Проект застрашава върховенството на закона в България

Спецпрокурори с позиция пред представителите на ЕК

Становище срещу текстовете на Иванов-Йорданова пратиха до парламента и спецсъдиите

292 дела за корупция през 2021 г.

Законопроектът за закриването на специализираните съдилища и прокуратури застрашава върховенството на закона в България, тъй като с него се цели единствено и само закриване на структури на съдебната власт, които са доказали своята ефективност в борбата с организираната престъпност и корупцията.

Същевременно не се предоставя никакво ново решение, което неминуемо ще доведе до негативен ефект. Това становище е представила Валентина Маджарова - ръководител на Специализираната прокуратура пред представители на Европейската комисия, отговорни за изготвяне на доклада за върховенството на закона в ЕС.

За първи път шефовете на спецпрокуратурата са провели такава среща с експертите от ЕК. Тя е осъществена чрез видеоконферентна връзка и на нея на европейските партньори е предоставена информация за образуваните и приключени досъдебните производства за корупция в периода от 2018 г. до 2021 г. За миналата година спецпрокуратурата е ръководила 292 досъдебни производства за корупционни престъпления, както и за престъпления евентуално извършени от длъжностни лица. В периода от 2018 г. до 2021 г. са приключени 68 разследвания и на съд са предадени 184 лица - министри, заместник-министър, председател и главен секретар на Държавна агенция, полицейски и митнически служители, общински съветник, кметове и др.

Също днес съдии от Специализирания и Апелативния специализиран наказателен съд изпратиха допълнително становище до депутатите в 47-ото Народно събрание срещу законопроекта, писан от Христо Иванов и бившата му секретарка Надежда Йорданова, настоящ правосъден министър. “С предлагания законопроект изпълнителната власт въвежда нови изисквания единствено и само за съдиите от специализираните съдилища, уреждайки преназначаването им по специален ред, нямащ аналог до момента в съдебната система”, сочат магистратите. И цитират малоумни текстове, които първо предвиждат Висшия съдебен съвет да бъде задължен да разкрие места в наказателните отделения на съдилищата в България, едва след което да се подават заявления от съдиите на кое от разкритите места искат да бъдат преназначени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право