Русия използва делфини, за да защити военноморската си база в Черно море

Илюстрация: Pixabay

Русия е разположила специално обучени делфини в своята военноморска база в Черно море, вероятно за да защити флотата си от атаки на подводници, пише Иносми. Американският военноморски институт стигна до това заключение, след като проучи сателитни изображения, показващи два басейна, които вероятно са предназначени за настаняване на морските животни близо до пристанището в Севастопол. Очевидно обектите са там от февруари, което съвпада с началото на руската операция в Украйна.

Военноморската база в Севастопол играе важна роля за руската армия, тъй като се намира в най-южния Крим, който беше присъединен към Русия през 2014 г. Военноморският институт на САЩ смята, че много руски кораби са акостирали там, докато са недостъпни за украинските ракети, въпреки това могат да се превърнат в потенциални цели за атаки на подводници. Делфините вероятно ще "предотвратят украинските специални части да влязат в пристанището и да саботират военни кораби", посочва американският институт.

Русия вече използва бойни делфини, за да локализира обекти и да изплаши вражеските водолази. Способността на делфините за ехолокация е била използвана по време на Студената война, както в Съединените щати, така и в СССР, за откриване на различни обекти под вода, например мини. Кримският военен делфинариум работи 25 години.

През този период съветските военноморски сили разработват различни програми за морски бозайници, включително обучението на делфини в Черно море. Това подразделение е базирано в Казашкия залив, недалеч от Севастопол, и се намира там и до днес.

След разпадането на СССР през 1991 г. програмата за обучение на животни попада под контрола на украинската армия. Имаше няколко опита за спасяване на програмата, но беше възможно тя да бъде възобновена едва през 2012 г. в един от двата океанариума в Севастопол. Две години по-късно, след присъединяването на Крим към Русия, тази част отново става контролирана от руската армия. В бъдеще програмите за работа с морски бозайници бяха възобновени и разширени, припомня Американският институт.

По време на Студената война СССР се опита да обучи делфини, въоръжени с остър предмет, прикрепен към носа им, за да убиват вражески водолази или да действат като камикадзета, за да подкопават вражеските подводници. Но тези китоподобни, известни с бързия си ум, се оказаха безполезни за подобни операции, защото разбираха смисъла на тези мисии и отказаха да ги изпълнят.

Най-доброто качество на делфините е ултразвуковият им локализиращ апарат, който им позволява да откриват обекти, дори ако са на голямо разстояние и независимо от препятствията. Руският флот научи тези животни да намират торпеда, изгубени по време на военноморски учения, и веднъж делфин открива малка автоматична подводница, изчезнала през 50-те години на миналия век.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия