Реджеп Тайип Ердоган - Победителят

Реджеп Тайип Ердоган се доказа като безспорен победител като преодоля най-голямото си досега политическо предизвикателство - битката за трети мандат като президент на Турция, която спечели. В нея той се изправи пред кандидата на обединената опозиция от шест партии. За пръв път не бе избран от раз, а трябваше да мери сили с опонент - Кемал Кълъчдароглу, на балотаж. Но все пак надделя и получи властта за още пет години.

Не само аз съм победител на втория тур на президентските избори. Победител е Турция, победител е нашият народ, победител е нашата демокрация, заяви Ердоган пред свои привърженици след обявяването на резултатите от балотажа.

Той е на власт (в национален мащаб) от 2003 г. и оттогава досега е преминал през 17 изборни цикъла - седем парламентарни избори, три референдума, четири местни вота и три президентски и е спечeлил всичките. Единственото леко разклащане в иначе стабилната му власт беше местният вот през 2019 г., когато неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) загуби ключовите кметски позиции в Истанбул и Анкара, спечелени от кандидати на опозицията. А когато резултатите от изборите не го устройват, не се колебае да свика нови, които убедително да спечели. Както стана през 2015 г. - на вота през юни партията на Ердоган не успя да спечели мнозинство, заради което предизвика предсрочни избори през ноември, на които ПСР си върна мнозинството.

Освен това Ердоган може да се похвали и с успешен ключов референдум за промяна на формата на държавно управление в Турция от парламентарна на президентска. Независимо, че допитването мина успешно с малка разлика - 51,41% гласуваха “за” промените.

Откакто идва на власт преди 20 години, Ердоган последователно вае страната - тогава светска, независимо от преобладаващото мюсюлманско население, според своята визия, здраво стъпила върху исляма и национализма. Преминал е и през множество препятствия и изпитания - присъда затвор, масови протести и дори кървав опит за преврат.

През първите години от управлението на Ердоган се извършени реформи, които позволяват на Турция да започне преговори за членство с ЕС (които от няколко години на практика са замразени), страната се възстановява от икономическата криза от 2001 г., има бум на инвестиции в инфраструктура, които Ердоган нарича своите “луди проекти”.

За привържениците на Ердоган той е дал глас на мюсюлманското мнозинство в Турция, донесъл е икономически прогрес и предизвиква уважение на международната сцена. Критиците му обаче го винят, че потиска граждански свободи и че управлява авторитарно, подобно на султан.

Ердоган е роден през 1954 г. в град Ризе, на брега на Черно море. Когато е на 13 години, баща му - служител в бреговата охрана, решава семейството да се премести в Истанбул, където смятал, че ще може да осигури по-добри условия за отглеждане на децата си. Там бъдещият политик посещава ислямско училище, а след това завършва мениджмънт в истанбулския Университет Мармара. В университета среща Неджметин Ербакан, който по-късно става първият премиер ислямист на Турция.

Ердоган влиза в политика съвсем млад. Още в гимназията, в началото на 70-те години на миналия век, е избран за председател на младежката организация в Истанбул на ислямистката Партия за национално спасение. След военния преврат от 1980 г. заедно с повечето привърженици на Ербакан преминава в Партията на благоденствието. От нейните редици е избран за кмет на Истанбул през 1994 г.

Всички партии, в които членува през годините Ердоган, са били забранявани заради нарушаване на светския ред в Турция. До 2001 г., когато под ръководството на Реджеп Ердоган и Абдула Гюл е формирана Партия на справедливостта и развитието. Още на следващата година тя печели парламентарните избори (и продължава да е на власт), а през 2003 г. Ердоган оглавява правителството на Турция.

 

Искрени поздрави, скъпи приятелю!

Уважаеми господин Ердоган, скъпи приятелю, приемете искрените ми поздрави по повод Вашето преизбиране на президентския пост. Победата на изборите беше закономерен резултат от самоотвержената Ви работа на поста глава на Република Турция, нагледно доказателство за подкрепата на турския народ за Вашите усилия за укрепване на държавния суверенитет и за провеждането на самостоятелна, независима външна политика.

Владимир Путин, президент на Русия

 

Аз съм му голям фен

Аз съм голям фен на Реджеп Ердоган, а разговорите с него винаги са чудесни и продуктивни. Що се отнася до гражданските свободи, нашата страна има достатъчно проблеми, че да се намесва в други държави. А и се нуждаем от съюзници.

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ

 

Народът на Турция гласува за по-доброто бъдеще

Поздравления за президента Ердоган! Народът на Турция гласува за по-доброто бъдеще на своята страна и нашия регион. Приятелството ни и ползотворно сътрудничество ще продължат дa укрепват и насърчават пpосперитета и стабилността.

Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ

 

Сля религиозната с националната гордост

Турция има дългогодишни демократични традиции и дългогодишни националистически традиции, а в момента е ясно, че националистическите взимат превес. Ердоган сля религиозната с националната гордост, като предложи на избирателите агресивен антиелитизъм. Хората знаят кой е и каква е визията му за страната и изглежда повечето от тях ги одобряват.

Никълъс Данфорт, американски историк

Оттегля се от кметския пост заради присъда

Реджеп Ердоган е принуден да се оттегли от кметския пост в Истанбул заради 10-месечна присъда затвор (от които излежава 4 месеца). Тя му е постановена заради това, че през декември 1997 г. рецитира публично ислямистка поема със стихове “джамиите са нашите казарми, куполите - нашите шлемове, минаретата - нашите щикове и верните наши войници”. Което според наказателния кодекс е подбуждане към насилие и религиозна и расова омраза.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети