Рашков нагази и Алма матер

Бойко Рашков, сочен за началник-щаб на предизборната кампания на Румен Радев.

Предизборните политически репресии стигнаха дъното

Университетът не е защитена територия, обяви служебният МВР шеф

Бойко Рашков прати полицаи в Алма матер в деня, в който ректорът проф. Анастас Герджиков застана на дебат срещу Румен Радев и три дни преди двамата да се явят на балотажа на президентските избори.

Милиционери не са влизали в Софийския университет дори по времето на Тодор Живков. Две поколения студенти и преподаватели от 1990 година насам извоюваха академична автономия. Подчинените на Рашков я погазиха за един ден с предизборна цел.

Трима души от полицията са били при заместник-ректора проф. Васил Маринов, потвърди той пред „Труд”. „При мен бяха служители от Главна дирекция „Национална полиция” по проверка за саниране и ремонт на общежития”, обясни професорът. От университета добавиха, че са предоставили информация за разходи по мерки за енергийна ефективност, саниране и обзавеждане на общежитията.

„Служебният министър не може да праща всеки полицаи, нито да знае къде е той и какво работи. Ако полицейските органи са си планирали подобни проверочни дейности, ръководството на МВР не може да знае 49 000 служители къде извършват определени действия”. 

Така отговори днес Рашков на въпроси на „Труд”. И продължи: „Все пак университетът не е една такава защитена територия, ако там се извърши престъпление, първите от които ще се поиска съдействие, това са органите на МВР, нали така? Така че и учебните заведения са места, където полицейските органи могат да отидат по необходимост и ако има повод, да извършат проверки”. С това въпросът за автономията на Алма матер според него бе изчерпан.

Рашков обясни, че проверката била по повод на писмо до ректорите от бившия просветен министър Красимир Вълчев през 2020 г., в което се указвало или препоръчвало да бъдат плащани авансово 78 млн. лв. на фирми за ремонти на общежитията. Той сравни това с преведени предварително суми за магистрала „Хемус”. Но не отговори дали тези пари все пак са били давани авансово от СУ, защото проверката била в ранен етап и още не е установила никакви нарушения. По думите му двама, (а не трима) полицаи „съвсем възпитано” са поискали документите, не е имало каквото и да е нахлуване и от МВР изобщо не смятали да огласяват, че правят такава проверка в СУ, Техническия университет и УНСС. Но направили това днес, след като въпросът бил поставен от проф. Герджиков на предизборния дебат.

Проф. Боян Биолчев, ректор от 1999 до 2007 г., пред „Труд”: Подиграват се с храма на българската култура и образование

Не само, че няма такъв случай, но на всички беше ясно, че нямат право да влизат без разрешение. Това е равнище на мислене. Категорично това е Алма матер. Те се подиграват със самия храм на българската култура и образование. Пише го в Закона за висшето образование, че има академична автономия.

Проф. Иван Илчев, ректор от 2007 до 2015 г., пред „Труд”: Не помня полиция да е идвала на проверка

Не зная да е имало такова нещо като влизане на полиция в Софийския университет. Не си спомням полиция да е идвала на проверка, докато аз бях ректор. Идвали са други комисии, от Сметната палата например, които са имали нужните заповеди и документи.

Бившият министър на образованието Красимир Вълчев пред „Труд”: Целта е да се дискредитира проф. Герджиков, другото е камуфлаж

Забележете основанието за проверката - писмо от мое име като министър, което съдържа препоръка за „авансово плащане до 100% срещу обезщетение”. Сключването на договори с авансово плащане срещу обезпечение е нормална практика, когато средствата се обвързани с определен бюджет. Правена е с години.

Нито един финансово-контролен орган не я е определил като лоша. Обезпечението гарантира интересите на възложителя. Очевидно целта е да се направят внушения, да се провокира в този момент проверка в СУ и да се дискутира кандидатът за президент, другите две висши училища допускам, че са включени в проверката за камуфлаж, защото парите за ремонт на общежития са предоставени на над 20 висши училища.

Целта на всички това е да се даде сигнал към всички, които се опитат да се изправят срещу Радев. Сигналът е - знайте, че ще бъдете проверявани и оклеветени. Гадно, ченгеджийско! Смърди на диктатура.

Друг такъв случай няма. Имам спомен за много проверки на звеното за вътрешен одит, на сметната палата. Нормално е проверката на една процедура за започне с Агенцията за държавна финансова инспекция. Но щом е започнала с Икономически полиция, това означава, че целта е да се направи бързо, демонстративно.

Тук говорим за средства, отпуснати през последните 3 месеца на 2020-а, за ремонти, които очевидно няма как да се случат до края на годината.

В Ректората

Три окупации не допуснаха да стъпи полицейски ботуш

Студенти свалиха Петър Младенов и Андрей Луканов

Октомври 2013 г. Ранобудните студенти от Софийския университет благодарят на всички, които подкрепят стачката им.  Снимка: Булфото

Три окупации затваряха Софийския университет в последните 31 години и нито веднъж българските студенти не допуснаха вътре да стъпи полицейска кубинка.

Първата стачка на Алма матер започна на 11 юни 1990 г. - на следващия ден, след като изборите за Велико Народно събрание бяха спечелени от БСП, бивша БКП. Протестът оглави Федерацията на независимите студентски дружества, която бе част от СДС, неин председател бе Емил Кошлуков. Окупаторите поискаха оставката на тогавашния председател (президент) Петър Младенов. Той я подаде на 6 юли 1990 г. и университетът бе отворен.

Втората окупационна стачка започна на 5 ноември 1990 г. след събрание в 65-а аудитория, на което се сформира Национален студентски стачен съвет. Студентите искат оставката на тогавашния премиер Андрей Луканов. Стачката става национала, в нея постепенно се включат 50 висши и полувисши учебни заведения. На 28 ноември 1990 г. Луканов подава оставка, но окупацията на университета остава до 14 декември.

Третата окупация е на т. нар „ранобудни студенти” и тяхното искане е оставката на премиера Пламен Орешарски. Стачката започва на 23 октомври 2013 г., когато студентите окупират 272 аудитория и не позволяват там да се проведе лекция на конституционния съдия проф. Димитър Токушев. На 25 октомври 2013 г. е окупиран целият Ректорат на Софийския университет, а на 17 ноември стачкуващите се преместиха само в Аулата, за да продължат в другите крила занятията на колегите им, които не участват в протеста. Окупацията свърши на 14 януари. На 25 януари част от протестиращи отново окупираха целия Ректорат, но този път стачката продължи само 3 дни.

Из Закона за висшето образование

Глава четвърта

чл. 19 (3) Академичната автономия включва академични свободи, академично самоуправление и неприкосновеност на територията на висшето училище.

Чл. 22. Автономията на висшето училище не може да се нарушава чрез:

1. намеса в дейността на висшето училище, освен в случаите, изрично посочени в закон;

2. влизане или оставане на органите на сигурността и обществения ред без съгласието на академичните власти, освен за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало престъпление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите на природни бедствия и аварии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения