Румен Петков, лидер на АБВ, пред “Труд”: Иванов и Манолова напуснаха грозно протеста

Радев носи отговорността за кадровите решения през последната половин година

- Интензивно беше говоренето на политиците през изминалия уикенд, г-н Петков. Като почнем от интервюто на Слави Трифонов пред БНТ, в което той освети разговорите си с Христо Иванов и Мая Манолова, а от техните партии отвърнаха в поредица от жлъчни коментари в социалната мрежа. Защо се появи тази вече зле прикрита омраза между уж партиите на протеста?
- Трябва да бъдем много внимателни с етикетите “партии на протеста”, защото формациите на Христо Иванов и Мая Манолова напуснаха протеста миналата година, по един много грозен начин, очевидно мотивирани от Борисов. Те казаха, че протестът е изиграл своята роля и се оттеглиха. Г-н Трифонов е идвал на протеста 2 или 3 пъти, но без да се ангажира, а друг е въпросът, че неговият екип беше почти през цялото време. Наблюдаваме една ревност към г-н Трифонов и една неудовлетвореност и една поредна лакомия за власт от страна на Христо Иванов и Мая Манолова, които отвращават. Всичко това беше гарнирано през последната седмица с “моля, другарко, дайте мандата на мен”, без да си дават сметка, че решение на държавния глава е на кого ще даде третия мандат. Аз си мисля, че един от резултатите ще бъде много ниска активност на бъдещите предсрочни избори. Когато излизаш и казваш, че искаш мандат, за да го дадеш на друг, влизаш в ролята на слуга, на разносвач. Когато говориш “дай мандата на този или онзи”, това означава, че ти не си готов да бъдеш част от един диалог пред и подчинен на обществото, означава, че имаш някакви твои мераци, които са много, много встрани от общественото развитие. Мераклиите за мандата Иванов и Манолова, очевидно не желаят да се намери решение, свързано с гарантиране на енергийната сигурност, в този смисъл и с цената на тока, както и със стартирането на съдебната реформа. И миналият път и сега, те правят всичко възможно в парламента да няма живот. 
 
- Кирил Петков е безспорно най-коментираното име в служебния кабинет, около него се появяват все повече въпроси, но защо президентът Румен Радев продължава да го брани? Какъв е залогът? Вие казахте пред “Труд” още в средата на юли, че “Радев ще има проблем с втория мандат, ако продължава да мълчи за безхаберието на някои свои министри”.
- За пореден път Радев взе страна в един индиректен диалог между Слави Трифонов и министър Петков. Аз не разбирам тази себеотдаденост на президента Радев към Кирил Петков. Но стана ясно, че министър Петков му доверява. И най-вероятно му е доверил и с кой конституционен съдия е консултирал казуса си, защото Кирил Петков пред цяла България каза, че се е консултирал с конституционен съдия. По-голямо унижение на Конституционния съд, впрочем, никой не е нанасял. За съжаление президентът Радев стана съучастник, а Кирил Петков очевидно не желае да каже, лъже обществото и то грозно, вулгарно. Нека тогава поне президентът да има достойнството и като един борец за истината да каже, че Кирил Петков му е доверил и се е консултирал с едикой си конституционен съдия. Иначе нещата стават грозни и ще рефлектират върху президента, а аз съм убеден, че отговорните фактори трябва да направят всичко възможно за неговия втори мандат, стига той да не пречи толкова упорито на това благородно дело.

- Колко висок е вече рискът Радев да не спечели втори мандат?
- От една страна се създава впечатление, че той няма алтернатива и към днешна дата това е така. От друга страна се наслагват натрупвания, които рефлектират само и единствено и изцяло върху него. Като почнем от заповедта на председателя на ДАНС, с която се възлага на териториалните структури анализ на обществената реакция срещу евентуално задължително тестване на децата над 12 години с антигенни тестове ежеседмично за допускането им в училище и се стигне до това, че министъра на образованието отказва да се срещне с учителите, но се среща с НПО-та. Оставям настрани лобирането му в странни образователни институти в бъдеще време, свързани със здравеопазването. Като добавим подминатия факт, изключая вашия вестник, че шест американски сенатори са били в България преди няколко дни и това стана зад гърба на обществото. Спомням си в скоби, че при Пламен Орешарски дойдоха трима и съсипаха два проекта и енергийната сигурност на България и региона. Сега са шест. Страх ме е да си представям последствията. Но всичко това някак си рефлектира върху президента Радев, защото той носи цялата отговорност и за кадровите решения през изминалата половин година и не без основание те се приписват само и единствено на него.

- Афганистан стана една от горещите точки в света. Какви са последствията за България, за ЕС? 
- Афганистан е най-големият позор на САЩ в цялата следвоенна история и вторият брутален удар, който нанасят на Европа за последните 7-8 години, защото зоологическият ентусиазъм на “арабската пролет” се превърна в тежка есен и зима за Европа. Милиони бежанци дойдоха при нас, не отидоха в САЩ. Само че САЩ останаха да черпят петрола на Ирак, да разпределят газа в Либия, а всички останали неща са за сметка на нас, европейците. Тази история сега се повтаря в Афганистан. И след като 20 години САЩ контролира случващото се в Афганистан, накрая се оказа, че Кабул се раздира от корупция. Е, пред кои очи тази корупция се е разраствала в такива мащаби? Пред очите на нашите братя американци. Но ние, в Европа, трябва да си дадем сметка за нашите проблеми и нашите отговорности. С изтеглянето на американците, конфликтите, зверствата, убийствата, миграционната вълна, ще бъдат в и пред очите на Европа. И ако ние не кажем на нашите партньори, че така повече не може, ние всъщност сме съгласни да затрием стара Европа. А стара Европа е цяла Европа. Но това са действия, които изискват лидерство и достойнство. Останалото е слугинаж, който ще ни погребе.

- Колко големи ще са репутационните щети за БСП от този, вече почти безсмислен трети мандат за съставяне на правителство? 
- Аз мисля, че коалицията, в която сме и ние “БСП за България”, в целия този период показа спокойствие и воля да се намери решение. Другите показаха, че имат зависимости, които ги карат да не допуснат работещ парламент. Нали разбираме, че след връщането на третия мандат, ще влезем пак в сценката, която вече сме гледали. Христо Иванов пак ще сваля главния прокурор два месеца по време на предизборна кампания, Мая Манолова пак ще намалява цените на тока.

- Каква ще бъде новата картина в бъдещия 47-и парламент, за какъвто ще гласуваме очевидно скоро?
- Не много по-различна от тази, която виждаме сега. Но зависи от обществото. Много е важно обществото да види лъжата и зависимостта.

Нашият гост
Румен Петков е роден на 23 юни 1961 г. в Плевен. Бил е кмет на родния си град, министър на вътрешните работи, три мандата народен представител. Един от съучредителите на партия АБВ и неин лидер в момента.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта