Самоубил ли се е под натиск или е убит 31-годишният ст. лейтенант Тодор Манчев (ДОКУМЕНТ)

Скандал се е разиграл тази сутрин в сграда 2 на Министерство на отбраната на бул. „Цар Борис III“, предава "Блиц".

Полк. Диман Георгиев, началник на отдел във „Военна полиция“, е поискал да се срещне с и.д. директора на службата Ивайло Сотиров, за да получи отговор на въпроса – защо военните полицаи замитат разследването за трагичната смърт на 31-годишния ст. лейтенат Тодор Манчев.

Младият офицер бе открит прострелян на 19 юли в спалното помещение на полигона „Ново село“. Последните два месеца от живота на младия военнослужещ се превърнали в кошмар. Причината – в края на месец май се разбра, че на 11 май при военното учение Swift Response край пловдивското село Чешнегирово, тежко въоръжени американски военни нахлуват с насочени оръжия в цех за дограма. Половин час работници от цеха прекарват в плен на командосите, докато накрая се разбира, че е станала грешка. Инцидентът се оказа прикриван в продължение на две седмици. След като видео от екшъна изтече в медиите, „Военна полиция“ е започнала разследване, като цялата вина неправомерно е била стоварена на Тодор Манчев. Началниците му го притискали да поеме вината, че е допуснал нахлуването на американците в производствения цех.
 
Близки и колеги на покойния Тодор Манчев все още не могат да излязат от шока с неговата смърт. Те са категорични, че младият мъж и бременната му приятелка са планирали сватба през месец август, а до края на годината двамата са очаквали и раждането на дете.
 
След трагичната смърт на Тодор Манчев, полк. Диман Георгиев от „Военна полиция“ се е заел да разкрие истината. В своя докладна, която в четвъртък е внесъл в Президентството и Инспектората на Министерство на отбраната, Георгиев разкрива, че месец преди неизяснената смърт на младия офицер негови близки са подавали сигнали, че той е обект на смазващ натиск. Бащата на ст. лейтенант Манчев се обадил на Георгиев и му казал: „Господин полковник, страхувам се, че ще убият момчето ми.“ Информацията за тези опасения на бащата била предадена на и.д. директора на „Военна полиция“ Ивайло Сотиров, но той я прикрива от комисията, която е извършвала разследване на инцидента в Чешнегирово.
 
Оказва се още, че разпечатка от телефонните разговори, които Манчев е провел преди смъртта си, незаконно е била изнесена от „Военна полиция“. Данните са от съществено значение за разследването и могат да дадат отговор – дали става въпрос за склоняване към самоубийство или ст. лейтенанта е убит, при това на територията на военно поделение.
 
В докладната, която полк. Георгиев е внесъл в Президентството и в Инспектората на Министерство на отбраната в четвъртък, офицерът задава още множество неудобни въпроси за действията на Ивайло Сотиров. Въпросите разкриват как и.д. директор на „Военна полиция“, е намерил начин да стовари цялата вина на един млад военнослужещ, което в крайна сметка приключва с неговата смърт. Парадоксът е, че разследването на Тодор Манчев също се води от „Военна полиция“, чийто и.д. началник Ивайло Сотиров е изключително близък с президента Румен Радев.
 
На фона на тези скандални факти – само преди дни служебното правителство, назначено от Румен Радев, предложи Сотиров за генерал и титуляр на поста директор на „Военна полиция“.
  
Разследването на трагичната смърт на Тодор Манчев е компрометирана, освен по линия на „Военна полиция“, но така също и по линия на Държавна агенция „Национална сигурност“. В контраразузнаването отговорен за проверката е новонозначеният заместник-председател Станислав Станчев, който също е протеже на Румен Радев, като от своя страна също е работил във „Военна полиция“.
 
В петък сутринта полк. Диман Георгиев е поискал обяснение от и.д. директора на „Военна полиция“ Ивайло Сотиров, но му е бил отказан достъп. Скандалното е, че службата отказва да регистрира сигнала на собствения си служител, който разкрива тоталния срив в националната сигурност и тежките зависимости в Българската армия, прокарвани активно от Румен Радев и неговите протежета.

 

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право