Родители твърдо против фелдшери вместо медсестри в яслите

У нас има 838 самостоятелни детски ясли и яслени групи, сочат данните на НСИ.

С лекарски асистенти и фелдшери да се попълни недостигът на медициниски сестри в яслите. Това предвижда Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 26 за устройството и дейността на детските ясли, детските кухни и здравните изисквания към тях, качен за обществено обсъждане. Становища от родители обаче вече валят -  те са против предложеното решение за наболелия кадрови проблем в забавачките.

В проекта като мотиви е посочено, че към момента на територията на цялата страна се наблюдава изключителен недостиг на специалисти с висше образование по специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“, каквито работят в детските ясли съобразно досегашните изисквания на наредбата. По данни на Столичната и други общини в страната, въпреки многобройните обяви за работа и повишаването на основната работна заплата, през последните години не се наблюдава интерес от страна на споменатите медицински специалисти към работа в детска ясла или яслена група на детска градина. По тази причина на голям брой щатни длъжности в детските ясли и градини за медицински сестри/акушерки работят пенсионери, отбелязват от здравното министерство в документа.

Родители обаче категорично се обявяват против предложените изменения относно медицинските специалисти, въпреки че и за тях кадровият проблем е най-тежкият. Според семействата само в България за здрави деца се грижат медицински лица, а в болниците няма кой да погледна малките пациенти.

Майки настояват публично здравното министерство да оповестите проучването, което са провели, за да преценят, че в България завършват повече на брой фелдшери и лекарски асистенти, отколкото са необходими в болничната и доболничната грижа и съответно тези специалисти биха имали желанието да се развиват професионално в детските ясли, отглеждайки здравите деца там.

Те предлагат и поне един учител на 20 деца, освен медицинските специалисти. Някой стигат и по-далеч, като в социалните мрежи са обявават за психо тест преди назначаване кадри в яслите.

В същата наредба здравното министерство засяга и други много наболели за родителите въпроси. Майките отбелязват като добро начало, че е помислено за пясъчниците, пластмасови съдове и гледане на телевизия, но са възмутени от регламентирането на последното. В проекта за наредба е записано и че в детската градина се допуска използването на електронни устройства с видеодисплеи и телевизор само с образователни цели. За деца от 3-5 години не повече от два пъти седмично, с продължителност на експозицията до 10-15 минути. А за деца от 6-7 години не повече от два пъти седмично, с продължителност на 15-20 минути.

В проекта за наредба на здравното министерство е записано, че се предлагат хлапетата да прекарват на открито минимум по два часа на ден, освен при лоши метеорологични условия и/или мръсен въздух.

Разписани са правила за пясъчниците. Тези, които са на площадките, се откриват един час преди началото на използването им от децата и задължително се покриват след приключване на заниманията. Освен това всекидневно се почистват преди началото на използването им, а пясъкът в тях периодично се допълва и подменя - най-малко два пъти в сезона на активно използване (рано напролет и в средата на лятото) се дезинфекция на пясъка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование