Русия: Географията на операцията в Украйна се променя

Продължаващите доставки на западно оръжие са причина Русия да разшири задачите на специалната си операция в Украйна, посочи МВнР в Москва. (На снимката - украински военни в района на Николаев).

Причината са доставките на далекобойни западни оръжия

Вашингтон все повече се превръща в страна в конфликта

САЩ да принудят Зеленски да преговаря

Продължаващите доставки на далекобойно оръжие за Киев водят да промяна на задачите на руската специална операция в Украйна и до разширяване на нейната география. САЩ все повече се превръщат в страна в конфликта, а за да избегне поражение, Вашингтон е по-добре да принуди украинския президент Володимир Зеленски да седне на масата за преговори.

Това заяви в интервю за ТАСС Александър Дарчиев - директор на департамента за Северна Америка в руското Министерство на външните работи.

“Що се отнася до връзката между масираните доставки от страна на Запада на въоръжение за Киев и сроковете на специалната операция в Украйна, то тя бе ясно обозначена от външния министър Сергей Лавров. Снабдяването на Украйна с далекобойни оръжейни системи води до това, че географските задачи на специаланта операция ще се придвижват по-надалеч”, посочи Дарчиев.

“Русия не може да допусне на оставащата украинска територия да се намират въоръжения, които представляват пряка заплаха за нашата страна, за Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР) и за освободените райони (в Украйна)”, обясни дипломатът.

Преди почти месец Лавров заяви, че целите на Русия вече не са само ДНР и ЛНР, а и Херсонска, и Запорожка област, както и други региони в Украйна. като причина тогава той също посочи продължаващите доставки на западно оръжие за режима в Киев.

В интервюто за ТАСС Дарчиев посочи, че влиянието на САЩ върху Киев е достигнало такива мащаби, че Вашингтон все повече се превръща в страна в конфликта в Украйна. “Степента на влияние на Вашингтон върху Киев превишава всички мислими граници. Освен мащабната военна и финансова помощ, а също и моралната подкрепа за режима на Зеленски, американците все повече стават непосредствена страна в конфликта”, обясни Дарчиев.

Той допълни, че преди нанасянето на удари с американски системи HIMARS украинските военни се консултират със “своите куратори”. “Излиза, че смъртоносните обстрели на населението в ДНР, ЛНР и на другите освободени територии на Украйна се случват най-малкото с одобрението на американските центрове за взимане на решения”, отбеляза Дарчиев. И допълни, че в такава обстановка да се разговаря с Вашингтон по “украинските въпроси е проблематично”.

Според Дарчиев “най-доброто решение за Вашингтон, за да избегне унизително поражение, както неотдавна се случи в Афганистан, е да принуди Зеленски да прекрати безсмислената съпротива и да се върне, докато не е късно, на масата за преговори”. Дарчиев подчерта, че би било добре да се чуе предупреждението на Лавров, че доставките на западни оръжия само удължават агонията на режима в Киев и конфликта и увеличават жертвите.

Позицията изрази президентът Вучич

Сърбия категорично против санкциите

Нашата политика е да бъдем независими и самостоятелни, посочи Александър Вучич.

Сърбия ще запази политиката си по въпроса за антируските санкции и няма да ги налага, докато може. Това заяви сръбският президент Александър Вучич в интервю за сръбска телевизия.

“Ще запазим политиката си, докато можем. Нашата политика е да вървим по европейския път, да запазим традиционното си приятелство и да бъдем независими и самостоятелни”, посочи Вучич.

“Разбира се, когато ни кажат, че ни остават шест месеца до присъединяването към ЕС, ние ще съобразим политиката си с техните изисквания”, добави сръбският президент.

Вучич бе категоричен, че Сърбия не се нуждае от ничии военни бази на своя територия. Коментарът му бе по повод публикации за възможното създаване на руска военна база в страната.

“Сърбия не се нуждае от ничии военни бази, тя ще запази военния си неутралитет, сама ще укрепи армията си, ще се грижи за гражданите си и ще бъде достатъчно силна, за да бъде независима”, отсече президентът.

Прогнозира опасно неравновесие в света

Кисинджър: САЩ са на прага на война с Русия и Китай

Очаква и криза заради Тайван

Хенри Кисинджър прогнозира, че Русия ще запази придобитите през 2014 г. територии в Украйна - Крим и Донбас.

САЩ са на прага на война с Русия и Китай заради разногласия, частично предизвикани от Вашингтон, и без концепция до какво ще доведе този сблъсък. Това заяви в интервю за в. “Уолстрийт джърнъл” бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър.

Той предупреди, светът е напът да изпадне в опасно неравновесие.

На въпрос дали САЩ могат да се справят с враговете Русия и Китай и да ги разединят, както по времето на президента Ричард Никсън, Кисинджър казва, че в момента не е възможно Пекин и Москва да бъдат скарани, а единствено може да не се нагнетява напрежение и да се създават възможности.

Кисинджър по-рано тази година заяви, че няма друг избор, освен поставените въпроси за сигурността от руския президент Владимир Путин да бъдат разгледани сериозно и че е било грешка НАТО да даде сигнал на Украйна, че може да се присъедини към алианса. Украйна, според Кисинджър, е сбор от територии, които руснаците смятат за свои и стабилността ще бъде по-голяма, ако Украйна действа като буфер между Русия и Запада.

Пред “Уолстрийт джърнъл” Кисинджър предвижда край на войната, в който Русия запазва териториите, придобити през 2014 г. - полуостров Крим и републиките в Донбас.

Кисинджър коментира и напрежението около Тайван, като изразява тревога, че Вашингтон и Пекин вървят към криза.

Политиките на двете страни позволиха прогреса на Тайван към автономна демократична територия и това пазеше мира в продължение на 50 години, посочва дипломатът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа