Риши Сунак - Златният ковчежник

Аз съм първо поколение имигрант. Родителите ми са емигрирали тук и са дошли в тази страна, за да изградят живота си. Що се отнася до възпитанието ми, през уикенда посещавам храма - индуист съм - но също така всяка събота не пропускам мач на „Светците” (б. р. - футболният клуб от град Саутхемптън).

Това казва за себе си Риши Сунак, новият министър на финансите на отскоро отцепилата се от Европейския съюз девета световна икономика, Великобритания, в интервю през октомври 2019 г. Навремето е само заместник на предшественика си, Саджид Джавид, който изненадващо подаде оставка миналата седмица, в рамките на обявените от министър-председателят Борис Джонсън рокади в кабинета. Последното беше очаквано предвид съкрушителната победа и убедителния управленски мандат, който си гарантира Джонсън на предсрочните парламентарни избори през декември миналата година. С Брекзит, който е вече факт, на британския премиер му трябва верен екипаж, с който да навигира във вътрешно и външнополитически план следващите пет години. И да доведе начинанието до славните успехи, обещани още по време на кампанията за референдума за излизане от ЕС през 2016 г.

Откъдето идва и изненадата с оставката на Джавид, за когото Джонсън преди изборите през декември пред журналисти се кълнеше, че ще го запази като канцлер (финансов министър), припомнят наблюдатели.

„Смятам че е великолепен тип и върши страхотна работа”, каза тогава британският премиер с традиционния си апломб, когато дори още не си беше гарантирал оставането зад вратите на „Даунинг стрийт 10” - камо ли с толкова силно парламентарно мнозинство. Сам Джавид обоснова оставката си с решението на премиера Джонсън да освободи всичките му досегашни съветници от кабинета на канцлера, защото „никой уважаващ себе си министър не би приел такива условия”, за оставане в правителството.

Политическите наблюдатели на Албиона виждат в това явната намеса на дясната ръка на британския премиер Доминик Къмингс, архитектът на успеха на референдума за излизане от ЕС и всички съпътствали Брекзит лозунги и обещания. Доминик е също така първи съветник на премиера и сив кардинал в управлението на Джонсън, откакто пое юздите от Тереза Май през юли 2019 г.

По повод доводите за оставката на Джавид британски журналисти сравниха влиянието на Къмингс върху политиката на Острова със „съвременен Томас Кромуел” - видния държавник зад английската църковна Реформация през ХVI век, след отделянето є от Католическото лоно.

В името на историческото сравнение - дали Къмингс ще го сполети трагичната съдба на Кромуел и ще завърши под брадвата на палача за измяна по заповед на краля, чиято власт се опитва да утвърди - можем само да гадаем. За целта най-малкото Борис Джонсън трябва да се превърне в съвременния Хенри VIII. А той в крайна сметка си е поставил къде къде „по-земни” цели, от това да узурпира монархията.

На този етап обаче маневрите на Къмингс избутаха Саджид Джавид и доведоха да възхода на младата звезда на консерваторите, 39-годишният Риши Сунак на поста министър на финансите. И това на седмици от първия пост-Брекзит бюджет, който правителството на Джонсън в лицето на новия му канцлер, ще представи на нацията на 11 март. От позицията, от която идва Сунак, приемствеността е гарантирана. Както професионално, така и от гледна точка на споделения азиатски произход на досегашния и новия британски финансов министър. Въпреки, че с това се изчерпва всяка прилика между тях, както посочи в коментар британското сп. „Икономист”. Бащата на 50-годишния Джавид пристига във Великобритания от пакистански Пенджаб с една лира в джоба си. Родителите на Риши Сунак са утвърдени практикуващи медици, които имигрират на Албиона от Източна Африка. Където баба му и дядо му се заселват през 1960-те, идвайки от индийската част на Пенджаб. Има любопитно съвпадение, съгласете се!

Но, по същество. Новият ковчежник на Великобритания е роден на 12 май 1980 г. в град Саутхемптън, откъдето и футболните му пристрастия. За разлика от предшественика си Саджид Джавид, който израства на „най-опасната улица” във Великобритания в Бирмингам, Риши Сунак получава елитно средно образование в колежа „Уинчестър” преди да завърши университета в Оксфорд с дипломи по философия, политология и икономика през 2001 г. Пет години по-късно защитава и магистратура по бизнес администрация в университета „Станфорд”, САЩ. Преди да влезе активно в британската политиката през 2015 г., когато е избран за член на парламента от партията на консерваторите, работи за инвестиционната банка „Голдман Сакс” в лондонското Сити.

 

Женен за пари

Въпреки „скромния“ си произход, Риши Сунак е женен за дъщерята на шестия най-богат човек в Индия (представете си в световен мащаб), Нараяна Мурти, основател на един от гигантите на информационните технологии „Инфосис“. Риши Сунак и Акшата Мурти сключват брак през 2009 г. и имат две дъщери – Кришна и Анушка. Дамата има собствена модна компания и също така ръководи инвестиционен фонд, основан от баща й на нейно име.

 

За него

Враг на миграцията от ЕС

За разика от предшественика си Саджид Джавид, който имаше противоречиви становища за Брекзит през 2016 г. и гласува за оставане в ЕС, г-н Сунак винаги е бил ентусиазиран брекзитар. В предизвикателство към тогавашния премиер Дейвид Камерън, той защитаваше тезата, че Великобритания ще е по-добре извън Блока, защото ще може да налага собствени правила за имиграцията, без да трябва да отдава предпочитания на европейските граждани, докато намалява бюрократичния процес.

Джим Пакард, британски анализатор, “Файненшъл Таймс”

 

Държи силни карти

Риши Сунак дължи възхода си до голяма степен на лоялност и подчинение. Но в някои отношения Сунак може да се окаже в много по-силна позиция, отколкото изглежда. Да загубиш един канцлер може да се смята за случайно нещастие, но да загубиш двама би било безразсъдно. Но Джонсън мнократно е доказавал, че старите политически правила не се отнасят към него, така че не трябва да се преекспонира с това. И Сунак го знае.

Том Кибаси, журналист от опозиционния в-к “Гардиън”

 

Част от стратегия

Саджид Джавид беше твърде стиснат и задържаше плановете за разходи на Борис Джонсън. Затова и го избутаха: за да поставят човек с по-хлабав подход към вървите на националната кесия. И да влезе Риши Сунак, новоназначеният канцлер, който да влее пари в бюджета месец преди обявяването му. Както се надяват финансовите пазари.

Тим Уолъс, политически наблюдател, в-к “Дейли Телеграф”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети