Саудитска Арабия обмисля да продаде част от петрола си на Китай в юани, вместо долари

Саудитска Арабия обмисля да продаде част от петрола си на Китай в юани, а не в долари, казаха запознати пред Wall Street Journal, позовавайки се на информация за активни преговори между Рияд и Пекин.

Подобен ход може допълнително да маргинализира парадигмата на петродолара, която контролира световната финансова система в продължение на повече от половин век, излагайки на риск статута на долара като международна резервна валута.

Китай купува над една четвърт от петрола, изнесен от Саудитска Арабия, което означава, че деноминирането на тези сделки в юани значително ще повиши международния статут на китайската валута.

Понастоящем 80% от световните продажби на петрол се извършват в долари, като саудитците търгуват изключително в американска валута от 1974 г. – когато Вашингтон предлага гаранции за сигурност на Рияд в замяна на лоялността си към петродоларовата система.

Докато Китай и Саудитска Арабия обсъждат ценообразуването на петролните сделки в юани в продължение на шест години, тези разговори зачестиха в последно време поради недоволството на Саудитска Арабия от политиката на американското правителство.

От страна на Вашингон също се забелязват усилия да се дистанцират от политиката водена от Рияд: от войната на Саудитска Арабия в Йемен, която потопи и без това най-бедната нация в Близкия изток в драстична хуманитарна катастрофа, до осъждането на престолонаследника принц Мохамед бин Салман заради зловещото убийството на журналиста Джамал Хашоги, Рияд е разтревожен и от това, което смята за дълг на САЩ - да изпълняват поетите ангажименти за сигурност към Кралството.

Според Рияд президентът на САЩ Джо Байдън не е спомогнал, като е обявил по време на кампанията си през 2020 г., че Мохамед бин Салман трябва да се счита за „презрян човек“ заради предполагаемата му роля в убийството на Хашоги, обвинение, което престолонаследникът каза, че не само нарушава човешките му права, но и наранява чувствата му.

Наранените чувства на саудитския принц не са повод за присмех, тъй като според съобщенията, Мохамед бин Салмат отказа да приеме обажданията на Байдън по-рано през този месец, докато американският лидер търсеше по-евтин източник на петрол и газ, тъй като цените скочиха до почти рекордно високи нива на фона на конфликта в Украйна.

Всъщност историята на голямата враждебност на САЩ към много от най-големите производители на петрол – от Венецуела до Иран и Русия – им е оставила малко пространство за маневриране, тъй като цените на суровините и инфлацията продължават да се покачват, без да се вижда край. Съобщава се, че Байдън планира пътуване до Саудитска Арабия по-късно тази пролет в опит да поправи отношенията, въпреки че остават съмнения за критиките на Вашингтон към постиженията в областта на човешките права в Русия, докато Рияд обезглави рекордните 81 затворници за един ден през уикенда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Близък Изток