Роберта Мецола - Малтийска гордост

Европа значи нещо. Нашата либерална демокрация, основана върху ценности и върховенство на закона - тя е значима не само за нашите граждани, но и за милиони хора по света, които обръщат поглед към нас за надежда”. Това заяви на 18 януари, навръх 43-ия си рожден ден малтийката Роберта Мецола в първата си реч пред Европейския парламент след като бе избрана с комфортно мнозинство от 458 от 715 гласа за неговия нов председател. С което стана най-младият титуляр заемал тази длъжност, първият представител от Малта на един от трите най видни ръководни поста в ЕС и общо третата жена начело на европейското законодателно събрание.

Роберта Мецола стигна до този резултат като частична сделка между Европейската народна партия (ЕНП), Групата на европейските социалисти и демократи (С&Д), и либералите от “Обнови Европа”, в рамките на която след изборите през 2019 г. двете най-големи политически фракции в ЕП се споразумяха за подялба на председателския мандат и различни други постове с центристите. До избирането на Мецола на първи тур се стигна след като социалистите и либералите успяха в последния момент да изкопчат допълнителни облаги в замяна на подкрепата си за кандидата на ЕНП. С&Д взеха пет от 14-те заместник председателски места (едно нагоре), плюс това президент на конференцията на председателите на парламентарните групи, която досега се заемаше от Антонио Таяни от консерваторите. “Обнови Европа” също успя да увеличи присъствието в президиума на ЕП на три места. Задкулисната сделка, макар и типична за практиките в Европарламента изправи на нокти Зелените, които не само не подкрепиха Мецола, но и издигнаха собствен кандидат в последния момент. Но да не задълбаваме в европейските политически кадрили.

Роберта Мецола е член на малтийската Национална партия, която е член на ЕНП и се определя като консервативна и дясно-центристка. Роберта успява да стане член на ЕП през 2013 г., след като два пъти кандидатурата ѝ не печели. Заема и поста заместник-председател на ЕП от 2020 г.

Съпартийци, застъпници и дори политически конкуренти изтъкват нейните качества да се бори за свобода на медиите, справяне с климатичните промени, върховенство на закона, право на убежище (за мигрантите), а противниците ѝ най-често я критикуват заради категоричната ѝ позиция против абортите (която позиция не е учудваща, като имаме предвид, че Роберта е от ревностно католическа Малта, единствената държава в ЕС, където абортите са забранени от закона). В същото време всички признават, че Мецола е “политик на консенсуса”, определено радетел за овластяването на жените (само като изключим деликатния въпрос с абортите), както и застъпник на правата на алтернативните сексуални ориентации “LGBTQ+”. Все пак тя уверява, че ще застъпва позицията на Парламента относно репродуктивните права... как точно ще помири тези две противоположни позиции, т. е. е ли абортът фундаментално човешко право или не? - предстои да видим. Роберта Мецола изразява най-подчертано уважение към предшественика си Давид Сасоли, починал на 11 януари т. г. след тежко боледуване, като изтъква, че за нея е чест да заеме новия пост и ще направи всичко по силите си, за да продължи достойно тази мисия.

Роберта Тедеско Трикас Мацола е родена на 18 януари 1979 г. в градчето Джира, Малта. От ранна възраст участва в младежки и студентски организации с акцент присъединяването на Малта към ЕС (2004 г.).
Омъжена е за финландец (политик, съпартиец от ЕНП) Укко Мецола, с когото имат четирима сина - Лука, Алек, Марк и Кристиян, най-големият е тийнейджър на 13, най-малкият е на 4. Роберта не крие своята страст към вкусно приготвената домашна храна, както може да разкрие нейния Инстаграм акаунт, където също споделя снимки на емоционални празнични моменти със семейство и приятели, нещо не много често срещано при политици от нейния ранг.

В своята реч, поемайки длъжността, видимо развълнувана, Роберта Мецола казва: “В годините занапред, хората в Европа ще отправят поглед към нас за лидерство и насока, докато други ще продължават да тестват нашите граници за демократични ценности и европейски принципи”. Пак тогава тя се позовава и на емблематични фигури като Хелмут Кол и Франсоа Митеран, с думите: “нека преоткрием целите на бъдещето и оставим назад разделението, с поглед отправен напред”.

“Дезинформация и заблуждение, още повече утежнени от пандемията, подхранват лесничък цинизъм и евтини решения от национализъм, авторитарност, протекционизъм, изолационизъм. Това са фалшиви илюзии, които не предлагат решения. Европа е точно обратното: Европа е да застанем заедно един до друг, да бъдем по-близо. Да защитаваме принципите на майките и бащите- основатели, които ни изведоха от пепелищата на войните и Холокоста до мир, надежда и просперитет.”

 

Специална порода

Смятам, че Роберта е от онази специална порода малтийци, които са готови да направят всички саможертви, за да служат на страната си по най-добрия възможен начин, и същевременно да спазят баланса с техния семеен и социален живот”.

Лорънс Гонзи, лидер на Националната партия на Малта и министър-председател от 2004 до 2013 г.

 

Доказва възможности

Свикнахме с разделение и кризи. Възходът на Роберта и нейната популярност доказват, че все още е възможно да провеждаме политика чрез консенсус. Както в Малта, така и в Европа.

Давид Каза, съпартиец на Роберта Мецола от Националната партия на Малта

 

Да брани жените

Докато някои държави-членки на ЕС поставят наши основни ценности под въпрос, който и да е кандидат за председател ЕП не може да допуска даже и сянка на съмнение, когато става въпрос за права на жените и човешки права изобщо.

Евелин Регнер, евродепутат, С&Д, Австрия

 

Неуморима

Роберта бе един от малцината малтийски политици, на които знаех инстинктивно че мога да вярвам, след убийството на майка ми. Тя не спираше да води кампания за справедливост за майка ми и за отговорност за разкритата от нея корупция, въпреки опитите на лидера на собствената ѝ партия навремето, да се опита да я накара да замълчи.

Андрю Галиция, син на Дафне

Справедливост за Дафне Галиция

Мецола винаги е търсела справедливост за малтийската журналистка Дафне Галициа, убита през 2017 г. при атентат, приписван на мафията (с 2 килограма експлозив в заложени в автомобила ѝ). Виден малтийски журналист, Галиция разследва корупция до най-високите ешелони на власти в Малта, преди атентата срещу нея. Някои анализатори допускат, че инцидентът може да има много общо с италианската и албанската мафия. А като поръчител за убийството през 2019 г. в Дубай бе задържан видния малтийски бизнесмен Йорген Фенех. През февруари 2021 г. обвиненият за извършител на покушението срещу Дафне Галиция, Винс Мускат, се призна за виновен и бе осъден на 15 години затвор. Първата пресконференция на Роберта Мецола като председател на Европейския парламент беше дадена именно в залата в сградата на ЕП в Страсбург, наречена на името на Дафне Галиция в нейна памет.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети