Рязка промяна на тона: И опозицията в Германия иска мир в Украйна, а не да се пращат още оръжия

Фридрих Мерц

Фаворитът за следващ канцлер на Германия намекна, че е време да се търси мирно споразумение с Русия за Украйна. А това  изглежда значителна промяна на позицията му.

В миналото Фридрих Мерц, лидерът на дясноцентристката опозиция, многократно настояваше Берлин да предостави повече военна помощ на Украйна, включително пратка от крилати ракети с голям обсег Taurus.

Депутатите от неговата партия, Християндемократическият съюз (ХДС), понякога стигат дотам, че описват канцлера Олаф Шолц като „риск за националната сигурност“ поради това, което описват като неговата прекомерна предпазливост и колебание.

Мерц твърдеше, че Германия трябва да осигури „всички средства“, за да помогне на Украйна да спечели войната.

В неделя вечерта обаче той посочи, че би предпочел да види примирие, пишат от The Times.

„Трябва да сме убедени, че отваряме възможности за това как да сложим край на този конфликт в даден момент“, каза той пред обществената телевизия ZDF.

Мерц изглежда има и по-примирителен тон относно военната подкрепа на Германия за Украйна.

Досега Берлин е предоставил или обещал военна помощ на стойност 34 милиарда евро, което го прави вторият по големина западен поддръжник на Украйна след САЩ.

Мерц каза, че Берлин трябва да „продължи да помага“ на Киев и похвали Еманюел Макрон от Франция за предложението членовете на НАТО да разположат войски в мисии за обучение в Украйна. И все пак той смекчи езика си относно военната помощ, като отказа да повтори предишните си искания за доставки на ракети Taurus.

„Подкрепям решенията, които правителството взе по този въпрос“, каза той. „Вярвам, че направихме твърде малко, твърде късно. Винаги съм казвал, че трябваше да направим повече в началото. Но сега е 23 юни 2024 г. Няма смисъл да се връщаме две години и половина назад. Гледаме напред.”

Националните проучвания показват, че ХДС и неговият баварски филиал са на път да станат най-големият политически блок в Бундестага на общите избори догодина. Те спечелиха първо място на изборите за Европейски парламент този месец.

Това означава, че Мерц е в изгодна позиция да претендира за канцлерския пост, стига да може да удържа съперниците си в партията.

Въпреки това ХДС е под силен натиск в три източногермански провинции, които ще изберат нови правителства през септември.

В момента радикалната дясна партия Алтернатива за Германия (AfD), която подкрепя помирението с Москва, държи преднина в социологическите проучвания и в трите региона.

Серия от поражения за ХДС не само ще отслаби позицията на Мерц в партията, но и ще я принуди да изгради местни коалиции с други сили, които искат мир с Русия, като алианса на Сахра Вагенкнехт, наскоро основана популистка организация.

Проучванията показват, че почти половината от избирателите в Източна Германия искат Берлин да намали доставките на оръжие за Украйна. Повечето хора в Западна Германия биха искали доставките да се увеличат или да се запазят на сегашните нива.

Малко над половината от германците в цялата страна като цяло смятат, че трябва да положат повече дипломатически усилия за прекратяване на войната, но големи мнозинства също се съмняват, че този изход е възможен и смятат Владимир Путин за „несериозен“ партньор за преговори.

Тези тенденции все повече се отразяват в предизборните стратегии на основните партии.

Социалдемократическата партия на Шолц (SPD) използва на видно място лозунга „сигурен мир“ в окончателно обречен опит да си върне обществената подкрепа на изборите за Европейски парламент.

През март Ролф Мютцених, лидерът на ГСДП в Бундестага, заяви, че Германия трябва да идентифицира начини за „замразяване“ на войната в Украйна. По това време той беше силно критикуван за това от ХДС, който обвини Мютцених и неговата партия, че са се върнали към стария си „романтизъм“ по отношение на Русия.

И все пак промяната на тона на Мерц е израз на растящи съмнения в дясноцентризма относно електоралната мъдрост да се поддържа категорична подкрепа за Украйна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа