Рафаела Апонте, „Мадам Круиз“

Рафаела е дъщеря на швейцарски банкер и стопроцентов евреин.

На 78 г. швейцарската еврейка и италианска снаха притежава 35,5 млрд. долара

Всеотдайна и бъкаща от идеи съпруга - точната жена за мъжа си Джанлуиджи

Страстен меценат, тя е „виновник“ за елегантния разкош на круизните кораби „MSC“

Джанлуиджи Апонте е дискретна, бягаща винаги от медиите, но в същото време фундаментална фигура

Семейството е близко с властите в Африка,  още по-дебели са връзките му в Европа и особено във Франция

Зевзеците могат да нарекат Рафаела Диамант Пинас Апонте и „Мадам Контейнеровоз“. Ами огромната част от нейните 35,5 милиарда долара лични авоари са спечелени от въпросните огромни плавателни съдове за морски транспорт. Но никой от отворковците сред репортерите най-вече из Европа не се е осмелил да я нарече с малко грубоватото, неженствено прозвище.

Докато доста често журналистите я споменават, при това съвсем добронамерено и мило, с навяващия романтика, екзотика и мечти прякор „Мадам Круиз“. При това не само защото достолепната 78-годишна дама е в основата на създаването, стопанисването и развитието на втората световна и първа европейска флотилия от круизни кораби. Друго нещо има, по-съществено – ако тези морски гиганти са истински дворци насред водната шир, апотеоз на практичното изящество, разкоша и лукса, то заслугата е преди всичко на Рафаела Апонте. Защото обичащата тайно да рисува дама е „вътрешния архитект“ на плаващите палати, тя е измислила тяхното пространствено устройство, обзавеждането, оборудването, следяла е и следи винаги отблизо изпълнението на очертания от нея план. И без одобрението ѝ на крайния резултат, никога не е била викана „дежурната кръстница“ на новопостроения плавателен съд, онази, която разбива бутилката шампанско в неговия корпус, пожелавайки му попътен вятър и безметежно плаване. Разбира се, че става дума за София Лорен – легендата на италианското и световното кино, която е близка дружка на 7-та в световната класация на милиардерите швейцарска еврейка, ама италианска снаха.

Съпругът на Рафаела - Джанлуиджи Апонте е от Соренто

Приятелки са по семейна линия, защото съпругът на Рафаела Апонте, чието фамилно име носи и тя, е от Соренто, значи земляк e на София. Това приказно градче на брега на Неаполитанския залив е точно срещу разположеното от другата му страна рибарско селище Пуцуоли, където е израснала София Лорен. Родил се Джанлуиджи Апонте през 1940 г. в семейството на дребни собственици на няколко паянтови корабчета за крайбрежен транспорт, заобичал от малък синята шир и тъй като бил будно момче – завършил с висок успех морската академия в Неапол. Дипломата и практиката по време на следването му позволили да стане веднага капитан, ама на малък кораб, от ония за транспорт на туристи от Неапол до близкия божествен остров Капри.

София Лорен е близка дружка на 7-та в световната класация на милиардерите.

Тук опираме до първата легенда  в житието-битието на Рафаела – някъде в средата на шейсетте години изтупаният в бяла униформа младши морски офицер Апонте зърнал от капитанския мостик сред пасажерите красиво момиче. Загледал се в него и видиш ли ти, красавицата също вперила поглед в снажния хубавец. Любов от пръв поглед, разбира се, ще кажат всички близки и познати, и ще бъде прави, защото точно така започва една от митичните семейни връзки на последните 70-80 години, потвърждавана многократно във времето от нейните главни действащи лица.

Тоест от най-големите или по-скоро най-богатите корабособственици днес в света, тъй като и Джанлуиджи притежава 35,5 млрд. долара или точно 50 процента от огромното богатство на фамилията. Но в началото, както било прието в Италия, не била хубавата швейцарка, която веднъж минала под венчило да последва симпатягата в изящна моряшка униформа в дома му в приказното Соренто и там да се подвизава като майка-домакиня. Обратното се получава - италианецът отива заврян зет в нейната страна – Швейцария и даже хвърля за известно време любимата си капитанска куртка, за да навлече строг тъмен „скафандър“, тоест костюма на акуратен женевски банкер. По настояване на любимата го направил, разбира се, ама не за дълго, тъй като стара любов ръжда не хваща и три години след сватбата Джанлуиджи се връща към морето, при това подкрепен горещо от не само хубавата, но и изключително предприемчива съпруга.

Джанлуиджи притежава 35,5 млрд. долара или точно 50 процента от огромното богатство на фамилията.

А доколкото до „скафандъра“, нямало е начин морското вълче да не го навлече, защото Рафаела е дъщеря на швейцарски банкер и стопроцентов евреин - значи казано без заобикалки, баща ѝ е човек, който знае прекрасно как се печелят пари. Родена е през 1945 г. в Хайфа или три години преди провъзгласяването на държавата Израел. Документ от Независимата експертна комисия Швейцария, разследваща през деветдесетте години на миналия век съдбата на активи, пристигнали в Конфедерацията по време на Втората световна война и непосредствено след нея, цитират името на някой си Диамант Пинас в качеството му на шеф на задграничен офис на телавивската банка „Леуми Бенк“. Кредитната институцията била приемник на създадената в Лондон през 1902 г. под името „Англо-палестинска компания“ финансова организация на световното ционистко движение. След основаването на Израел през 1948 г., тази банка получава концесия за емитиране на новите банкноти на държавата или иначе казано - изиграва ролята на централна емисионна институция. През 1950 г. тя е преименувана на „Бенк Леуми ле-Израел“, тоест това е националната банка на Израел, която три години по-късно пък си открива в Цюрих мощен клон за трансгранични операции, ръководството на който било възложено на Диамант Пинас. Точно както е моминското фамилно име на Рафаела, нали? Което пък означава, че най-вероятно таткото е искал да изпробва зетя как е с боравенето на парите или казано без заобикалки – пожелал е да го научи да управлява финанси, при това в страховити обеми, правейки го банков чиновник.

И изглежда Диамант Пинас е останал доволен, тъй като през 1970 г. семейството Рафаела и Джанлуиджи Апонте успява да се уреди с кредит от 200 000 долара, купува с тях на старо голям търговски кораб и регистрира в Либерия корабоплавателната компания MSC - Mediterranean Shipping Company, Средиземноморска корабна компания. Виж, покрай тези първи много пари се ражда пък друга легенда – те били дадени на младото семейство от личните спестявания на тъщата, на която щерката била приплакала. После обаче се оказало, че сълзите на Рафаела били трогнали не майка й, а някаква имотна леля, та тя се била изръсила. Накрая май богата приятелка от моминството била свършила работа, но дала била парите като заем и с условието да й бъдат върнати един ден. Ама преглеждайки биографичните бележки за Рафаела през годините във всевъзможни издания, се натрапва убеждението, че таткото банкер умишлено е заобикалян от журналистическото братство покрай първата капиталова инжекция на дъщерята, сякаш за да се покаже колко е оправно детето.

Неслучайно в класациите на богаташката библия „Форбс“ Рафаела обикновено е определяна с престижното „Self-Made Woman” - разчитаща на себе си, на способностите си, въобще „самонаправила се“ и „самоиздигнала се“ жена. Няма значение в края на краищата, дори банката на таткото да е помогнала и той да е инициатор на инвестицията, важното е че тези първи 200 хил. долара били успешно използвани. И благодарение на тях Джанлуиджи Апонте сбъдва  съкровената си мечта да разшири дядовата си флотилийка от Соренто до днешния глобален гигант MSC, който е №1 сред собствениците на контейнеровози и №3 сред тези на круизни кораби. Та този планетарен колос, пръкнал се от кораб втора употреба, сега притежава 560 контейнеровоза, 23 круизни кораба, за него работят повече от 100 000 моряци и служители, стига до 530 пристанища в 156 страни и всяка година генерира 25 милиарда евро оборот. Като с оперативното управление на глобалния гигант вече се занимава синът на Рафаела и Джанлуиджи - Диего, дъщерята Алексия и зетят Пиерфранческо Ваго се грижат конкретно за круизния туризъм, а снахата Ела – за придобиването и продажбата на товарни кораби.

Само че въпреки наименованието ѝ, компанията се оказва по-малко средиземноморска и повече африканска, тъй като одуманият първи параход, започва да работи през 1970 г. по разкритата от младото семейство линията Антверпен – Могадишо. Която се оказва доста печеливша и всеки би си помислил, че Рафаела и Джанлуиджи просто са изнюхали транспортните нужди на момента и са ги удовлетворили. Не, не е така, защото в направо екзотичната история пръст има съдбата, която сътворява третата легенда за Рафаела. Ами капитан Джанлуиджи Апонте е свързан откакто се помни със Сомалия и с нейната столица Могадишу.

В годината, когато той се ражда, африканската страна е италианска колония и баща му е изпратен там със семейството си като морски офицер от окупационния корпус на фашисткия водач в Рим Бенито Мусолини. Пристигат в Могадишу по средата на Втората световна война, съответно Джанлуиджи прекарва първите години от детството си там или иначе казано - Сомалия за него е нещо като втора родина. Остават там и след края на войната, някъде към 9 години, момчето научава добре местния език, навъжда приятели и се завръщат в Соренто след внезапната смърт на баща му. „Нашата история като предприемаческо семейство започва в Африка, защото ние свързахме Източна Африка със Средиземноморието и със Западна Европа“ – казва през 2016 г. в интервю за сп. „Жьон Африк“ Диего Апонте.

 И сега освен в Могадишу, MSC работи с 43 африкански държави, в които има повече от 8000 служители, а през последните години изпълнява план за инвестиции в Того за 500 млн. евро, превръщайки  пристанището на Ломе в свой регионален център поради стратегическото му позициониране в Гвинейския залив.  А в Кот д'Ивоар семейство Апонте успяват да спечелят доверието на властите до степен да си докара през 2017 г. концесията за бързо развиващия се контейнерен терминал на пристанище Сан Педро чак до 2052 г., т.е. за 35 години. Освен това синът Диего подписва споразумение с правителството на африканската държава да разшири местното пристанище Абиджан, за да може да сложи ръка върху току май целия трафик към Буркина Фасо и Мали – двете съседни държави без излаз на море. Но само някой да не си помисли, че семейство Апонте е близко единствено с власти в Африка – още по-дебели са връзките му в Европа и особено във Франция. Ами генералният секретар на президентството на републиката при първия мандат на Еманюел Макрон – Алексис Колер, е първи братовчед на Рафаела Апонте. Като Колер е бил дясна ръка на Макрон и във времето, когато той е министър на икономиката при президента Франсоа Оланд. Значи, според мнозина, точно когато в няколкото големи пристанища на Хексагона се изграждат терминалите за контейнеровози.

Въобще няма да е пресилено да се каже, че Рафаела Диамант Пинас Апонте е била винаги там, където е нужно, задължително като стабилен гръб на съпруга си. С гъстата си черна коса, прибрана в шиньон, с изящни обеци и перлена огърлица, в елегантно, но винаги „трезво“ облекло, жената на Джанлуиджи Апонте е дискретна, бягаща винаги от медиите, но в същото време фундаментална фигура. Хвърляла се е всеотдайно във всички значими проекти, борила се е за техния успех,  като дори и днес, на 78 години, тя има нова специална мисия. Не, не става въпрос за изисканото вътрешно оформление и луксозното обзавеждане на поредния круизен лайнер. Ами не е тайна, в Европа империята, изградена от Рафаела и Джанлуиджи Апонте, редовно е критикувана от еколозите като една от най-замърсяващите компании на Стария континент. И с основателна причина – MSC e отговорна за изхвърлянето в околната среда на 11,04 мегатона въглероден двуокис, според данни на Европейската федерация за транспорт и околна среда компанията е на 8-мо място  в „Топ 10“ на най-големите източници на парникови газове в Европа.

Но миналия септември подразделението за круизи на MSC се присъедини към общоевропейската коалиция „Да стигнем до нула“, ангажирайки се да постигне нулеви емисии на парникови газове до 2050 г. И кой ръководи работата по изпълнението на този изключително труден ангажимент? Ами неуморната Рафаела Апонте, която според двете й деца предпочита да работи, вместо да гледа внуци и правнуци в луксозната семейна вила с огромен парк на брега на Женевското езеро.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл