Руските войски превзеха „Чернобил“ (обзор)

Специално екипирани украински военнослужещи патрулираха околностите на АЕЦ в очакване на руските сили.

Бившата АЕЦ отново заплашва Европа

По най-краткия маршрут от Беларус към Киев

Настъпващите от границата на Украйна с Беларус руски войски към Киев са установили контрол върху района на бившата съветска ядрена централа “Чернобил”, предадоха световните агенции. Няма информация за сблъсъците и сраженията, водени в района, както и за загубите от двете страни.

Властите в Украйна назначиха преди два месеца специален войскови контингент, който да отбранява района на печално известната бивша съветска АЕЦ “Чернобил”, защото се смята, че все още радиоактивния район, може да се използва от руски специални части за подривна операция.

А евентуалните ефекти от сражения в района могат да доведат до създаването на нов радиоактивен облак, който да засегне Европа. Пътят през изолираната зона в Чернобил е сред най-кратките маршрути за настъпващите руски войски от границата на Беларус към Киев. Районът е отцепен и със забрана за достъп след историческия инцидент от 1986 г., припомнят наблюдатели. Специалните украински подразделения са разположени в района от над два месеца, по според публикация на “Ню Йорк Таймс” преди дни, броят, подготовката и въоръжението им не предполагал възможност да отблъснат пълномащабно руско нападение. Изданието цитира мнението на подполковник Юри Шакрайчук, от граничните войски на Украйна, според когото дали зоната е все още заразена и опасна не е от значение за него и подчинените му военнослужещи.

“Няма значение дали е заразено или че никой не живее тук. Това е нашата територия, нашата земя и ние ще я отбраняваме”, каза офицерът. Патрулиращите района украински войници носят непрекъснато апарати за засичане на потенциално заразяване с радиация. Никой от тях до момента не е показал симптоми от каквито да е странични ефекти от престоя на място. До преди началото на руските военни маневри край границите на Украйна, предшестващи инвазията, районът около Чернобил никога не е бил специално охраняван.

По всички правила на “Блицкриг”

Кой е истинският автор на стратегията

Танковете играят основна роля в концепцията за “Светкавичната война”.

“Блицкриг” или “светкавична война” (от немски език) е нападателна оперативна военна доктрина, която се състои от предварителна бомбардировка с артилерия и авиация, и последваща атака с моторизирани сили, които използват елементите на бързина и изненада за предотвратяване изграждането на хомогенна вражеска отбрана.

Първата в историята “Блицкриг” операция е проведена на 23 август 1939 г. от Червената армия срещу 6-а японска армия край р. Халхин Гол. Операцията се състои в незабелязано групиране на войските и приготовление за внезапен удар, унищожителен близо тричасов артилерийски обстрел, след който тръгват танковите армии, които се разделят на две части и обсаждат 6-а японска армия, като се съединяват в тила ѝ. Операцията се провежда под командването на руския генерал Георгий Константинович Жуков.

Заради успешното ѝ прилагане от Германия в ранните етапи на Втората световна война срещу Франция и Русия, военните историци най-често приписват концепцията за този тактика на генерала от Вермахт Хайнц Гудериан, който описва в началото на 1930-те вграждането на съвременни оръжия и моторизирани сили като метод за изненадващи прониквания във вражеска територия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа