Редовните упражнения увеличават живота

Известна е ползата от физическите упражнения. Изследванията показват, че те могат да се отразят на продължителността на живота, като намалят риска от сърдечно-съдови заболявания и значително снижат вероятността да се напусне този свят по-рано от предвиденото. Оказва се, че за това няма значение интензивността на упражненията.

Проучване, основано на анализ на данните на голям брой хора за период от 30 години, показва, че дали се извършват енергични или умерени упражнения, няма значение по отношение на снижаване на риска от смърт. Важно е да се правят такива и да се има предвид, че хората са различни, както като здравословно състояние, така и като физически възможности.

Хората, които спортуват са изложени на по-малък риск от развитие на хронични заболявания, като диабет, високо кръвно налягане и др. Освен това физическата активност влияе добре на самочувствието и настроението. Учените се съсредоточават на въпроса дали има влияние на интензивността на физическите занимания върху снижаване на риска от смъртност. Изследването е публикувано в Circulation. Резултатите показват, че възрастните хора, които извършват от два до четири пъти повече упражнения умерено или интензивно, значително снижават риска и увеличават продължителността на своя живот.

Проучването се опира на данните на над 110 000 души, събрани в периода 1988-2018 г. Участниците са попълнили въпросници относно своята физическа активност. Наблюденията на учените показват значителна полза за здравето от всякакви упражнения, бягане, фитнес или друг вид спорт. Става дума за 150 минути умерена активност на седмица или 75 минути интензивна. Като е препоръчително и тя да е повече от посоченото време. Резултатите от проучването показват, че при хората, които съобщават за интензивна физическа активност от 150 до 300 минути седмично или умерена от 300 до 600 минути, се наблюдава намален риск от смърт.

Това е показател, че умерената или интезивна физическа активност, или комбинация от двете, увеличава ползите за здравето и води до дълголетие. Трябва да се има предвид и влиянието на други фактори, като например храненето, защото хората, които спортуват, често имат и здравословни навици на живот.

Разбира се, всеки човек трябва да има предвид своите възможности. Физическото натоварване трябва да става постепенно и ако е нужно да се извършват малки стъпки. Ако шофирате, ходете повече пеша, може да качвате стълби вместо да ползвате асансьор или да извършвате други малки промени във всекидневието, които ще доведат до повече движение. Така ще подобрите както здравето си, така и ще живеете по-дълго.

Друго подобно проучване, което показва сходни резултати, е представено на научен конгрес в края на август тази година. То е съсредоточено върху хора на възраст над 85 години. Учените установяват, че ходенето поне 1 час седмично намалява смъртността и проблемите със сърдечно-съдовата система. Данните са на над 7000 човека от Южна Корея.

До подобни резултати стигат и учените, които проучват здравето на 5000 жени над 60 години. Те са публикувани в Journal of Aging and Physical Activity. При тях отново умерената или интензивна физическа активност показва по-добро здраве и дълъг живот. Тоест трябва да се избягва заседналия начин на живот и да има достатъчно голяма физическа активност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл