САЩ изпращат далекобойни ракети на Киев

САЩ се опасяват дали имат достатъчно резерви, за да се лишат от този тип въоръжение като MLRS, посочва Си Ен Ен.

Въпреки риска от ескалация на конфликта с Русия

Украйна може да ги използва за удари срещу руска територия

Системите са мобилни с обсег до 300 км

Администрацията на американския президент Джо Байдън се готви да засили вида въоръжение, което предлага на Украйна, като изпрати усъвършенствани ракетни системи с голям обсег, които сега са най-честата заявка от украинските власти. Това предаде телевизия Си Ен Ен, позовавайки се на редица осведомени източници.

Белият дом клони към изпращане на системите като част от по-голям пакет от военна помощ и помощ за сигурност на Украйна, който може да бъде обявен още следващата седмица.

Високопоставени украински представители, включително президентът Влодимир Зеленски, пледираха през последните седмици САЩ и техните съюзници да осигурят ракетни системи за множествено изстрелване (MLRS). Произведените в САЩ оръжейни системи могат да изстрелват залп от ракети на стотици километри - много по-далеч от която и да е от системите, които Украйна вече има - което украинците твърдят, че може да промени войната им срещу Русия в тяхна полза, коментира Си Ен Ен.

Белият дом обаче обмисля със седмици дали да изпрати системите на фона на опасенията, изразени в Съвета за национална сигурност на САЩ, че Украйна може да използва системите за извършване на офанзивни атаки в Русия, според неназовани официални източници.

Въпросът беше начело на дневния ред на двете срещи миналата седмица в Белия дом, където заместник-членовете на кабинета се събраха, за да обсъдят политиката за национална сигурност. В основата на въпроса беше същата загриженост, с която администрацията се бори от началото на войната - дали изпращането на все по-тежко въоръжение в Украйна ще се разглежда от Русия като провокация, която може да предизвика някакъв вид отмъщение срещу САЩ, посочват източниците на Си Ен Ен.

Един от големите проблеми е големият обхват на ракетните системи. MLRS и неговата по-лека версия, HIMARS, могат да покриват разстояние до 300 км, в зависимост от вида на боеприпаса. Системата е мобилна, което би позволило на украинците по-лесно да нанасят удари по цели на територията на Русия.

Друго голямо притеснение в администрацията на Байдън е дали САЩ могат да си позволят да раздадат толкова много висококачествени оръжия, извлечени от запасите на военните.

Попитан в понеделник дали САЩ ще предоставят системите, министърът на отбраната Лойд Остин възрази. “Не искам да изпреварвам къде сме в процеса на търсене на ресурси”, каза той пред репортери.

Администрацията имаше подобни опасения относно предоставянето на Украйна с допълнителни изтребители МиГ-29, които някои се притесняваха, че биха могли да позволят на украинците да нападнат територията на Русия. В крайна сметка САЩ решиха да не дават на Полша нови самолети, което би позволило на поляците да оборудват Украйна с МиГ-ове от съветската епоха.

Заради призива към Запада да се откаже от победа над Русия

Кисинджър влезе в „черен списък“

Западът трябва да убеди Киев за преговори

Хенри Кисинджър също така отбеляза, че “в идеалния случай разделителната линия трябва да бъде връщане към предишното състояние на света”.

Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър беше включен в базата данни на украинския сайт “Миротворец” като “антиукраински пропагандист”. Това съобщава РБК.

Политикът беше обвинен в разпространение на руската “пропаганда” и обявен за “съучастник в престъпленията на руските власти срещу Украйна и нейните граждани”.

Бившият държавен секретар на САЩ попада в “черния списък” заради изказването си на икономическия форум в Давос в четвъртък.

Така Кисинджър призова Запада да се откаже от опитите за постигане на военно поражение за Русия в Украйна. Според него военните действия трябва да бъдат прекратени възможно най-скоро, така че западните страни трябва да убедят Украйна да започне преговори при условия, които Киев може да намери за неприемливи за себе си.

“Преговорите трябва да започнат през следващите два месеца, в противен случай ще има сътресения и напрежение, които няма да бъдат лесно преодолими. В идеалния случай разделителната линия трябва да бъде връщане към предишното състояние на нещата. По-нататъшните военни действия вече няма да са за свободата на Украйна - това ще бъде нова война срещу самата Русия “, каза Кисинджър.

Освен това дипломатът добави, че от гледна точка на концепцията за реализъм би било по-подходящо за Украйна да играе ролята на неутрална буферна държава, а не на “граница на Европа”.

Лондон подклажда нарочно конфликт, в който не участва

Блумбърг: Джонсън пречи за мирно споразумение в Украйна

Според “Кориере дела Сера” Джонсън е разработил “таен план” и е поканил украинския президент Владимир Зеленски за създаването на нов международен съюз.

Британският премиер Борис Джонсън и неговото обкръжение пречат на мирното уреждане на ситуацията в Украйна. Това мнение изразява Панкадж Мишра, анализатор на американската агенция “Блумбърг”.

Освен Джонсън, установяването на мир на украинска територия възпрепятстват британският външен министър Лиз Тръс и министърът на отбраната Бен Уолъс. Мишра смята, че британските политици, възползвайки се от конфликта в Украйна, се опитват да укрепят политическия си капитал. Той припомни, че още преди началото на “специалната военна операция” на Русия в Украйна в Лондон всички обсъждаха скандала с Джонсън - премиерът присъства на различни събития по време на пандемичните ограничения.

В крайна сметка британският премиер започна активно да подкрепя Украйна - той дори произнесе реч във Върховната Рада.
“Проблемът е, че Джонсън по същество подклажда конфликт, в който Обединеното кралство не участва”, пише Мишра.

Според журналиста Тръс и Уолъс, които са най-вероятните наследници на Борис Джонсън, могат да продължат курса на подкрепа на Украйна, тъй като вярват, че кариерата им ще бъде от полза само, “ако надминат самия Джонсън с войнствената си реторика”, пише анализаторът.

Самият Джонсън, коментирайки възможността пред “Блумбърг” възможността за преговори с руския президент Владимир Путин, го нарече крокодил.

“Как можеш да се справиш с крокодил, когато е на път да изяде левия ти крак”, запита риторично британския премиер.

Ден преди това италианският вестник “Кориере дела Сера” съобщи в публикация, че Джонсън е разработил “таен план” и е поканил украинския президент Владимир Зеленски за създаването на нов международен съюз. Това е система от политически, икономически и военни споразумения - алтернатива на Европейския съюз - между държави, които се страхуват от Брюксел и са настроени на “максимална непримиримост към руснаците”, съобщи изданието.

Регионалните играчи използват промяната в баланса на силите

Войната на Русия и отношенията в Близкия Изток

Израелският премиер Нафтали Бенет, подобно на турския президент Ердоган, се опита да играе посредник в конфликта Русия-Украйна.

Андрей Шарков, РОСБАЛТ 

На фона на събитията в Украйна всички позабравиха някак за Сирия, но военнополитическите процеси там също се развиват доста бурно.

Държавният департамент на САЩ заяви във вторник, че се обявява против евентуална нова операция на Турция в тази страна. Преди това турският президент Реджеп Ердоган заяви, че предстои операция срещу кюрдите в Северна Сирия с цел създаване на зони за сигурност с дълбочина 30 км по общата граница, припомня агенцията.

Въпросът е как руската военна операция в Украйна е повлияла и ще влияе занапред върху позициите на основните играчи в Близкия изток - Турция, Иран и Израел. А също и на самата Русия, тъй като медиите все по-често прогнозират свиване на военното є присъствие в Сирия, доколкото Москва вече изтегля войски.

Олексий Арестович, съветник на президентската канцелария в Киев, потвърди, че Москва прехвърля руски военни от Сирия в Украйна, предаде на 8 май агенция Укринформ.

Природата не търпи празнота, още по-малко политическата природа. Затова дори частичното напускане на Русия автоматично ще засили позициите на Иран, който води в Сирия най-вече прокси война чрез контролираната от него ливанска групировка Хизбула. Колкото до Турция, тя разширява влиянието си не само в Сирия, но и в Ирак, където Анкара вече проведе военна операция срещу местните кюрди. И ето че Турция подготвя “втора серия” - срещу кюрдите в Северна Сирия.

“Ясно е, че Турция сега ще понатисне нещата. В руските войски, Въздушно-космическите сили и обслужващите ги части там има съкращения и това също е очевидно”, посочва аналитикът Александър Шумилин.

По думите му обаче “засега няма пряка заплаха за президента на Сирия Башар Асад, страните действат в рамките на предишните модели”. “Всички погледи са насочени към Украйна и в Сирия сега има пълен баланс”, казва експертът.

Друга регионална сила - Израел, според израза на Шумилин, “сега се джафка най-вече с Русия, но с мярка”. Става дума за продължаващите удари на израелската авиация по територията на Сирия.

Същевременно правителството на Нафтали Бенет води все така предпазлива политика спрямо Москва. Израел забрани да се доставят на Украйна противотанкови ракети, произведени в Германия по израелски лиценз. Не помогна дори молбата за това, отправена от САЩ. Подобна доставка “може да стане причина Русия да накърни интересите по сигурността на Израел в Сирия”, обясни официално еврейската държава.

Позициите на Иран и до известна степен на Турция в региона се засилват; в момента противопоставянето между тях се изостря, тъй като интересите им в Сирия са донякъде различни, обрисува обстановката за РОСБАЛТ ориенталистът Владимир Сажин.

Според експерта присъствието на Русия там “донякъде е изглаждало противоречията” между тези страни. Евентуалното изтегляне на Русия от региона много тревожи Израел, “тъй като засилването на Иран в Сирия изобщо не е в интерес на еврейската държава”.

“Напрежението в Сирия ще расте, предрича Сажин. Включително защото на американците сега не им е до Сирия.

Ориенталистът казва, че САЩ са доста обезпокоени от действията на Анкара срещу сирийските кюрди, затова Вашингтон иска Турция “да намали оборотите на тази своя операция”. 

(Превод: БТА)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят