщо към момента всички варианти с близкото бъдеще на най-популярния спорт са уравнение с много неизвестни. Или на езика на букмейкърите – 1Х2.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят