САЩ: В Русия се укриват най-много киберпрестъпници

Снимка: Pixabay

Русия е на върха в списъка на страните, където според американската страна се крият киберпрестъпници, но Вашингтон не вярва, че руските власти стоят зад техните атаки срещу САЩ. Това заяви във вторник заместник-помощник-министърът на правосъдието - американският генерален прокурор Ричард Даунинг на изслушване в Сенатската комисия по правосъдие на Конгреса, предава ТАСС.

„Разбира се, Русия оглавява този списък“, аргументира се той, говорейки за „страни, които укриват“ киберпрестъпници на тяхна територия.

Сенаторът Линдзи Греъм (Републиканец) отговори, като помоли Даунинг да изброи държави, които „помагат и улесняват рансъмуеър-атаките или други киберпрестъпления“, предполагайки, че Русия също е на първо място в списъка. „Помагат и улесняват - тези термини имат ясна правна дефиниция и не бих казал, че руското правителство стои зад тези атаки“, отговори заместник-помощникът на ръководителя на Министерството на правосъдието. Според него Москва по-скоро „не прави това, което би могла“, за да предотврати подобни кибератаки.

По-късно сенатор Ричард Блументал (Демократ от Кънектикът) помоли представителите на американските департаменти, присъстващи на изслушванията, да кажат дали „забелязаха някакви промени в броя и тежестта на киберпрестъпленията, произтичащи от Руската федерация през последния месец“, по-специално, на фона на телефонния разговор между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън. „Не мисля, че е имало забележимо намаление. Не, не мисля, че има промяна“, отговори Даунинг.

„Бих добавил само, че <...> [федералното правителство] съобщава само за една четвърт от рансъмуеър-атаките. Така че е много трудно да се отговори на въпроса дали виждаме промяна в тенденцията. Без съмнение е възможно някои действащи лица да са променили поведението си по различни причини. Ние просто нямаме данни, за да отговорим на този въпрос“, добави помощник-директорът на Агенцията за киберсигурност и инфраструктура на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ Ерик Голдщайн.

„Трябва да действаме въз основа на това, което знаем, а не на това, което не знаем. Въз основа на това, което знаем, <...> от страна на [властите] на Руската федерация и КНР не е имало забележими промени в поведението по отношение на преследването на тези престъпници?“ - попита тогава Блюментал. „Въз основа на наличните данни не сме забелязали обща промяна в тази тенденция на проникване [в компютърни системи]“, отговори Голдщайн.

Темата за заплахите в киберпространството придоби особено значение в САЩ през последните месеци, припомня ТАСС. В началото на май хакери от групата DarkSide проникнаха в системите на американската компания за тръбопроводи Colonial Pipeline. Според американските разузнавателни служби DarkSide може да бъде базиран на територията на Руската федерация или Източна Европа. На 31 май последва атака срещу мрежата на американското подразделение на месопреработвателната компания JBS. Според пресслужбата на Белия дом, компанията смята, че зад нападението стои престъпната организация REvil, намираща се вероятно в Русия. На тази група се приписва и атаката срещу мрежата на софтуерната компания Kaseya.

На 4 юни руският президент Владимир Путин нарече обвиненията срещу Москва в кибератаки срещу американски компании смешни и нелепи. Неговият прес секретар Дмитрий Песков увери, че Москва незабавно ще разгледа апелите на Вашингтон във връзка с хакерската атака срещу предприятието JBS, ако има такива. Той подчерта, че Русия няма информация за организаторите на кибератаките срещу тази компания. Песков също отбеляза, че американската страна не е изпращала никакви искания до Кремъл във връзка с нападението над Kaseya.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка