Само 7 на сто от българите пътували в чужбина

Само малка част от българите са успели да пътуват извън страната в периода от април до юни, показват данните на НСИ.

Според данни на Националния статистически институт за април-юни

Харчим три пъти повече за воаяж зад граница

Едва 7 на сто от българите са пътували в чужбина през второто тримесечие на годината, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). 6,1 на сто от тях са стягали куфарите само за ваканция или командировка зад граница, а още 0,9 на сто от всички близо 972 хиляди пътували българи, са били като у нас, така и в чужбина. Над половината от тях са били на почивка или екскурзия.

Интересен е фактът, че повечето воаяжи са самостоятелни, без предварителна резервация, показват данните на НСИ. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 91,8%, а на тези в чужбина - 69,3%.

Според статистическите данни за пътуване у нас средно сме отделяли 193,52 лева, а за такова в чужбина бюджетът ни е бил средно три пъти по-голям или 597,17 лева. И докато при командировка се отделят почти същите пари за пътуване в България, зад граница броим средно малко над 1000 лева или двойно повече в сравнение с личните разходи.

Очакват изпълнението на 22 мерки от ресорното министерство 

От туристическия бизнес настояват за координирани действия в кабинета 

Имат искания към 7 ведомства

С координирани действия за спасяване на туристическия сектор, правителството ще покаже ангажираност към проблемите на индустрията, посочват от АТИБ.

В писмо до служебния министър на туризма Стела Балтова от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), обединяващ 15 браншови организации, настояват за координирани действия на кабинета, с които да се подпомогне оцеляването на туристическия бизнес в безпрецедентно тежката ситуация, в която се намира вследствие на огранченията, наложени от мерките за неразпространение на Ковид-19. Заради своята специфика на работа туристическият бизнес зависи от дейността на поне 7 министерства (на туризма, на труда и социалната политика, на икономиката, на финансите, на здравеопазването, на външните работи и на енергетиката), а всяко от взетите решения рефлектира мигновено върху бизнеса, затова ведомствата нямат право на грешка, отчитайки че туризмът е структуроопределящ за българската икономика сектор, подчертават от АТИБ.

Конкретно от Министерство на туриз­ма бизнесът очаква изпълнението на 22 мерки, с които да се подпомогне секторът. Сред тях освен да бъде координатор на всички действия, засягащи туризма, е и да намали концесионните такси на плажовете и ски пистите, като сложи таван на цените, при които те се предотстъпват от временните им стопани към бизнеса, да се обсъжда разходването на средствата за туристическа реклама, да се осигурят безплатни антигенни и ПСР тестове, от най-високо ниво да се излъчва бърза и синхронизирана информация относно мерките и здравната ситуация в страната. Сред другите искания на бизнеса е определяне на ковид хотели, пускане на децата в страната до 12 г. без изисквания за тестване, да се предвидят мерки за стимулиране на туристическия пазар.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм