Румен Петков: Трябва да поставим на съдебна основа въпроса за пропуснатите ползи от интерконектора Гърция - България

Снимка: АБВ

Трябва да поставим на съдебна основа въпроса за пропуснатите ползи от интерконектора Гърция - България. Това каза по време на пресконференция лидерът на АБВ Румен Петков.

"Вчера премиерът Мицотакис беше любезен да заяви, че до няколко месеца интерконекторът ще бъде готов. Интерконекторът няма да бъде готов до средата на следващата година. Радушните усмивки, тупането по раменете е едната част от отношенията ни с Гърция. Ние трябва да защитим интереса на българските производители не просто като от 1 януари въведем наказателната такса 90 хил. евро на ден за изпълнителя, както поставим на съдебна основа въпроса за пропуснатите ползи. Ние в момента ползваме една трета от предвидения азерски газ. За това съм предупредил преди 5 или 6 месеца", каза още Румен Петков.

"Хранителните стоки, битовите стоки, ще претърпи преосмисляне в ценообразуването си и ще го плати крайният потребител. С бързото решаване ще отпадне и въпроса за лобисткия акт на Народното събрание с този мораториум. Юли месец, когато се определи цената от 119 лв. на мегават, премията на производителите на ел. енергия с ВЕИ-ата, соларните паркове отиваше на обща стойност 280 лв. Те реализираха да го кажем 160 лв. чиста печалба. С този мораториум се решава въпроса на няколко човека, които печелят милиони сега и на това нещо трябва да се сложи край", заяви Румен Петков.

„Трябва да се разпореди проверка по случая с бившия министър Горанов. Този дето го е пуснал, е бил от Комитета по изпращането и след това е бил по Комитета по посрещането. Ако Бай Пешо го бяха хванали с "Москвич", който е издирван от Интерпол, така ли щеше да си тръгне? Равенството пред закона особено в такива случаи, когато се демонстрира такъв двоен стандарт, грубо ощетява усещането за държава и държавност. Вторият аспект от проверката е ценообразуването на такъв тип лизингови автомобили и тяхното качество.

"Много важен въпрос, ако като държава целим започналите разследвания да стигат нужния на обществото резултат. Очевидно са събрани сериозен обем доказателства, за тегленето на огромни суми и е все по-ясно, че голямата част от тези суми, са стигнали по върховете на властта. Мое дълбоко убеждение не от сега, от началото на 90-те години, че всички сблъсъци между МВР и прокуратурата обслужват бандитлъка. В този случай недовеждането докрай буди много сериозни въпроси. На тях трябва да отговорят и двете звена. Ние имаме нормативна уредба, която позволява на МВР да извършва процесуално-следствени действия до една степен, от там нататък нещата се поемат от прокуратурата. Фактът, че беше огласена готовността на Борислав Колев да говори, е лош знак. По този начин всъщност институциите казаха: ние подложихме свидетеля. Аз много се надявам той да бъде убеден и неговите близки да се говори, защото това е възможността държавата да стигне докрай и да покаже на българските граждани, че волята за борба с организираната престъпност, каквато без съмнение са групите за точене и пране на пари, не подлежи на съмнение Тук отговорността е поделена, защото част от непремерените приказки бяха изговорени от шефа на БОП-а. Друга част от непремерените приказки бяха дело на прокуратурата. Тогава, когато излиза шефа на БОП-а и казва: "Ние го склонихме, той щеше да свидетелства, той всъщност го подлага", коментира Румен Петков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика