Розово фламинго и пеликани зимуват в Атанасовското езеро

Атанасовден ще е ден за наблюдение на обитателите на лагуната

Бургазлии с бинокли ще разгледат обитателите на водоема

От укритието ще се разкрие невероятна гледка към пернатите

Атанасовското езеро, край Бургас, в момента е пренаселено от пернати. Розово фламинго, къдроглави пеликани, бели ангъчи, зимни бърнета и други защитени видове птици, могат да се видят във водоема, който днес, на Атанасовден, отбелязва своя празник.

В езерата край Бургас има рекорден брой фламинги-  2712, показва 47-то преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. Най- много са те в южната част на Атанасовското езеро.  В следобедните часове на деня пък, впечатляващите пеликани, се връщат от близкото езеро Вая, където се хранят, и представляват невероятна гледка - ниско прелитащи над водите и дигите, където кацат за нощувка.

„На днешния празник, каним всички желаещи бургазлии на среща с птиците. От 16.00 часа на укритието за наблюдение, на брега на Атанасовско езеро, пернатите ще могат да се видят отблизо, като за целта са осигурени бинокли, оптични тръби и всичко необходимо“, съобщиха организаторите на празника- от екипа на LIFE проект „Лагуната на живота“.

Вместо традиционния и едноименен полумаратон, който се провеждаше пет поредни години, този януари те предлагат любителите на птиците да разгледат отблизо хвъркатите обитатели на лагуната и да практикуват така популярния в Европа и по света- birdwatching  (наблюдение на птици).

Атанасовското езеро е разположено в границите на Бургас, между жилищен комплекс  „Изгрев“ и квартал „Сарафово“ , и западно от тях. То е част от Бургаския езерен комплекс, и граничи на изток /чрез Атанасовска коса, която представлява около километър дълга пясъчна коса/ с Черно море.

Езерото е крайбрежно и предлага голямо разнообразие на растителния и животинския свят. Поради високата соленост на водата на езерото / от 20 до 27,5%/, то се използва за солодобив . Началото на това производство е още през 1906- та година.

Солеността на водата в езерото се повишава заради връзката с Черно море. Годишно се произвеждат по 40 000 тона морска сол.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони