Риболовна флотилия иска да се включи в изтеглянето на заседналия "Vera Su"

В надпревара с лошото време укрепват плавателния съд с две котви 

53 риболовни кораба на сдружение "Черноморски изгрев" са готови да се включат в операцията по изтеглянето на заседналия в скалите на защитената местност "Яйлата" турски кораб "Vera Su" и разтоварването на намиращите се на борда му над 3000 тона азотни торове. Това заявиха от сдружението в открито писмо до премиера премиера Стефан Янев, министъра на транспорта Христо Алексиев, директора на "Морска администрация" Живко Петров и екоминистъра Асен Личев. В него се посочва, че времето за прехвърляне на товара изтича заради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка във вторник.

 "Собственикът е отговорен за създалата се ситуация, но още по-голяма е отговорността на държавата за предотвратяването на мащабно замърсяване във водите на Черно море. Щетите от подобна криза ще бъдат тежък удар за риболовния ни сектор, но и с катастрофален ефект за цялата ни черноморска акватория. Вредите върху морска екосистема обаче няма да бъдат поправени с каквито и да е декларации за поемане на политическа отговорност в края на следващата седмица", се казва в писмото.

"Vera Su" заседна край скалистия северен бряг на "Яйлата" на 20 септември и стои там от седмица. Едва след заповед на транспортния министър, издадена в неделя следобед, държавата пое организацията на спасителната акция. В понеделник сутринта от Варна към района потегли плаващият кран "Антей", с който ще се извърши разтоварването. В акцията ще се включват частният кораб "Хидро 3", катерът "Спасител 1" на ИАМА, влекачи и баржи. С подводен дрон ще бъде направен оглед за евентуален разлив на тор във водата. 

Първата цел е "Vera Su" да бъде укрепен с още две котви, за да устои на очакваното силно вълнение. След финала на операцията корабът и товарът му ще бъдат задържани, докато държавата не си възстанови направените разходи. 

Бавенето й вече предизвика вълна от недоволство и искания за оставки на ръководството на ИА"Морска администрация", тъй като евентуалното пимическо замърсяване на морето ще нанесе тежки поражения на флората и фауната - бурен цъфтеж на фитопланктон догодина и мор на риба.

Дългото бездействие и последвалата надпревара с лошото време имат предистория, разкри сайтът Maritime.bg, който публикува заповеди на вр.и.д капитан на пристанище Варна от 23 и 24 септември. Според тях турският собственик на "Vera Su" е получил срок до 15 октомври да извади кораба от района на засядането, а до 27 септември е трябвало да представи план за операцията.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони