Рак преследва британските монарси

Кейт Мидълтън се появи публично за първи път от декември 2023 г.

Опасна наследственост или родово проклятие?

Чарлз III и Кейт Мидълтън не са първите с онкологично заболяване

Причината може да е във фамилните бракове

Появата на Кейт Мидълтън на честването на рождения ден на крал Чарлз III, парада Trooping the Colour на 15 юни, предизвика истинска сензация, след като предварително се твърдеше, че принцесата на Уелс няма да се появява публично поне до края на годината, а преди седмица дори се тиражира новината, че е получила усложнение от прилаганата є химиотерапия. Елегантна, както винаги, и широко усмихната, Кейт пристигна в каляска с трите си деца и помаха от балкона на Бъкингамския дворец редом до съпруга и свекъра си.

Всичко това отново насочи вниманието към британската кралска фамилия и нейните здравословни проблеми. Както светът подробно бе информиран, диагнозата рак бе поставена на крал Чарлз III и на Кейт Мидълтън в началото на годината, но те съвсем не са първите от фамилията с онкологично заболяване. Историята помни и други случаи, което кара някои да смятат, че над рода Уиндзор тегне проклятие. Очевидно не само короната, а и болестите се предават от поколение на поколение.

Елизабет Втора

Официално причината за смъртта ѝ е старост - 96 години. След като Нейно Величество почина, в Интернет започна да се обсъжда, че тя е страдала през последните месеци от живота си от рядък вид рак на костния мозък - миелом.

И въпреки че кралският лекар Иън Гришийлдс настояваше, че тя е в отлична форма до смъртта си, огромните синини по ръката на кралицата не убягнаха от вниманието на репортерите, сякаш са є били инжекции или са є правили интравенозни вливания. Кралицата отслабна много през последната година от живота си. Този вид рак причинява силни болки в костите и ставите, гърдите, проблеми с подвижността, а самото заболяване е слабо изучено.

Кралица Елизабет, майката на Елизабет Втора

Кралицата майка Елизабет, баба на крал Чарлз III.

Бабата на Чарлз III, подобно на майка му, също е дълголетница и също е била изправена пред рак. Дори два пъти. Първия път тя претърпява операция за отстраняване на рак на дебелото черво, а на 80-годишна възраст болестта се връща в нова форма - рак на гърдата. И двата пъти кралицата майка излиза победител.

Нейният биограф Уилям Шокрос уверява, че кралицата е успяла напълно да се върне към обичайния си начин на живот, а историите, че е премахнала част от червата си и е трябвало да носи колостомна торба, са измислици. Тя умира в съня си на 101 години.

Джордж VI, бащата на Елизабет Втора

Джордж VI, Елизабет II и кралицата майка Елизабет.

Рак е засегнал и дядото на Чарлз III, крал Джордж VI. Той страда от рак на белия дроб, но в случая болестта излиза по-силна и причинява смъртта на краля. Ситуацията се утежнява още повече от факта, че той пуши много. Продължителността на управлението му също не допринася за здравето му - Джордж VI преживява две световни войни.

Заболяването е диагностицирано в края на 40-те години на миналия век и през септември 1951 г. хирургът Клемент Томас отстранява единия бял дроб на Джордж VI, който е засегнат от тумора. Шест месеца по-късно, на 6 февруари 1952 г., бащата на Елизабет II умира. Причината за смъртта е коронарна тромбоза. По странно съвпадение на 6 февруари 2024 г. стана известно, че Чарлз III също е диагностициран с рак.

Едуард VIII

Братът на крал Джордж VI, Едуард VIII, не прави изключение, той е изправен пред рак на ларинкса - болест, която отнема живота му. Джордж е известен с това, че абдикира от трона в полза на брат си. Той е прачичо на настоящия крал. Болестта му започва да се развива през 1971 г. и веднага става агресивна. Херцогът на Уиндзор почти не става от стола си и отслабва 40 килограма. Умира на 28 май 1972 г.

Едуард VII и сестра му, принцеса Виктория

Едуард VIII, прачичо на настоящия крал.

Ако разгледаме още по-назад във времето родословното дърво на британските монарси, научаваме, че дядото на Джордж VI и Едуард VIII, Едуард VII, също е имал рак. Той развива злокачествен тумор в зоната под носа, но е излекуван с радий. Принцеса Виктория, сестрата на Едуард VII, е изправена пред бързо прогресиращ рак на гърдата, от който почива на 60-годишна възраст през 1901-ва, но не преди да роди осем деца.

Този исторически преглед навежда на мисълта, че над рода Уиндзор тегне проклятие. Но лекарите и генетиците са по-склонни да обясняват случващото се не със свръхестествени сили, а с генетичното предразположение на членовете на семейството към рак. Отдавна е установено, че определени гени могат да причинят определени видове рак, а родствените бракове само увеличават тези рискове.

Чарлз III има “опасен ген” по две линии едновременно: майчина и бащина. Така че вероятността кралят да развие рак е била изключително голяма. Колкото до Кейт, тя е Уиндзор по мъж, а не по кръв, макар родът Мидълтън да е свързан с британската аристокрация чрез бракове. При нея болестта изглежда не е наследствена, а е злощастно стечение на обстоятелствата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл