„Реал“ изпревари Желко по титли

„Реал“ (Мадрид) спечели рекордна 10-а европейска клубна титла в баскетбола, след като надигра с 85:80 турския „Фенербахче“ във финала на Евролигата в Белград. Така „кралският клуб“ изпревари по трофеи дори Желко Обрадович, легендарния треньор на съперника. Една от титлите им е обща – през 1995-а именно сърбинът изведе испанския тим до купата. Но сега домашните стени и близо 10 000 турски фенове не помогнаха на 58-годишният Обрадович да задържи за втора поредна година „фенерите“ на европейския връх.

„Поздравявам „Реал“, те имаха много проблеми през сезона, но излязоха за победа в този мач и я спечелиха – заяви Желко след загубата. - Горд съм с моите играчи за достигането до финала. Малките детайли определиха шампиона, а ние не играхме в защита така, както обикновено.“

Мачът бе равностоен до почивката, която дойде при 40:38 за турския тим. Но след нея „Реал“ започна много бавно да трупа аванс преди последната четвърт. Пет минути преди края мадридистите направиха аванса си двуцифрен, но „фенерите“ не се отказаха и намалиха разликата до 3 пункта. Така титлата бе решена в последните секунди – Трей Томпкинс реализира ключова добавка след пропуснат фаул от Фабиен Козьо и направи разликата невъзможна за досегашните шампиони. „Кралете“ пък показаха, че могат да се справят и без суперзвездите си Серхио Люл и Лука Дончич, които напуснаха за по 5 нарушения.

Все пак, 19-годишният словенец се оказа големия герой за победителите. Той и Козьо бяха най-резултатни за „Реал“ с по 15 точки, но Дончич бе определен и за най-полезен играч както на Финалната четворка, така и на целия турнир. Над всички за „Фенербахче“ беше Николо Мели, вкарал 28 т.