Рибарите чакат пролетния сафрид по-рано

Снимка: Булфото (архив)
Морските вълци стягат мрежите и чакат пасажите.

Мрежите да са пълни преди Гергьовден планират морските вълци

Незапомнено: Морето не е падало под 8 градуса от месеци

В готовност, лодките са потегнати

Рибарите от Шабла до Резово чакат пролетният сафрид да напълни мрежите им по-рано тази годината, надяват се още преди Гергьовден. Причината е, че зимата била топла и морето не е било с температура под 8 градуса, разказаха риболовци пред “Труд news”.

Бурният вятър спря рибарите в Бургаско да влизат в морето за близо седмица. “Не излизаме в това време на риболов. Седим си по хижите на рибена чорба, и чакаме да утихне. Преди да се появи силният вятър, хващахме попчета и карагьоз”, разказаха морските вълци от селището Ченгене скеле край Бургас.

Въпреки че всички се оплакват от студа, рибарите отбелязват интересен факт, който ще им е като “платно” в риболова на пролет. Морската вода тази зима не е паднала под 8 градуса, т. е. зимата не е била свирепа и морето е гостоприемно за очакваните пасажи пролетен сафрид. Стига да дойдат от Мраморно море, коментират те.

Сафридът се появява обикновено в края на април и началото на май, около Гергьовден, но заради топлата вода, надеждите са, че ще се появи по-рано. “Иначе сме в пълна готовност. Лодките са потегнати, боядисани в бяло и синьо. Имаме всичко необходимо за пролетния риболов”, повтарят морските вълци.

А на север сезонът е започнал, но доста слабо. Това коментира дългогодишният риболовец от Шабла Инан Акиф. Въпреки че има кораби, той признава, че внася сафрид и хамсия от южните ни съседки, за да осигури снабдяването на клиенти.

“Морето ни се изпразва от година на година заради безразборното тралене за калкан и рапани. В Турция и Гърция то е разрешено само в определени зони и има железен ред. У нас правилата не се спазват, контролът е рехав, а траловете унищожават естествените крайбрежни укрития, където рибата излиза да хвърля хайвера си”, твърди Акиф. И дава пример - преди 25 г., когато влязъл в занаята, рибарите ловели попчета само с мрежи с диаметър от 52 см и хващали едри екземпляри.

“5-6 риби правеха килограм, сега се хващат мъници и 30 едва правят кило”, казва Акиф. Според него на юг вече са се появили първите пасажи от трицона.

Освен да пристигне сафридът, още едно събитие се чака на пролет по морето с нетърпение от местни и туристи. Даляните в заливите край Бургас “отварят” най-късно до първи май. Поставят съоръженията и започва “далянджийския сезон”. Там първо ще ловят цаца и хамсия, а по Гергьовден - мечтаният пролетен сафрид. В Ахтопол и Варвара са най-силните даляни, има също до Царево, в Китен, в Приморско.

Докато дойдат пасажите в Бургаско:

Черна мида по 4 лева е хит на сергиите, калканът върви по 25-35 лв.

Соленият паламуд е паднал на 10 лв.

На борсата “Краснодар” в Бургас сафридът е вносен, по 8 лв., а хит са черните култивирани миди от фермите.

Черна култивирана мида, от фермите в Созопол, е хит на рибната борса “Краснодар” в Бургас в момента. Търговците са аранжирали стоката си дори с чинии с варени белени миди с лимон и примамват купувачите. Скариди по 12 лева, макар и дребни, също се купуват. “Варят се с малко бира и малко сол, и стават идеални за консумация”, казаха бургазлии на опашката за морски дарове.

От рибите има пресен калкан, като цената му започва от 25 и стига до 35 лева за килограм, в зависимост от големината на екземплярите.

Търговците продават още сафрид по 8 лева килограма, но той със сигурност е комшийски - от турските рибари. Продават се още скумрия от Норвегия - по 7 лева килото, ядки рапани - по 15 лева килограма, а соленият паламуд от 12 е паднал на 10 лева.

В Созопол през тези дни също няма изобилие от морски дарове, казаха купувачи, които рано сутринта обиколили и тамошните сергии. Имало миди и цаца.

Лодкари и въдичари без голяма слука засега

Пресен турски улов заля борсата във Варна

Въдичарите на Морска гара рядко се връщат вечер у дома с достатъчно риба за семейната вечеря.

Пресен турски сафрид за 12 лв. килото заля рибната борса във Варна. Има го буквално на всяка сергия, а цената е колкото на рекордно поскъпналия местен кефал. Лодкари и въдичари се оплакват, че тази пролет в южната част на залива той буквално е изчезнал и предполагат, че е заради удълбочаването на канала море-езеро. Рибарите хващат предимно кая, както във Варна наричат попчетата. Тя се лови и с въдица край буните, където обикаля да търси скариди. На борсата пресният улов струва 7 лв./кг, но вкусните рибки са дребнички.

На сергиите няма карагьоз, защото и в морето рядко се намира, макар че сезонът му започна. Пълно е с пресен черноморски калкан, но заради цената от 35-40 лв. купувачите са малко. На част от щандовете има и прясна акула за 15 лв. килото. Тя и калканът са основният улов на големите рибарски кораби в момента. Цената на трицоната на борсата във Варна е 4 лв., колкото струва и килограм пресни черни миди.

Най-евтината стока на щандовете са дребничките черноморските скариди, тачени като мезе за бира и вино. Те струват 2,50 лв./кг.

Цената на турския сафрид е същата като предишната пролет, докато акулата е поскъпнала с 3 лв. Толкова повече струва и пресният шаран, който се продава за 10 лв./кг. От вносните риби с лев отгоре спрямо миналата пролет струват ципурата - 17,50 лв., и лавракът - 18,50 лв., а най-скъпа на борсата в момента е прясната сьомга - 47 лв./кг.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България