Роенето на университети тръгва отново

Целта на картата за висшето образование беше да очертае дисбалансите в системата, обясни министър Денков.

Промени в ЗВО на второ гласуване в образователната комисия в парламента

Висшите училища са стълбовете за развитие на регионите

Дисбалансите в системата бяха очертани и трябва да бъдат преодолени, заяви просветният министър акад. Николай Денков

Роенето на университети у нас може да започне отново, след като депутатите приеха на второ четене в комисия част от предложените изменения и промени в Закона за висшето образование (ЗВО). Една от тях дава възможност Националната карта на висшето образование да се приема и актуализира всяка година.

Срещу тази възможност се обяви зам.-председателят на комисията Красимир Вълчев, според когото вече са тръгнали процесите за откриване на професионални направления, неприсъщи за висшите училища и така утвърдената карта няма да бъде спирачка за тези процеси, както е била замислена първоначално.

Негово предложение срещу избуяването на предлагането на висше образование обаче не бе прието, макар и принципно част от аргументите му да бяха одобрени.

Според просветния министър акад. Николай Денков регионална специализация трябва да има.

“Разбирам аргументите на Красимир Вълчев и не смятам, че във всеки регион трябва да се откриват всички професионални направления. Това, което смятам обаче, определено е, че трябва да има регионална специализация, но също така, че и всички основни професионални направления, които захранват регионите с кадри - като педагози и администрация, трябва да бъдат в съответния регион. Част от демографския ни проблем е свързан с липсата на съответното образование и в нашата Стратегия за развитие на висшето образование се предполага, че висшите училища са стълбовете за развитие на регионите. И аз ги разглеждам като такива”, заяви той.

С предложените от него промени всъщност се регламентира карта на висшето образование, която отваря възможности за откриване на нови центрове на висше образование, като и нови професионални направления, коментираха юристи пред “Труд”.
По думите им, например в Югоизточен район, в който има основно Бургас, може да се открият още много центрове по много професионални направления, само защото такива сега няма.

“Системата е достигнала предела си на фрагментация. До приемането на картата, беше наложен мораториумът, който трябваше да бъде продължен за 90% от професионалните направления”, обоснова се Вълчев.

Според Денков обаче основната цел на картата била да очертае къде има дисбаланси в системата. “Те бяха много ясно очертани и има нужда да бъдат преодолени”, каза той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование