Рецептите на Бугати

Еторе Бугати

Автомобилният конструктор е майстор кулинар

Създателят на култовата марка коли гощава близките си със специално зимно меню

Гениален изобретател, перфекционист и естет - Еторе Бугати (1881 - 1947 г.) притежава необикновен талант и способности, с които през 20-те и 30-те години на миналия век създава легендарните си автомобили. Но не само тях. Основателят на френската марка за луксозни спортни коли Bugatti посвещава енергията си на различни идеи. Той конструира самолети, лодки и какви ли не технически устройства. Освен това се изявява като фермер и е отглежда животни, а едно от любимите му занимания в домашна среда е кулинарията.

Еторе Бугати обича да готви. Храната, която сервира на своите гости, отразява неговата страст към изтънченост, експерименти и перфекционизъм. Ястията му граничат със съвършенството и се славят с най-високо качество - точно като автомобилите Bugatti. За коледните и другите празници през зимния сезон Еторе Бугати има своето специално меню, което приготвя лично за своите близки и приятели. Ето неговите празнични рецепти, които са актуални и днес.

Ресторантът на Еторе Бугати в Елзас носи името La Fourchette des Ducs и има две здезди от “Мишлен”.

Стартер:

Минестроне ала Еторе Бугати

Съставки за 4 порции:
По 125 грама - шалот, пресен лук, селъри, праз, картофи, фенел, моркови, зелен боб, тиквички
1,25 литра зеленчуков бульон
50 грама сибирски лук
50 грама магданоз
25 грама розмарин
10 грама мащерка
10 грама риган
100 грама домати на кубчета
Сол, пипер, захар, зехтин и бял балсамов оцет

Начин на приготвяне:
Шалотът се нарязва тънко и се задушава в зехтина. Добавя се бульонът и се разбърква на ниска температура. Нарязаните картофи се добавят към бульона. Разбърква се за още 5 минути. Добавеят се ситно нарязаните зеленчуци и се готви още 3 до 5 минути. След това се слагат зелените подправки. Подправя се със сол, пирер, захар и чаена лъжица бял балсамов оцет. Минестронето се сервира в купа за супа. Вътре се поръсват нарязаните на кубчета домати и магданоз.

Основно ястие:

Глазирани патешки гърди с пюре от трюфели и сос от касис

Съставки за 2 порции:
2 броя патешки гърди, по 150 грама всяка.
85 грама мед
250 грама картофи
35 грама течна сметана
15 грама масло
3 грама трюфелов зехтин
10 грама черен трюфел
0,15 литра портвайн
50 грама ликьор от касис
Половин глава червен лук
Сол, пипер, индийско орехче, зехтин

Начин на приготвяне:
Патешките гърди се запечатват от двете страни в нагорещен зехтин. След това се пекат във фурна за 8 минути на 130 градуса. Картофите се сваряват до омекване и се смачкват с преса, докато са още топли. Към тях се добавят маслото и сметаната и се подправя със сол, пипер и индийско орехче. Добавя се трюфеловият зехтин. За соса обеленият лук се нарязва на тънки кръгчета. Задушава се в зехтин и се деглазира с портвайн и ликьор от касис. Сосът се оставя да се редуцира на ниска температура, докато стане кремообразен и тогава се добавя масло. Патешките гърди се подреждат атрактивно в чинията заедно с другите съставки, като върху пюрето се настъргва черният трюфел.

Десерт: 

Гратен от ягоди

Съставки за 4 порции:
500 грама ягоди
250 грама течна сметана
100 грама мляко
4 жълтъка
50 грама захар
35 грама кафява захар
Половин шушулка ванилия
Ментови листа за украса

Начин на приготвяне:
Измитите ягоди се нарязват и се разделят в четири огнеупорни купи. Сметаната и млякото се слагат да кипнат заедно със захарта и ванилията. След като заври, малко от млечния крем се смесва с жълтъците, а след това се добавя останалата част от топлия крем. Оставя се на котлона за още около една минута, като се разбърква непрекъснато. Кремът се изсипва върху ягодите, поръсва се с кафява захар и се оставя във фурната за 10 минути на 240 градуса при включени реотани отгоре и отдолу. При сервирането се добавят ментовите листа.

Специален ред на приборите

Еторе Бугати създава скици не само на великолепни автомобили, но и на подредбата на приборите на масата за хранене.

Като страстен любител на изисканите вещи и качествения живот Еторе Бугати изобретява собствена машина за паста, с която приготвя тестените изделия за собствената си кухня. Знаменитият конструктор и инженер произхожда от италианско семейство и се слави като ценител на добрата паста. Дизайнерското мислене на Бугати му позволява да създаде схема за подреждане на приборите на масата. Освен това той създава много изискан сервиз от собствени прибори за хранене. Всеки прибор пасва ергономично в човешката ръка и носи фирмения знак EB. Еторе Бугати обича да готви. Той изпробва и усъвършенства редица рецепти. Създава строга организация за работата на кухненския персонал и обръща голямо внимание върху декорацията на масата за хранене.

Има ресторант на 100 години

Масата до камината в ресторант La Fourchette des Ducs е била любимото място на Еторе Бугати. Обстановката е запазена в автентичен вид до днес.

Преди един век Еторе Бугати няма възможност да посреща гостите си на маса в своя дом в идеална обстановка. Затова се обръща с молба към трима свои приятели да създадат ексклузивен ресторант. Той се намира град Обернай в Елзас и се нарича Clos Sainte Odile, а по-късно е преименуван на La Fourchette des Ducs. Въпросните приятели на Бугати са винопроизводителят Люсиен Вайсенбургер, писателят, художник и дърворезбар Шарл Шпиндлер и майсторът на бижута Рене Лалик. Тримата прегръщат идеята и наистина развиват изключително място за ценители.

Ресторантът съществува и до днес, като е запазил до голяма степен автентичната си обстановка. За стомасите на гостите си грижи майсторът готвач Никола Стам, който се гордее с високата оценка от две звезди на “Мишлен”. В ексклузивното заведение има място само за 16 души, които се хранят върху дървени маси, създадени от един от основоположниците на ресторанта Шарл Шпиндлер.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме