Самотникът от Сливен, паднал в гаражния канал, е бил в общинско жилище и социален дом, но напуснал

Служебен архив
Спаситената акция: пожарникарите вадят пострадалия мъж. В неадекватно състояние, но жив.

 60-годишният самотник от Сливен, който падна в гаражен канал, е настанен в областната МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ със стара, но нелекувана фрактура на крака. „Няма данни и не се знае кога е била причинена. Със сигурност това не се е случило при инцидента“, заяви за „Труд“ д-р Хрисант Хрисантов, зам. директор на лечебното заведение. За пострадалия се полагат всички, необходими грижи. Има хронични здравословни проблеми, но общото му състояние е сравнително добро предвид възрастта и начина на живот. Оказа се, че той е познат отдавна на лекарите. Само преди двайсетина дни е било поредното му изписване от болницата след повече от месец престой в различни отделения. „Имаме си шест – седем души, които редовно престояват при нас“, каза зам. директорът на лечебното заведение. Тези пациенти се нуждаели от медицинска грижа. Но след приключване на лечението, изписването им често ставало мъчна работа. По човешки причини. „Истината е, че това са хора, които просто няма къде да живеят или няма кой да се грижи за тях“, допълни д-р Хрисантов. Затова болницата съдейства, за да получат лични карти, защото са си изгубили документите за самоличност. Подготвя документите им за ТЕЛК. Дори им  намира работа, когато е възможно.

Отново на решението на ТЕЛК се надяват ангажираните със случая на пострадалия, за да бъде настанен след изписването в социална институция и да заживее в условия, подходящи за състоянието му. Поне такива са очакванията.

За инцидента постъпил сигнал на тел.112 в събота, 7 януари, сутринта. Екип на пожарната извади мъжа от канала за ремонт на автомобили в някогашния гараж, негова собственост. Пожарникарите , както са съобщавали от МВР, освен с огнените бедствия, са натрупали опит и в други кризисни ситуации: помагали са при ваденето на хора от катастрофирали коли, при пренасянето на неподвижни пациенти от високите етажи на блоковете до линейките, при оказването на съдействие на закъсали пътници, при спасяването на животни от шахти и ями. Досега не им се е случвало да помагат на човек, в инвалидна количка, със счупен крак, останал без храна и вода в продължение на две денонощия. Защото е паднал и е бил затрупан в един гаражен канал под камара миризливи парцали и гниещи остатъци. „Отдолу се чуваха стенанията му“, каза участник в акцията. Тя зопачнала с разчистване на боклуци...Трагедията била запечатана с видеоклипове и снимки. Вероятно като доказателство за невярващите очи, че въобще е възможна. Изваденият от дупката с дълбочина метър и половина дребен, слаб човечец не бил адекватен, под силен стрес. Но жив.

Живот сред боклуци и плъхове

Сигналът за случая е подаден на спешния телефон от съседи. Те разказаха по-късно, че самотно живеещият им комшия се преселил в гаража, защото къщата му изгоряла. В новия му „дом“ няма мебели. Няма и врати към помощното помещение или към двора на непригодната му къща. Само голи циментови стени, гол под. Без отопление, без тоалетна. И купища, купища стари дрехи, парцали, опаковки, смрад.  Настанил се в инвалидната количка, не защото страдал от увреждания на крайниците.  „Може да ходи!“, уверяват съседите. Но заради лошия начин на живот изпитвал слабост. Хората разказаха, че и социалните служители, и близките са му помагали. Живущите наоколо също пробвали да намерят решение. Събрали подписка, за да бъде настанен в социален дом. Но той отказвал. Всички били притеснени за състоянието му. Признават, че се притеснявали и за себе си: гаражът може да се превърне в огнище на зарази, защото в бунището започнали да се въдят плъхове. Нито около, най-малко пък – на такова място, може да се живее. Съдбата на самотника, затрупан 48 часа в сметта, предизвика много вълнения и коментари.

Общината му осигури подслон и лечение

Мъжът е бил настанен в общинско резервно жилище през 2016 година, след пожара в къщата му, заявиха от общината в Сливен. При проверката тогава се установило, че той не работи, няма доходи, не поддържа контакти с близките си, преживява с подаяния от улицата, злоупотребява с алкохол и е трудно подвижен.
Не е бил изряден наемател. Не поддържал хигиена и повреждал ел.инсталацията в предоставения му дом. От общината му осигурили лечение в болница. Съветниците отпуснали парична помощ за това. Местната администрация съдействала да бъдат внесени документите му в ТЕЛК, която констатирала „последици от инфаркт и органично разстройство на личността“. С тази диагноза две години по-късно е бил приет в социален дом за мъже в съседния на Сливен общински град Твърдица. Той обаче отказал да подпише договора за настаняването. И си тръгнал. Върнал се и заживял в гаража.

Искането за принудително лечение получило отказ

Общинските и държавните социални служители пак го посещавали. Те продължили да настояват да влезе в социална институция, той пък продължил с познатото „Не!“. „А постъпването може да стане изрично и само с негово съгласие“, подчертаха от общината.
Брат му подал документи за подновяване на изтеклото ТЕЛК-ово решение. Подаденото от него и Регионалната дирекция за социално подпомагане искане в Районната прокуратура за назначаване на принудително лечение получило отказ, казаха още от местната администрация. В Сливен няма приют за бездомни хора. В края на 2021 г. започна изграждането на Общински център за временно настаняване. Строителството е в напреднала фаза, но все още не е приключило.

За инцидента от 7 януари обвинението няма да се самосезира, съобщиха от там в отговор на наше запитване. Сред посочените аргументи е, че няма данни за извършено престъпление и няма данни, че лицето е с психично заболяване и  представлява опасност за околните, уточниха от прокуратурата.
Случаят остава отворен. Като отворените входни врати на гаража, които са единственото оцеляло оборудване на бетоновата кутия. Съседи нарочно ги оставили да зеят, за да се проветри. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България