Родителите против ранна учебна година

Обсъждат идеята на следващ Отраслов съвет при Денков

Над 80% смятат, че децата са претоварени и имат нужда от дълга почивка през лятото, сочи анкета на Асоциация „Родители”

По-гъвкави програми и едносменен режим

Над 80% от родителите не одобряват по-ранно начало на учебната година. Това сочи онлайн анкета сред 1939 родители на Асоциация „Родители” по повод идеята 15-и септември да остане в историята и първият звънец вече да бие седмица по-рано - около 6-7 септември.

Тази промяна на учебното време, както и малките ученици да завършват няколко седмици по-късно и да има по-дълги ваканции, анонсира просветният министър Николай Денков. На следващ Отраслов съвет в МОН той ще търси одобрението на социалните партньори.

Техни представители коментираха пред „Труд”, че засега се намираме много далече от вземането на решение за толкова сериозна промяна, макар да има гласове в подкрепа. То минава както през одобрението на родителите, така и през промени в Закона за училищното и предучилищното образование, които трябва да подкрепят депутатите. Всъщност анкетата на асоциация „Родители” сочи, че мнозинството от родителите - 73% - категорично не одобряват предложението за ранен старт. Ако към тях се прибави и делът на тези, които са посочили „по-скоро не одобрявам”, процентът неодобрение става 81%, сочат данните.

Едва всеки десети (10%) напълно одобрява ранен старт. Според болшинството от родителите децата са претоварени по време на годината и имат нужда от дълга лятна почивка (19%). Причината за това претоварване е прекалено наблъскания учебен план и преподавания материал, който трябва да се преструктурира и олекоти (9%), за да има повече часове за упражнения и усвояването му.

„Винаги сме били съгласни за преструктуриране на учебната година по много причини. Би следвало всички да са печеливши от цялото упражнение и то да бъде нещо позитивно, но като всяка идея може да звучи прекрасно, но въпросът е как ще бъде въведена”, коментира Ева Борисова от Асоциация „Родители” пред „Труд”.

Родителите искат по-гъвкави програми, освен това питат кои ще са по-дългите ваканции, коментира Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциацията. „Ще заговорим ли най-накрая за еднодневен режим? Никой родител не иска детето му просто формално да седи в училище затрупано с безкрайно много материал, защото в анкетата много от родителите отбелязват силната натовареност на децата - за кратко време, много знания и материал”, посочи тя.

Николай Денков, Министър на образованието: Обмисляме промяна на графика

Учебната година да започва по-рано, малките ученици да завършват няколко седмици по-късно от сега, а добавеното време да се използва за по-дълги ваканции по време на самата учебна година. Това обсъжда Министерството на образованието и науката със социалните партньори.

До 20 март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище. Последна дума за това обаче ще има Министерството на здравеопазването.

Юлиян Петров, Синдикат „Образование”, пред „Труд”: Питаме 20 000 души за реформата

В момента правим голяма анкета с над 20 000 участници, но на този етап очакванията не са насочени към промяна на началото на учебната година, а по-скоро към промяна в структурирането на учебното време в контекста на ваканциите, на завършването и на учебното съдържание.

Нямаме експертизата да кажем, че преместването на учебната година с една седмица по-рано действително ще помогне за преодоляване на дефицитите на онлайн обучението, защото те са свързани и с куп други мерки, като подобряване на дисциплините, и за да има ефект трябва да се действа комплексно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование