САЩ заплашиха и обещаха на руснаците тъмнина и хаос по пътищата им

Вашингтон подготвя „отговор“ на Русия за „най-голямото унижение на Америка в интернет

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан в ефира на CBS, в предаването ''Лице към нацията'' от 21 февруари заяви: „Ще минат седмици, а не месеци, преди да подготвим своя отговор на масово хакване на федералното правителство, известно в САЩ като SolarWinds ... Този отговор ще включва комбинация от видими и невидими инструменти. И това няма да са само санкции".

До известна степен Съливан обобщи първия русофобски месец от управлението на Байдън и очерта целите. Очевидно е, че „невидимите инструменти” трябва да причинят много повече вреди на Русия, отколкото „видимите”.

В Русия историята на SolarWinds не получи широка публичност, но администрацията на Байдън започна с нея своя кръстоносен поход срещу Москва. В деня след встъпването в длъжност на Байдън, висшите служители на новата администрация - Аврил Хейнс, първата жена, претендент по онова време за поста директор на Националното разузнаване, и първият чернокож ръководител на Пентагона, ген. Лойд Остин, (тогава също кандидат), дадоха първите си показания в Сенатската комисия …

Въпреки че все още не бяха одобрени, те бяха извикани на килимчето, тъй като според законодателя Джак Рийд, САЩ са преживели „най-големия взлом на американското правителство“. Подобна оценка беше направена от Комитета по въоръжените сили на Сената на САЩ и Центъра за стратегически и международни изследвания.

Суматохата се разгоря от това, че Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) в своя доклад от 14 декември 2020 г. съобщава, че през по-голямата част от годината през мрежовата платформа Orion на компанията SolarWinds някакви киберпрестъпници са проникнали в софтуера на 18 000 клиенти, както и в държавни агенции, така и в частни предприятия. Хакерите отдавна имат достъп до държавна електронна поща и друга чувствителна информация. Най-просто казано, те са шпионирали всичко, което се случва в САЩ, както в гражданската сфера, така и в отбраната.

Самата SolarWinds призна, че нейният продукт Orion наистина е уязвим за хакване и това се случи след поредната актуализация. Между другото, SEC подчерта, че измамените клиенти са платили общо $ 343 млн. за използването на "пропускащата" платформа, или приблизително 45% от общия доход на оператора. Но дори и тук има някои недоразумения, тъй като SolarWinds използва Microsoft Office 365 за електронната си поща и намеква за чужда вина.

Хейнс и Остин, по тяхно собствено признание, не бяха прочели доклада на SEC за "най-голямото хакване", съставен на една (!) страница. Но обещаха да изучат ... по-късно. Сега с този случай се занимава Джейк Съливан, който всъщност призна, че американската разузнавателна общност все още уточнява "щетите, което е допуснало предишното правителство и за това как точно се е случило това хакване". С други думи, заедно с "руските хакери" те искат да накажат и някои от тръмпистите.

Експертите все още не са открили извършителите, но съветникът по националната сигурност Съливан, подобно на колегите си Хейнс и Остин, знае кой е виновен. Русия - няма кой друг! Бившата администрация на Тръмп обаче също направи подобно изявление: „Хакерите са действали по флага на чуждестранно правителство и почти сигурно от името на руската разузнавателна агенция“. Тогава за предполагаемо участие на Москва "в най-голямата шпионска акция" обявиха ръководителите на разузнавателни агенциите, включително ЦРУ и АНС, които сами подписаха договор със SolarWinds.

Щетите също са неясни, тъй като в доклада на SEC ясно се казва, че „SolarWinds в момента не е в състояние да предвиди каквито и да е било потенциални финансови, правни или репутационни последици ... от този инцидент“. Но, обикновено в тези случаи, няма подробности, за да не се „разкриват тайни“. Всичко това още веднъж показва, че обвиняването на Москва за всички проблеми се превръща в социално одобрен акт за Америка.

Нищо ново, защото така нареченият „руски хакер“ отдавна се е превърнал в нарицателно в САЩ. Този път обаче не е толкова просто. Дори и да се е случило „най-голямото хакване“, наречено „най-големият срам“ в Интернет, уязвимостта, която самата SolarWinds призна, позволява почти на всеки да влезе във вътрешното светилище на американското правителство. Дори самите американци могат да използват тази ситуация за свои цели.

„Това е само цената, която Министерството на отбраната, разузнавателната общност и правителството на САЩ като цяло ще плащат отново и отново за тяхната продължаваща и нарастваща зависимост от кода, който някой друг е написал и тествал в тяхната мрежа.“ Това обясни Филип Райнер, главен изпълнителен директор на Американския институт за сигурност и технологии, и бивш висш служител в Пентагона и Съвета за национална сигурност.

Политиката на аутсорсинг, върху която е изградена цялата система за услуги на държавната армия и правителство, е в неизправност. Филип Райнер каза за първи път това, което другите се страхуваха да кажат: време е да оставим свещената крава на Америка да замине за колбаси. Военно-промишленият комплекс, и неговата критична част, не може да бъде частен до такава степен, каквато е сега. Но „Министерството на отбраната на САЩ продължава да се доверява на продукти и услуги на трети страни, защото няма избор. Всъщност ситуацията само ще се влошава".

Обърнете внимание, че дупката в киберсигурността на Америка е открита за първи път от специалисти от трета фирма FireEye, а не от отговорните специалисти на правителството на САЩ. Служителите се ограничиха само до фразата: „Беше доста притеснително, че разбрахме, съвсем случайно за това чрез частна компания“.

Ръководителите на FireEye, които не бяха глупаци, решиха да използват момента. Вече сто от нейните кибер детективи търсят хакерите, разбира се, срещу много пари. Те се опасяват, че уязвимостта на имейла е позволила на „руските хакери“ да проникнат дълбоко в компютърните мрежи на Пентагона, което е „най-лошият сценарий“.

Мрежата на Министерството на отбраната на САЩ, включва както остарели, така и модернизирани мрежи, които са свързвани със системите за въоръжение и системите за контрол на огъня.

Даниел Барет, бивш заместник-директор по информационни технологии и киберсигурност на ВМС на САЩ, добави масло в огъня. Той заяви, че само това трябва да накара косата ни да се изправи, щом „руските хакери“ могат да влязат в мрежата на Пентагона от всяко устройство и да правят каквото си искат с огромната военна машина.

Тони Макклейн, бивш IT специалист на АНС, написа, че правителството на САЩ разполага със софтуер, който проследява абсолютно всички интернет връзки в света. Този път обаче „нападението е извършено с необичайно скрита конспирация, което предполага, че това изобщо не е някакво момче.

Каквото и да е било, но преди месец администрацията на Байдън вече даде ясно да се разбере, че ще „накаже строго Русия“. Може да се предположи, че предполагаемата вреда за Америка не е толкова важна в тази история. Става въпрос за репутацията на САЩ като господар на Интернет.

Американците трябва да докажат на света, че могат да разрушат дори най-сигурната енергийна система и пътна инфраструктура на която и да е държава, ако искат. Може би това ще бъдат съвсем „невидимите инструменти“. Във всеки случай задграничните форуми съветват руснаците да си купуват свещи и да отлагат своите пътувания.

Любопитно е и друго, че по някаква си причина ключовите фигури от новата администрация не казаха нищо за санкциите срещу измамната компания SolarWinds, която току-що бе актуализирала програмата си Orion.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари