Романът „Изцелението Шопенхауер“ - фатална диагноза и време за равносметка

Снимка: Colibri

Ново издание на „Изцелението Шопенхауер“ излиза от печат на 2 август. Автор е изтъкнатият американски психоаналитик, терапевт и писател Ървин Д. Ялом. Преводът е дело на Ангелин Мичев, а художник на корицата е Живко Петров.

След рутинен преглед на известния психотерапевт Джулиъс Херцфийлд е поставена фатална диагноза. Принуден да направи равносметка на живота си, той си спомня за своя най-голям провал – Филип Слейт, когото преди двайсет години без успех е лекувал от сексуална пристрастеност. Джулиъс се свързва с него и с изненада научава, че Филип е намерил лек за своите проблеми в песимистичното учение на немския философ Артур Шопенхауер.

Джулиъс кани Филип да се включи в терапевтичната група, която води, в замяна на обучение в идеите на Шопенхауер. Така Филип попада сред хора със специфични проблеми, като самият той ще трябва да се отърси от влиянието на немския философ. За да открие най-важното – умението да живее. А дали Джулиъс ще успее през броените месеци живот, които му остават, да помогне на участниците в групата да преодолеят своите проблеми? И дали ще е готов да се изправи срещу най-голямото изпитание в живота си?

Ървин Д. Ялом (р. 1931 г.) е почетен професор в Станфордския университет, виден психиатър и практикуващ психоаналитик, смятан за един от родоначалниците на груповата психотерапия. Научните му книги и добилите изключителна популярност заглавия „Екзистенциална психотерапия“, „Дарът на терапията“, „Мама и смисълът на живота“, „Все по-близо всеки ден“ го утвърждават като водеща фигура в съвременната невронаука. Удостоен е с Международната награда „Зигмунд Фройд“ и с наградата „Оскар Пфистер“ за значим принос в психотерапията.

Оригиналният метод на д-р Ялом, свързващ психотерапията с фундаменталните екзистенциални проблеми, е в основата и на неговите проникновени и завладяващи белетристични творби: „Когато Ницше плака“, „Проблемът Спиноза“, „Изцелението Шопенхауер“, „Палач на любовта“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура