Рибите ги боли!

Ново изследване показва, че морските обитатели имат съзнание

Рибите изпитват страдание и болка, това доказа екип на Нюйоркския университет, публикувано в сп. Science Advances. Учените изследвали повече от 400 вида водни обитатели, отглеждани във ферми. 

Проучването установява че, ако условията на изкуственото отглеждане не са подходящи, рибите се измъчват, често видовете се израждат и не са достатъчно подвижни или пък стават агресивни. "Когато ги убиваме, те изпитват силна болка, - съобщава един от авторите на проучването Бека Франкс. - Рибите имат дългосрочна памет, те могат да решават задачи и си сътрудничат - както в рамките на един вид, така и между видовете."

Октоподите пък са изключително интелигентни и решават загадки, могат да се измъкнат от лабиринти и отварят буркани, обяснява тя. Бодливите омари притежават сложни навигационни умения, а раците показват емоционално поведение, включително безпокойство и стрес.

Докато за отглеждането на топлокръвните има приети международни стандарти, които им осугуряват относително поносим живот, за развъждането на водните обитатели няма такива. Според доклада много от видовете просто не бива да се отглеждат в плен. Например дъговата пъстърва и атлантическата сьомга „са много агресивни и не обичат да бъдат с другите“, каза Лин Снедън, биолог от университета в Гьотеборг и експерт по способността на рибите да изпитват болка. 

„Тези животни са съзнателни същества - каза Снедън, - те са способни да изпитват болка, страх, стрес и въпреки това ги отглеждаме в условия, които не биха били приемливи за бозайници или птици.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука