Росица Велкова: Фискалният резерв намалява заради разходите за пенсии

Снимка: Булфото
Служебният министър на финансите Росица Велкова.

В началото на годината фискалният резерв е бил 11,9 млрд. лв. от които 10,8 млрд. лв. в сметки на БНБ. Към 10 май фискалният резерв намалява до около 10,3 млрд.лв. , а в сметки на БНБ - до 9,6 млрд. Това каза в пленарната зала министърът на финансите Росица Велкова.

"Съпоставени със същия период на миналата година приходите нарастват номинално с малко над 2 млрд. лева или 11,5 на сто. Данъчните и неданъчните приходи отчитат ръст, докато помощите от ЕС са по-ниски. При данъчните и осигурителните плащания има увеличение с над 1,9 млрд. лева или 14,2 на сто", каза още Росица Велкова.

"Разходите по КФП към края на април са в размер на 20,937 млрд. лева - или номинален ръст за същия период от малко над 4 млрд. лева, или 23,8 на сто спрямо първите четири месеца на миналата година. Най-значително растат социалните разходи - над 1,5 млрд. лева. В това число разходите за пенсии се вдигат с 1,348 млрд. лева. Разходите за персонал със 770 млн. лева, за издръжка – над 681 млн. лева и за субсидии – повече от 606 млн. лева", добави Росица Велкова.

"Към 10 май фискалният резерв, включително и вземания от ЕС, намалява до 10,4 млрд. лева, а по сметки в БНБ до 9,6 млрд. лева, основно заради разходите за пенсии по бюджета на Държавното обществено осигуряване, които между 1 и 10 май са около 1,4 млрд. лева. Основата част от данъчните и осигурителните приходи са във втората половина на календарния месец, докато социалните плащания са през първата десетдневка на месеца", посочи Велкова. 

Допълнителен фактор за състоянието на фискалния резерв през миналите месеци е разпоредбата на параграф 15 от преходните и заключителни разпоредби на т. нар. удължителен закон за бюджета. Според нея МС не може да използва пари от Сребърния фонд и от програми и проекти на ЕС, включително от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). "Това ограничение, приложено към края на април, регламентира, че от сметките в БНБ от 10,1 млрд. лева са налични едва 1,8 млрд. лева - малко над необходимите 1,5 млрд. лева за плащането на пенсиите. Във фискалния резерв има 3,7 млрд. лева от Сребърния фонд и 4,6 млрд. лева по проекти и програми на ЕС. Тъй като те са условно блокирани, към 10 май вече са налични едва 200 млн. лева", коментира Росица Желева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси