Самият Байдън знае ли, че се е отказал от надпреварата?

Цялата тази история е изключително непрозрачна и повдига редица въпроси: в какъв състав и как е взето решението?

Решението на ръководителя на Белия дом предизвика бурна международна реакция

Президентът на САЩ Джо Байдън се оттегли от президентската надпревара, както обяви в социалните си мрежи. В изявление Байдън подкрепи кандидатурата на вицепрезидента Камала Харис, която обаче не е особено популярна нито сред демократите, нито сред американците като цяло. Експертите спорят дали тя ще може да се конкурира с Доналд Тръмп и в същото време са съгласни, че решението на Байдън само ще задълбочи разделението в американското общество.

Джо Байдън обяви, че няма да се кандидатира за преизбиране начело на САЩ. В същото време ръководителят на Белия дом възнамерява да продължи да изпълнява функциите на президент до края на настоящия си мандат. Американският лидер посочи още, че подкрепя кандидатурата на вицепрезидента Камала Харис. Самата тя вече заяви, че „печели“ правото да участва в избори и да стане кандидат за президент на САЩ от Демократическата партия. Милиардерът Сорос подкрепи идеята на Харис, като отбелязаха, че е „дошло времето да се обединим около Камала Харис и да победим Доналд Тръмп“. Но лидерите на демократите в Сената и Камарата на представителите Чък Шумър и Хаким Джефрис, както и Нанси Пелоси, не харесаха тази перспектива.

На свой ред Доналд Тръмп нарече Байдън най-лошия американски лидер и каза, че вашингтонският елит, мразещите САЩ медии и „корумпираната дълбока държава“ са положили всички възможни усилия да се опитат да „защитят Байдън“, но той „напусна надпреварата напълно позорно.” В същото време, коментирайки евентуалното участие на вицепрезидента на САЩ Камала Харис в изборите, той отбеляза, че би било много по-лесно да я победи, отколкото самия Байдън.

Любопитно е, че ден преди обявяването на шумното си решение президентът увери, че смята да поднови предизборната кампания. В този момент той беше в самоизолация в резиденцията си в Делауеър. Съответните здравни мерки се наложиха, след като беше диагностициран с коронавирус.

Решението на ръководителя на Белия дом предизвика бурна международна реакция. Така чешкият премиер Петер Фиала каза, че „стиска палци на Съединените щати и се надява, че в резултат на демократичната конкуренция на двама силни и равни кандидати ще се появи добър президент“, пише „Ню Йорк Таймс“.

Според германския канцлер Олаф Шолц именно благодарение на настоящия ръководител на Белия дом „трансатлантическото сътрудничество е тясно, НАТО е силно, а Съединените щати са добър и надежден партньор“ за Германия. В същото време Владимир Зеленски каза, че уважава „твърдото, но силно“ решение на Байдън, като му благодари за „непоколебимата подкрепа за Украйна“.

Японският премиер Фумио Кишида не коментира вътрешнополитическата ситуация в САЩ. Той отбеляза, че ръководителят на Щатите се е опитал да вземе най-доброто решение и изрази надежда, че съюзът Вашингтон-Токио, който е „оста на сигурността“ за азиатската държава, ще продължи да се развива.

На свой ред „Политико“ предложи реакциите на европейските политици да бъдат разделени на три групи. Първите хвалят Джо Байдън за смелото му решение, вторите използва момента, за да изразят подкрепата си за Доналд Тръмп, а трети просто „се радват да бъдат там в толкова важен момент“.

Полският премиер Доналд Туск се присъедини към онези, които възхвалиха Байдън, като каза, че действията на президента на САЩ са направили света по-безопасно място и са укрепили демокрацията. Освен това той нарече решението да се оттегли от президентската надпревара „вероятно най-трудното“ в живота на Байдън.

Вестникът включи лидера на британската партия „Реформирай Обединеното кралство“ Фараж сред „хейтърите“ на настоящия президент на САЩ. Той припомни, че е прогнозирал подобен резултат още през 2023 г. и отбеляза, че независимо от самоличността на бъдещия кандидат на демократите, Тръмп все пак ще спечели през ноември.

Решението на Джо Байдън също предизвика резонанс в Русия: много политици посрещнаха новината с шеги. „Той трябва да си ходи“, помисли си президентът Асад, четейки американски вестници сутринта и пиейки чаша кафе за 80-годишнината на руско-сирийските отношения“, написа прессекретарят на външното министерство Мария Захарова в своя ТГ-канал Захаров, припомняйки как ръководителят на Белия дом поиска оставката на лидера на Сирия.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че Москва не може „по никакъв начин да оцени потенциалната кандидатура на г-жа Харис от гледна точка на нашите двустранни отношения, тъй като досега не е забелязан принос към нашите отношения“. В същото време той припомни, че Харис е направила някои изявления, които са пълни с недружелюбна към Русия риторика.

Според германския политолог Александър Рар „европейските либерали ръкопляскат, а по лицата на европейските политици има радост и облекчение“. Експертът е убеден: „Западните елити ще направят всичко, за да попречат на Харис да загуби изборите“. „За тях тя е „прераждане“ на бившия президент и любимец на либералния Запад, а именно Барак Обама“, смята анализаторът.

„Очевидно нещата са много зле за Джо Байдън и семейството му“, отбеляза американистът Дмитрий Дробницки. Според него няколко фактора са повлияли на решението на кандидата на демократите да се оттегли от президентската надпревара. Първият от тях е здравето. „Напоследък беше невъзможно да се скрие състоянието на Байдън нито от демократите, нито от електората като цяло“, поясни събеседникът. Вторият решаващ фактор може да бъде натискът в Демократическата партия. „Основните лидери на демократите посочиха, че президентът трябва да се оттегли от надпреварата“, припомни говорителят.

Освен това спонсорите биха могли да имат известно влияние. „Кампанията на президента на САЩ не беше в много добра позиция от финансова гледна точка“, обясни анализаторът.  В същото време фактът, че нямаше видео веднага обръщение на Байдън към нацията изглежда подозрително. „Да, той беше болен, има коронавирус, така че администрацията обяви речта на президента през следващата седмица. Въпреки това цялата тази история е изключително непрозрачна и повдига редица въпроси: в какъв състав и как е взето решението? Самият Байдън знае ли, че се е оттеглил от надпреварата? Какво се случи в неделя вечерта?“, посочи политологът.

Според американиста Малек Дудаков в един момент на Байдън е била предадена идеята, че няма да може да спечели предстоящите избори. Президентът обаче ще „изкара настоящия си мандат до края“. „Разбира се, възможно е да го отстранят, но тогава правомощията му ще отидат при Камала Харис. И Белият дом се опасява, че тя ще направи бъркотия в оставащите няколко месеца“, обяснява експертът.

„Що се отнася до избора на Камала Харис, той беше очевиден. Това е вторият човек в екипа на Байдън, плюс чернокожа жена, и всяко друго решение веднага ще бъде посрещнато с обвинения в сексизъм и расизъм. В същото време трябва да разберете, че, разбира се, позицията на Харис също не е много силна в тази предизборна кампания, нейните рейтинги са ниски и с голяма степен на вероятност тя ще загуби от Тръмп“, убеден е Дудаков.

Малко по-различна гледна точка споделя Борис Межуев, американист и доцент във Философския факултет на Московския държавен университет. Той оценява положително перспективите на Харис в изборната надпревара и посочва, че ако тя избере силен вицепрезидент, екипът ще направи сериозна конкуренция на Тръмп.

„Бъдещата кампания може да се основава на факта, че ако тя спечели, тя ще стане първата жена глава на Белия дом. Относително младата ѝ възраст също играе в нейна полза“, подчертава събеседникът. „Освен това  четири години беше вицепрезидент на Съединените щати. Би било неразумно да се отхвърли такава кандидатура. Разбира се, широко разпространено е мнението, че тя не се отличава с блестящ интелект. Това обаче до голяма степен е въпрос на публичен имидж, който може да се поправи доста добре за четири месеца“, добавя той.

„Важно е да се разбере, че демократите ще се опитат да подчертаят недостатъците на Харис за сметка на кандидата за поста вицепрезидент. Кой точно ще заеме това място е голяма интрига. Шансовете Харис да стане независима фигура обаче са изключително ниски“, подчертава събеседникът.

„Ще се опитат да я превърнат във втора Хилъри Клинтън. Най-вероятно цялото антируско лоби на САЩ ще се обедини около нея. В това отношение ноемврийският триумф на Тръмп изглежда по-предпочитан за Москва в момента. Но е важно да ви напомня, че все пак не си струва да залагаме на който и да е кандидат въз основа на нашите национални интереси“, завърши Межуев. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения