Росен Христов: Споразумението с „Боташ“ не е за доставка на газ, а за резервиране на терминали

Снимка: Булфото
Росен Христов

"Булгаргаз" може да бъде осъден от "Газпром" при арбитражно дело

Споразумението между „Булгаргаз“ и „Боташ“ не е за доставка на газ, а изцяло за резервиране на капацитет от терминали и газопреносна мрежа. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов пред журналисти в кулоарите на парламента.

По думите му газът, който ще разтоварваме в Турция, е този, който бихме разтоварваме в Гърция, ако имахме осигурени по-големи обеми на терминалите там.

"Не доставяме нито руски, нито, какъвто и да е друг газ чрез този договор. Той е изцяло за резервиране на капацитета на терминали и газопреносна мрежа. От самото начало по времето на нашето ръководство "Булгаргаз" започна да купува газ изключително съобразно Закона за енергетиката чрез конкурентни процедури. Това е изключително в национален интерес и недостиг на газ няма", увери Христов.

Той подчерта, че в търговете има изрично условие да не участват руски компании и газът да е с гарантиран неруски произход. „Имайки инфраструктурата за доставка, ние получаваме една изключително изгодна позиция за преговори с доставчиците“, посочи министърът.

„Недостиг на газ няма, има недостиг на инфраструктура“, увери Росен Христов. 

"Електроцентралите няма да бъдат затворени, докато управлявам. Ще направя всичко възможно условията да бъдат предоговорени", заяви още служебният енергиен министър.

"Булгаргаз" може да бъде осъден от руския енергиен гигант "Газпром" при арбитражно дело, като рискът е да се платят стотици милиони долара, заяви Росен Христов по-рано по време на парламентарния контрол.

На 14 ноември миналата година "Газпром експорт" съобщи, че арбитражен съд в Стокхолм е постановил, че финландската компания "Газум"  (Gasum) трябва да му изплати над 300 милиона евро за доставки на газ, след като не се е придържала към задълженията си по клаузата "вземай или плащай". България също е в подобна ситуация.

"Обсъждаме с юристи вероятността такъв иск да бъде предявен към нас. Паралелно оценяваме всички възможни претенции, които нашата страна може да има към "Газпром експорт" за недоставени количества. Едно такова съдебно, в случая арбитражно, разбирателство само по себе си е изключително тежък и скъп процес с неясен резултат. Ако всички аргументи са на нечия страна, има 90% шанс тази страна да спечели. Рискът съществува, материалният интерес е огромен за мащабите на нашата страна, говорим за стотици милиони. Ако бъде установено нарушаване на закона, съответните органи ще потърсят наказателна отговорност. Това дали гражданите ще платят сметката, ако има такава, това е сигурно", каза министър Христов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България