Роналдо и Пепе ще помнят мача срещу Чехия на ЕВРО 2024 с рекордите си и с трудна, но сладка победа

Кристиано Роналдо и Пепе, които играха за Португалия срещу Чехия, покориха рекорди на Европейското първенство по футбол. Пепе влезе на терена на 41 години и 113 дни. Той е най-възрастният човек, играл някога на първенството на Стария континент. Роналдо пък е единственият, участвал в шест европейски първенства.

И двамата ще запомнят не само с постиженията си двубоя срещу чехите, но и с трудната, но сладка победа с 2:1 в мача от група F. След двубоите от първия кръг в груповата фаза съвсем изненадващо Турция оглави класирането след успеха си над Грузия с 3:1, следвана от Португалия също с 3 точки. След тях са Чехия и грузинците без точков актив.

В 8-ата минута Роналдо можеше да вкара гол с глава срещу чехите, но ударът му след центриране на Рафаел Леао беше неточен. Девет минути по-късно Нуно Мендеш пропусна целта, след което късмет нямаше и Бруно Фернандеш. В 32-рата минута той изведе Роналдо сам срещу вратаря на чехите Станек, който обаче бе достатъчно смел и отрази изстрела му. При добавката на Витиня стражът хвана топката. Секунди преди почивката Станек изби още един шут на Роналдо. Около 50-ата минута стражът бе бомбардиран от Бернардо Силва и Роналдо, но неутрализира опитите им за гол отново.
В 62-ата минута Владимир Цоуфал намери на границата на наказателното поле на португалците Лукаш Провод, който вкара за 1:0. Само 7 минути по-късно обаче Нуно Мендеш се опита да комбинира с Кристиано Роналдо, но вратарят Станек не се разбра с Робин Хранац, който си вкара автогол за 1:1.

Най-любопитното обаче предстоеше. Станек отчая и Витиня, спасявайки опита му за гол при поредната португалска атака. В 86-ата минута Роналдо засече центриране с глава, при което топката се отби в гредата, а резервата Диого Жота вкара при добавката. Попадението обаче беше отменено след консултация с ВАР, която показа, че Кристиано е бил в положение на засада. В 90-ата минута обаче дойде и шансът на Франсиско Консейсао, който разстреля вратата на чехите и донесе така ценната португалска победа.