Разчертаха квадратурата на танца

Здравният министър Костадин Ангелов обяви, че не иска да се затваря държавата.

Намаляват наполовина хората в нощните заведения, осигуряват по 2 кв. м на човек

Компаниите няма да се смесват по масите

От РЗИ ще правят проверки

“От 00 часа на 23 октомври посещението в нощни заведения, дискотеки, пиано барове, за развлечение на открито и закрито ще се допуска при заетост на не повече от 2 квадратни метра от общата търговска площ на обекта”, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов след среща с представители на Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Капацитетът на заведенията ще бъде намален на половина, поясни министърът и добави, че всичко това ще се регламентира със заповед. В момента се допуска по един човек на един квадратен метър.

“Така ще постигнем отстояние от посетителите, за да прекъснем епидемичната верига.”, смята Ангелов. Той поясни, че няма да се допуска смесване на компании по масите.

Здравният министър добави, че във вторник ще има среща между двете сдружения и ще се вземат решения за допълнителни мерки, за да бъдат още по-ефективни.

Органите на РЗИ и сега правят проверки на дневните и нощни заведения, правят предписания и глобяват. Ако собствениците на кръчми продължават да правят нарушения, заведенията им се затварят за три дни или за 14. “Няма да има компромис за никого. Залогът е животът на всички.”, категоричен бе Ангелов. Той посочи, че за всички е ясно, че затварянето на държавата води да икономически, социални, психични проблеми, затова и не искат да предприемат подобна крайна мярка. “Не искаме да затваряме държавата, а мерките, които се прилагат, да се спазват от всички. Ако 90% от заведенията в България спазват тези мерки, ние ще постигнем ефект”, увери министърът. Той посочи, че другите 10% ще бъдат санкционирани и затваряни, ако не си спазват мерките.

Искат PCR за хора от още 3 области

Германия с нови мерки за пристигащите от България 

Германия въвежда мерки спрямо пристигащите от нови три области на България - София-град, Разград и Сливен, съобщиха от МВнР. От немското МВнР информират, че това е част от превенцията срещу коронавируса и влиза в сила от събота, 24 октомври 2020 г.

Трите области са добавени в “Списъка на рисковите области” на института “Робърт Кох”, в който вече присъстват и областите Благоевград и Търговище.

За всички, които пристигат в Германия от и през последните 14 дни са имали престой в “рискова област”, е в сила задължително изискване за тест за коронавирус. Той може да бъде направен и извън Германия, но в рамките на 48 часа преди влизане на германска територия. Само наличието на отрицателен тест е основание за освобождаване от 14-дневна домашна карантина.

Карантина не се прилага за пътували транзит през “рисков район”.

От Външно припомнят, че всяка федерална провинция в Германия прилага правилото за карантината в съобразен с местните особености на разпространението на коронавируса.

И пътеката за пневмония става 1200 лв.

Подсилват болниците със студенти и медици от ДКЦ-та

Здравните власти се опитат да подсилят болниците с лекари-специалисти от извънболничната помощ и студенти по медицина от VI курс.

“Навлизаме в сериозна фаза на епидемията. Най-големият проблем, пред който сме изправени в момента, е свързан с медиците, които са на първа линия. Всички за изморени, голяма част от тях са заразени, болни, някои са и в реанимациите. Имаме нужда от помощ”, обяви здравният министър Костадин Ангелов на редовния брифинг на оперативния щаб.

“Ще проведем видеоконферентна връзка с ректорите на медицинските университети, за да обсъдим възможността студентите, които са VI курс “Медицина” и карат държавните си стажове да помогнат на лекарите в лечебните заведения и това да се счита за техен стаж и да се признава”, допълни Ангелов. По същия начин ще се водят разговорите и с колежите, подготвящи медицински сестри.

Здравният министър съобщи, че и клиничната пътека за лечение на пневмонии става 1200 лв.

Средствата се отпускат със задна дата

Дават още пари на инфекциозните отделения

Всички инфекциозни отделения в страната ще получат допълнителен финансов ресурс със задна дата от 1 август, за да могат да осигурят 70% готовност в легловата база за всички случаи на Covid-19.

Това обяви по време на изслушването си в пленарната зала министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.

Най-големият проблем при овладяване на Covid-19 е неизвестността, заради която не могат да бъдат правени планове, както за лечение, така и за неговото разпространение.

14 дни вкъщи остават лицата с положителен PCR

Карантина 10 дни, но само за контактни

Само контактни лица ще подлежат на 10-дневна карантина. Лицата с положителни PCR-и остават 14 дни у дома. Това е записано в заповед, издадена днес от здравния министър Костадин Ангелов.
В списъка на контактните лица, който се карантинират за 10 дни са всички съжителстващи в едно домакинство, такива с директен физически контакт с пациент с COVID-19 (напр. Ръкостискане); с директен незащитен контакт с инфекциозни секрети на пациент с COVID-19 (напр. при опръскване при кихане, допир до използвани от пациента кърпички с голи ръце); с директен (лице в лице) контакт с пациент с COVID-19 на разстояние до 2 метра и продължителност над 15 мин., пътували в самолет в близост до лице с COVID-19.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве