Ректори изслушват Денков за реформите

Ректорите и ресорният министър се събират утре в Алма матер.

Вузовете на Общо събрание утре

Университети с декларация против механичното сливане

Искат да работят в мрежи и алианси

Ректори на университети в страната очакват от просветния министър акад. Николай Денков да изложи идеята си за окрупняване на държавни вузове, която хвърли голяма част от системата в хаос. Това потвърдиха пред “Труд” ръководители на висши училища в страната преди дълго чаканата среща утре.

Съветът на ректорите, в който членуват 50 висши училища, се събира на Общо събрание в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, именно за да разберат какво бъдеще им чертае правителството.

Предварително ръководителите на вузове са подкрепили обща декларация против механичното сливане, планирано от МОН, за което се разбра в началото на месеца, след като ректори обясниха, че са били викани от министър Денков на срещи, на които им е било обяснено, че ще бъдат сливани. От просветното министерство заявиха, че плановете на министъра ще бъдат представени именно утре по време на Общото събрание и са изцяло в духа на Стратегията за висшето образование.

Ректорите обаче очакват ясни критерии и смекчаване на позициите, с което да се реши проблемната ситуация. Освен декларацията, голяма част от тях са изпратили и свои становища преди събранието.

Университетите подкрепят с две ръце реформите във висшето образование, но се спазват законите на страната. Те не приемат механично обединение, а искат да продължат да работят, като развиват мрежи и алианси, гласят позициите им.

Европейска университетска асоциация (EURASHE): От сливане най-много губят студентите

(EURASHE), оглавявана от Армандо Пирес, е готова да предостави допълнителни съвети и да подкрепи българските институции за развитие на качествено професионално висше образование, заедно с партньори от цяла Европа.

Европейската асоциация на институциите във висшето образование (EURASHE), включваща повече от 600 висши училища в Европейския съюз, предупреди за множеството рискове, които крие евентуално окрупняване на университети у нас.

EURASHE, чийто член от България е Висшето училище по телекомуникации и пощи, смята, че краен потърпевш ще са на първо място студентите, защото ще загубят достъп до обучение в нишови специалности и умения, каквито се предлагат единствено в малки университети, способни да ги организират и администрират.

Според президента на асоциацията Армандо Пирес, друг негативен ефект може да претърпят местните общности и бизнес, където се намират или в чиято област работят планирани за консолидация университети. Опасностите се съзират на база отрицателните ефекти при вече проведени подобни обединения в други държави от Европа.

“Станахме свидетели на много негативни последици в други европейски страни, когато преструктурирането се осъществи “отгоре надолу” без подкрепата на тези, които предоставят висше образование на място”, подчертават от EURASHE.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование