САЩ и борбата срещу паметниците

Активният гражданин ги събаря и се отървава от тях

Досега са премахнати 168 символи на паметта 

Смъртта на Джордж Флойд през май миналата година се превърна в катализатор на борбата не само за правата на чернокожите, но и за паметници на онези, които по някакъв начин са замесени в потисничеството на чернокожите. След смъртта на афроамериканеца от ръцете на полицията до края на годината в страната бяха унищожени 168 паметника, паметни плочи и символи на конфедератите, според доклада на НПО ''Юридически център за бедността в Юга''.

В САЩ с рекордни темпове се води борбата срещу паметници и другото наследство на Конфедерацията. 13 южни робовладелчески щата излизат от състава на САЩ в средата на XIX век, но те са победени в Гражданската война от 1861-1865 г. В края на февруари НПО ''Юридически център за бедността в Юга'' (SPLC) публикува доклад за борбата срещу символите, вдигнати в памет на Конфедерацията. Под това авторите на изследването имат предвид паметниците, статуи, знамената или паметните плочи и надписи в имената на институциите. Но този доклад обаче съвсем не е в тяхна защита.

Организацията SPLC се появява през 2015 г., след като 21-годишният Дилън Руф организира масовите убийства в методистката епископална църква в Чарлстън, Южна Каролина, застрелвайки 9 чернокожи енориаши. В социалните мрежи той публикува много снимки с неонацистки символи и флага на Конфедеративните щати на Америка. Оттогава SPLC следи съдбата на символите на Конфедерацията в страната и разказват кога поредния от тях се оказва изтрит от историята.

Според SPLC през 2020 г. са били премахнати 168 символи на паметта на героите на Конфедерацията, включително и 94 паметника. Това е повече, отколкото през предходните четири години, взети заедно.

Борбата срещу наследството на Конфедерацията продължава от десетилетия. Движението Black Lives Matter се формира през 2015 г., след събитията в Чарлстън. Тогава абревиатурата BLM започва да се появява на паметниците на Конфедерацията. Но истинският катализатор за войната срещу паметниците беше смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд през май 2020 г. Сухата статистика от SPLC е: от 1 януари до 25 май 2020 г. в САЩ е бил унищожен само 1 символ на Конфедерацията. След 25 май и до края на 2020 г. - 167 символи.

„2020 г. беше преломна година за движението срещу символите на Конфедерацията. За 7 месеца от обществените места бяха премахнати повече символи на омразата, отколкото през предходните 4 години, взети заедно“, казва Лесия Брукс, ръководител на SPLC. Тя обаче веднага отбелязва, че в страната все още има над 2100 символи на Конфедерацията, 704 от които са паметници.

Тези нечовешки символи на болката и потисничеството продължават да служат като фон за важните правителствените сгради, съдебните зали, обществените паркове и американските военни съоръжения, включително 10 бази, носещи имената на конфедеративни лидери от целия Юг“, оплаква се г-жа Брукс.

Жителите на Вирджиния са най-активни в справянето с наследството на конфедератите - миналата година тук имаше 71 конфедеративни символи по-малко. Северна Каролина е на второ място през 2020 г., където бяха унищожени или заменени 24 символи. Третото място се дели от Алабама и Тексас - по 12 според SPLC.

Ето само няколко от паметниците, унищожени миналата година. В Александрия, Вирджиния, на 2 юни беше демонтирана 131-годишна статуя в памет на войниците на Конфедерацията. На 10 юни протестиращи в Ричмънд, Вирджиния, преобърнаха статуя на Джеферсън Дейвис, първият и единствен президент на Конфедерацията, оскверниха други паметници на Конфедерацията и на същото място активистите успяха да постигнат демонтажа на 12-тонния паметник, издигнат в чест на генерал Робърт Лий, главнокомандващ армията на южняците. И накрая, на 13 юни статуята на Дейвис беше премахната от ротондата на Капитолия в Кентъки. Активистите обаче не винаги са отговорни за изчезването на паметниците на конфедератите: през август 105-годишна статуя в езерото Чарлз (Луизиана) падна поради урагана Лора.

Знамето на Конфедерацията също е обект на репресии. То е забранено да се показва на състезания на NASCAR и във военни бази. Властите на Мисисипи решиха, че повече няма да използват символа на Конфедерацията върху своите държавни знамена, а Северна Каролина забрани върху регистрационните табели да слага изображението на знамето.

Лари Макклуни-младши, главнокомандващ на „Синове на ветераните на Конфедерацията“ (организация с нестопанска цел и благотворителна дейност, обединява потомците на ветераните от конфедеративната армия), счита за несправедливо отношението към конфедеративните паметници и реториката на SPLC: „Излиза, че във войната се е била само една армия и е имало само една страна? Какво се опитваме, дали да почистим или изцяло да изчистим американската история?", цитира Макклуни New York Times.

Не само конфедеративните щати са подложени на акциите на BLM. Например в Орегон, Портланд, миналата година беше премахната статуя на третия президент на САЩ Томас Джеферсън, един от авторите на Декларацията за независимост. И всичко това, само защото е бил собственик на роби. Дори паметникът на Ейбрахам Линкълн в Бостън, Масачузетс, където той е изобразен заедно с освободен роб, предизвика недоволството на чернокожите. Паметникът е замислен като символ на победата над робството, но много граждани на щата го виждат само като чернокож мъж със скъсани вериги, коленичил пред белия президент.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения