Ракът мирише на гъби, диабетът - на лак за нокти

За Джой Милн силното обоняние понякога е проклятие.

Англичанка надушва болестите, преди да се проявят

Джой Милн е съвсем обикновена на вид жена на 69 години от Манчестър, но на нея науката възлага големи надежди да открие начин по-бързо да диагностицира болест­та на Паркинсон. Известно е, че това заболяване се диагностицира късно и е нелечимо, но ако се хване още преди да се е проявило, има голяма надежда да бъде спряно.

Джой Милн е работила 26 години като медицинска сестра, отгледала е трима синове и се е грижила за болния си от паркинсон мъж, който получил диагнозата на 45 години. Преди няколко години той умира, а тя открива за себе си, че е феномен - притежава удивително обоняние, благодарение на което надушва болестите, преди всичко паркинсона. Понякога ѝ се струва, че това е нейното проклятие - тя усеща прекалено силно изгорели газове, сурово месо, парфюми, въздуха в обществения транспорт.

Още преди да се появят признаците на болестта у мъжа ѝ, Джой усеща, че той все по-малко и по-малко мирише на себе си. Веднъж го придружава на лекция за пациенти. Когато пристигат, в залата вече има двайсетина души. И тя усеща, че всеки от тях мирише... на мъжа ѝ. Така жената си дава сметка, че през цялото време е чувствала болестта.

През последните няколко години учените проявяват съвсем сериозен интерес към мисис Милн, а тя твърди, че вече разпознава и други болести. Според нея страдащите от Алцхаймер миришат на ръжен хляб, диабетиците - на лак за нокти, раково болните - на гъби, хората с туберкулоза - на влажна мукава, с Паркинсон - на тийнейджър, който отдавна не си е прал спортния екип.

Възможно е способността на Джой да стане този пробив, който да помогне за ранната диагностика на болести, които е трудно да бъдат забелязани преди първите признаци. С изследването в момента се занимава група учени от Манчестър.

Пердита Барън, оглавяваща екипа, се надява да разработят точен диагностичен тест за ранно откриване на Паркинсон с помощта на дарбата на Джой. Проектът се нарича NoseToDiagnose и се основава на факта, че миризмите са съставени от молекули, а молекулите могат да се измерват, нагряват и ускоряват в специални епруветки. Изследователите се опитват да научат апарата да усеща това, което долавя чувствителният нос на Джой Милн.

Екипът от Манчестър се надява, че тестът за паркинсон ще отнема само 2 минути. Секрет от мастните жлези на пациента ще бъде вземан от горната част на гърба му с помощта на памучен тампон, който ще се поставя в специална кутия. Засега тя условно се нарича “електронен нос”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве