Само 10 на сто от хората с хепатит В и С имат диагноза

Водещата Елена Папуджиева, доц. Михаил Околийски и Джакомо Донини по време на форума (от ляво на дясно).

Две години след приемането на национална програма

Заради разтакаване някои не дочакват да им бъде отпуснато лечение

Информационен канал във вайбър насърчава тестването

У нас 87 000 са инфектираните с хепатит С, 226 000 са тези с хепатит В. Диагностицираните обаче са едва 10% от заразените, като годишно само 1% от тях се лекуват поради ниското ниво на скрининг и бавния процес по започване на лечението. Това бе съобщено на национален форум, посветен на елиминирането на хепатити B и С в България. Той бе организиран по повод две години от приемането на Националната програма за контрол и превенция на вирусните хепатити в България 2021-2025 г.

Досега в изпълнение на програмата е приета промяна в наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, която осигурява безплатен скрининг за хепатити B и C на хората от 40 до 60 г. на всеки 5 години. Осигурен е и достъп до изследване за вируса на хепатит С по време на бременност с цел превенция на риска от предаване на инфекцията от майка на дете. Все още не се финансира лечението на здравнонеосигурените с хепатити В и С.

„Превенцията в България е на изключително ниско ниво – каза председателят на СЗО за България доц. Михаил Околийски. - Само 40% от възрастните си правят задължителните годишни профилактични изследвания. От своя страна, Здравната каса трябва да престане с ненужното изискване за 6-месечно проследяване на диагностицираните и да отпуска лечение веднага. Иначе никога няма да елиминираме вирусните хепатити. А най-важното е, че докато чакат, хората получават необратими увреждания и дори умират.“

Неоправдано раздути са изследванията за включване на пациенти с вирусни хепатити към лечение със съвременните безинтерферонови режими, които стигат и до 15 000 лв. на пациент. За това алармира проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология и председател на Експертния съвет към Националната програма. По думите му изискването за задължително 6-месечно проследяване на пациентите с хепатит C и за биопсия при хепатит B са абсурд, който води до непростимо отлагане на терапията с всички тежки последици от това.

„Освен безплатните изследвания за хепатит B и С за хората от 40 до 60 г. през 5 години, при нас, личните лекари, може да се прави още една профилактика за откриване на вирусните хепатити. Българският лекарски съюз успя да договори в Националния рамков договор и безплатни изследвания за чернодробни ензими – АСАТ и АЛАТ – на всички от 20 до 65-годишна възраст. Все още нашите пациенти не знаят и не търсят тази профилактика“, заяви д-р Гергана Николова, член на Управителния съвет на БЛС.

„В България проблемът с чернодробните заболявания е голям не само заради вирусните хепатити, но и защото страната е на 8-о място в света по консумация на алкохол, а 26,3% от жените и 28,3% от мъжете страдат от затлъстяване“, обърна внимание Джакомо Донини, програмен директор на Глобалния институт за чернодробни заболявания.

За по-добра информираност относно възможностите за тестване по Националната програма вече функционира публичен вайбър канал за вирусните хепатити с име „Веднъж в живота“. Мисията му е да се насърчат хората поне веднъж в живота си да се тестват за хепатит В и С. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве