Русия е готова да спаси света от хранителна криза

Ако Западът свали санкциите за износ

Киев трябва да изчисти мините в черноморските пристанища

Москва ще съди украински военни преди всяка размяна

Високопоставен руски дипломат в сряда поиска премахването на санкциите срещу Москва като условие за предотвратяване на глобална продоволствена криза поради блокирането на украинския износ на зърно след началото на офанзивата на Кремъл, предаде АФП.

Решаването на продоволствения проблем и избягване на рисковете от световен глад изисква координиран подход, включващ в частност отмяна на санкциите, които са въведени срещу руския износ и финансови транзакции, заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Андрей Руденко пред руски информационни агенции.

Той също така поиска “разчистване от Киев” на мините в черноморските пристанища, за да могат корабите да изнасят зърно. За тази цел дипломатът потвърди, че Русия е “готова да осигури хуманитарен коридор” за плавателните съдове. Украйна преди руската офанзива беше четвъртият по големина износител на царевица в света и на път да стане третият по големина износител на пшеница, припомнят наблюдатели. Конфликтът наруши украинското селскостопанско производство, а Киев и Запада обвиняват Русия, че предотвратява износа на зърно през Черно море, което повишава риска от сериозна световна продоволствена криза, посочва АФП. Във вторник вечерта руската армия обвини Запада, че се стреми “да извади зърнените култури от Украйна възможно най-бързо (...), без да се страхува какво ще се случи в страната, след като зърнените резерви бъдат изчерпани”.

Андрей Руденко обяви също така, че Русия ще разгледа въпроса за размяната на пленници с Украйна, след като украинските военни бъдат изправени пред съд.

“Ще разгледаме всичко това, след като тези, които са се предали, бъдат съдени и бъде произнесена присъда”, каза той. “Преди това разговорите за размяна са преждевременни”, добави той. Миналата седмица се предадоха последните украински защитници на стратегическия град Мариупол, окопани седмици в стоманодобивния завод Азовстал.

Според руското министерство на отбраната там са пленени близо 4000 украински войници. Украинските власти искат да организират размяна на военнопленници, но руските власти многократно посочват, че смятат поне някои от тях, принадлежащи към батальона “Азов”, не като войници, а като виновни за военни престъпления неонацистки бойци, припомня АФП.

По-рано в сряда официалният говорител на руското министерство на отбраната генерал-майор Игор Конашенков съобщи, че в Мариупол, който попадна под контрола на Донецката народна република, е приключило разминирането и демилитаризацията на морското пристанище. По думите му в момента пристанището работи в ежедневен режим.

С решение на Брюксел

Нарушаването на санкциите ще е престъпление пред ЕС

Комисията предлага във всяка държава от ЕС да бъде създадена структура за управление на запорирано или отнето имущество, за да не се губи неговата стойност.

Европейската комисия предложи нарушаването на санкциите на ЕС да бъде обявено за европейско престъпление. Това означава, че подобно действие ще бъде включено в списъка на престъпленията във всяка страна от ЕС и ще бъде наказвано със сходна строгост, ако предложението бъде одобрено, коментират наблюдатели в Брюксел.

Предлага се също промяна в правилата за отнемане и възстановяване на отнето имущество. Предвижда се да бъде отнемано имуществото на онези граждани и фирми, които са нарушили санкциите.

В повечето държави от ЕС неспазването на санкциите се преследва от закона, както и че подобни нарушения създават заплахи за сигурността и международния мир, посочва ЕК.

ЕК предлага за нарушение да се определя участието в дейности, които целят пряко или косвено заобикаляне на санкциите. Според комисията е необходимо да се ускори работата по налагането на спешен запор на имущество на нарушителите, както и на засегнатите от санкциите на ЕС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят