Ревизия на Инспектората към МЕ в доклад до министър Румен Радев: Решението на Министерския съвет за „Боташ“ може да е нищожно

В доклада на Инспектората към министерството на енергетиката е отбелязано, че подготовката на документацията към Министерския съвет е започнала по вайбър и е продължила само няколко часа, вместо няколко седмици.

За малко повече от 24 часа е практически невъзможно спазването на нормативно регламентирания ред, констатират проверяващите

Под съмнение е законосъобразността на акта

Инспекторатът към енергийното министерство е открило нарушения около правителственото решение на последния служебен кабинет с премиер Гълъб Донев за 13-годишния договор с “Боташ” от 11.01.2023 г., каза енергийният министър Румен Радев пред временната парламентарна комисия, която проверява обстоятелствата около сключеното Споразумение с турската енергийна компания. Той се позова на доклад на Инспектората към министерството на енергетиката от края на юни миналата година, в който се описва как за малко повече от 24 часа и устно разпореждане, документацията е изпратена светкавично до служебното правителство за одобряване на Споразумението за 13 години.

“Труд news” разполага с документа, в който се казва, че тогавашното ръководство на енергийното министерство е бързало много с предложението за решение на служебното правителство, а “процедурата е инициирана и проведена в рамките на малко повече от 24 часа”. Докладът на Инспектората съдържа притеснителна бележка, че решението на служебното правителство за Споразумението с “Боташ” може да се окаже нищожно: “липсата на нормативна основа за издаването на акта е и липса на материална компетентност, която винаги води до нищожност”, както и че се “поставя под съмнение законосъобразността на административния акт”.

Пред депутатите от временната комисия енергийният министър Румен Радев подчерта: “Внесеното проектно решение не съдържа нормативно основание, рефериращо към конкретна правна норма, определящо правната норма за вземане на такова решение”.

“При подготовката, съгласуването и внасянето на проекта на акт за решението на служебното правителство относно одобряването на на сключването на Споразумение между “Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания “Боташ” не е спазен реда на Устройствения правилник на Министерския съвет”, констатира Инспекторатът.

“Подготовката на документите за внасяне за разглеждане на заседание на Министерския съвет е започнала след разпореждане на началника на политическия кабинет от 05.01.2023 г. в 14,37 ч. По вайбър и получени писма по електронната поща от “Булгаргаз” ЕАД”, констатират още от Инспектората на МЕ. Само няколко часа по-късно, в 17,52 часа в деловодната система е регистрирано писмо от главния секретар на МЕ до всички министерства за съгласуване с искане “спешно за Вашите становища в срок до 14,00 часа на 06.01.2023 г. с оглед внасянето на материалите за разглеждане на редовно заседание на МС”.

Инспекторатът описва, че съгласувателният комплект от документи е изпратен до Министерския съвет за разглеждане на заседанието на 11.01.2023 г. с писмо от 06.01.2023 г., регистрирано в деловодната система в 18,54 часа.

“В такива времеви срокове е практически невъзможно спазването на нормативно регламентирания ред, а в основната си част документацията е изготвена в “Булгаргаз” ЕАД и от администрацията на министерството на енергетиката”, се казва още в констатациите на Инспектората към МЕ.

Важна констатация от Инспектората при вътрешната проверка на документацията е и фактът, че по време на цялата процедура до внасянето на материалите в Министерския съвет, проектът за решение е за одобряване “сключването на Споразумение..”, а в окончателно приетият акт РСМ№26/12.01.2023 г. е записано “Министерският съвет реши: Одобрява сключеното Споразумение..”.

От Инспектората припомнят, че Споразумението между “Булгаргаз” и “Боташ” е подписано на 30.12.2022 г., а процесът по преговорите е стартирал след 09.12.2022 г. Втората дата е началото на официалното посещение на президента Румен Радев в Анкара.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България